14 Դեկտեմբեր 2013 - 09:56 AMT
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում լավատեսության առիթ կա:
Ինչպես գրում է Trend գործակալությունը, Կասպրշիկը դա հիմնավորել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպմամբ, որտեղ նախագահները հասկացրել են, որ մտադիր են թափ հաղորդել բանակցություններին, և երկու երկրների պաշտոնյաների կարգավորման վերաբերյալ հնչեցված գնահատականներով:
Նա հայտնել է, որ Սարգսյանն ու Ալիևը հորդորել են ԵԱՀԿ ՄԽ-ին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել, ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ու վստահության հաստատմանը, որպեսզի բանակցությունների մթնոլորտը բարելավվի: Ըստ Կասպրշիկի, նման միջոցներից մեկը կարող է լինել հումանիտար շփումների հաստատումը երկու երկրների գիտական ու հասարակական հատվածի մտավորականների միջև: Բացի այդ, մշակվում են շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմներ:
Նախագահները պայմանավորվել են հանդիպել առաջիկա ամիսներին և թափ հաղորդել բանակցություններին: Համանախագահները մտադիր են տարածաշրջան այցելել մինչև տարեվերջ:

14 Декабрь 2013 - 09:24 AMT
Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик заявил, что повод для оптимизма в нагорно-карабахском урегулировании есть.
Как передает Тренд, Каспршик объяснил это и встречей президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна, на которой главы государств дали понять, что намерены нарастить темпы переговоров, и оценками чиновниками обеих стран процесса урегулирования.
Он сообщил, что Алиев и Саргсян призвали МГ ОБСЕ принять дополнительные меры, направленные на укрепление режима прекращения огня и установления доверия, дабы атмосфера переговоров была улучшена. По словам Каспршика, одной из таких мер будет развитие гуманитарных контактов между представителями научной и общественной интеллигенции двух стран. Кроме того, ведется разработка механизма расследования возможных инцидентов на линии соприкосновения войск.
Согласно заявлению посредников, президенты согласились придать импульс дальнейшим переговорам, направленным на достижение мирного урегулирования, и поручили своим министрам иностранных дел вместе с сопредседателями продолжить работу на основе того, что было сделано, с целью интенсификации мирного процесса: «Они договорились вновь встретиться в последующие месяцы».