ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Բաքու կմեկնի Ադրբեջանի ղեկավարության հետ հանդիպելու համար, շաբաթ օրը Twitter-ի իր աքաունթում գրել է Ուորլիքը: Նա չի հստակեցրել, թե երբ կլինի Բաքվում: Հավանաբար, ամերիկացի դիվանագետին դուր է գալիս Բաքվում, սակայն Իլհամ Ալիևի նրա հաճախակի այցելություններն որոշակի մտորումների տեղիք են տալիս: Առաջինը, եթե նա այցելում է Բաքու, ապա ըստ տրամաբանության, պետք է այցելի նաև Երևան, պահպանելով բանակցությունների պարիտետը: Երկրորդը, չի բացառվում, որ Ուորլիքի այցերը պայմանավորված են բուն Ադրբեջանի անկայունությամբ ու բավականին տագնապալի տվյալներով նավթի արդյունահանման անդադար նվազման մասին, ինչը նվազեցնում է Բաքվի հեռանկարներն ԱՄՆ համար: Սակայն գլխավորն այն է, որ Պետքարտուղարությունը չի ցանկանում թույլ տալ, որ Ադրբեջանը մերձենա Ռուսաստանին, ինչը կարող է վաղ թե ուշ տեղի ունենալ:
Պետք չէ անտեսել նաև ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները, որոնք կարող են փոխվել Օբամայի նոր քաղաքականության պատճառով: Հավանաբար, ղարաբաղյան կարգավորումն Ուորլիքի այցերում առաջին տեղում չէ:
Այսպես թե այնպես, նման այցերն Երևանը պետք է զգուշավոր ընդունի, քանի որ ԱՄՆ-ն կարող է պայմանավորվել Բաքվի հետ որոշ հարցերում, Թուրքիայի օգնությամբ, և Երևանն այդ բանակցություններից նորից ոչինչ չի շահի, չնայած Ահմեդ Դավութօղլուի «ընկերանալու» հորդորներին:
Սակայն վերջին իրադարձություններն Ուկրաինայում և ամբողջ հետխորհրդային տարածքում ցույց են տալիս, որ ԱՄՆ-ն աստիճանաբար կորցնում է ազդեցությունն ԱՊՀ երկրներում, ինչպես դա եղավ նաև Մերձավոր Արևելքում: Բարաք Օբամայի «վաստակն» այստեղ այնքան մեծ է, որ խոսելն ավելորդ է: Ջեյմս Ուորլիքը կարող է ամեն ամիս Բաքու այցելել, բայց ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական լուծումը, այն է՝ ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, կախված չէ համանախագահների այցերից:

Сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик прибудет в Баку для встречи с руководством Азербайджана, написал в субботу Уорлик в своем аккаунте в Twitter. Уорлик не уточнил, когда он прибудет в Баку. Судя по всему, американскому дипломату в Баку очень нравится, но его частые вояжи к Ильхаму Алиеву наводят на некоторые размышления. Во-первых, если он приезжает в Баку, то по логике вещей, должен приехать и в Ереван, соблюдая паритет в переговорах. Во-вторых не исключено, что вояжи Уорлика обусловлены нестабильностью в самом Азербайджане и довольно тревожных данных о снижении добычи нефти и, как следствие, о непреспективности Баку для США. Но самое главное – Госдеп не хочет допускать сближения Азербайджана с Россией, что рано или поздно может случиться.
Не следует оставлять в стороне и азербайджано-иранские отношения, которые могут измениться из-за новой политики Обамы. Думается, что карабахское урегулирование в визитах Уорлика занимает не самое первое место.
Так или иначе, подобного рода визиты должны вызывать настороженность в Ереване, поскольку США могут договориться с Баку по некоторым вопросам, призвав на помощь Турцию и Ереван от этих переговоров опять-таки ничего не выиграет, даже если учесть призывы Ахмета Давутоглу к «дружбе».
Однако последние процессы в Украине и всем постсоветском пространстве показывают, что США постепенно утрачивают влияние на страны СНГ, как и в случае с Ближним Востоком. «Заслуга» Барака Обамы здесь настолько явна, что и говорить не приходится. Джеймс Уорлик может каждый месяц приезжать в Баку, однако окончательное решение карабахского конфликта, а именно – признание независимости НКР не зависит от визитов сопредседателей.