Ավարտին մոտեցող տարին այսպես կոչված «եվրոպական« ընտրության, կամ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրման գործընթացների առավելությունների ակտիվ քննարկման տարի էր Հայաստանի համար: Այդ մասին Երևանում աշխատանքը սկսած կլոր սեղանի շրջանակում հայտարարել է Կենտրոնական Ասիայի ու Կովկասի ուսումնասիրության կենտրոնի գիտաշխատող, kavkazoved.info կայքի խմբագիր Անդրեյ Արեշևը:
Նա նշել է, որ XIX սկզբի պատմական պայմաններում Անդրկովկասի մի զգալի մասի միացումը Ռուսաստանին, որը գտնվում էր Պարսկական կայսրության տիրապետության տակ (Գյուլիստանի պայմանագիր), մեծ նշանակություն ուներ ինչպես տարածաշրջանի ժողովրդների համար, այնպես էլ կարևոր էր աշխարհաքաղաքական դիմակայության տեսակետից, որի մասնակիցներն էին Ռուսաստանը, Պարսկաստանն ու Թուրքիան: «Օգտագործելով փոքր թագավորությունների, խանությունների, իշխանությունների ու սուլթանությունների թուլությունը, որոնք պարբերաբար հակամարտության մեջ էին մտնում միմյանց հետ, Օսմանյան կայսրությունը, Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի աջակցությամբ, ձգտում էր դուրս մղել Ռուսաստանին Կովկասից, որը 1801-1804 թթ. միացրել էր Քարթլի-Կախեթիի թագավորությունը, Մեգրելիան, Իմերեթիան ու Գուրիան»,-նշել է Արեշևը: Պատմելով Գյուլիստանի պայմանագրի կնքման մասին՝ նա նշել է, որ ձգտումը դեպի արևմտյան կողմնորոշում, որը հատուկ էր հետխորհրդային ռուսական արտաքին քաղաքականությանը հատկապես 1990-ականներին, դժվարությամբ սկսում է վերաիմաստավորվել, ճանապարհ հարթել ու այլընտրանքների հնարավորություն տալ, այդ թվում ուղղված քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային կապերին մերձավոր հարևանների հետ:
«Ռուս-իրանական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են իրական ազգային շահերի վրա, կայուն խաղաղության ու կայունության պահպանման գործոն են հարակից տարածաշրջաններում: Ռուսաստանի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում ուղղված է փոխշահավետ տնտեսական ինտեգրմանը, հակամարտությաւնների խաղաղ կարգավորմանն ու տարածաշրջանային գործերում արտաքին խաղացողների չափավոր մասնակցության ապահովմանը՝ Գյուլիստանի պայմանագրի ոգով»,-ասել է քաղաքագետը:

16 Декабрь 2013 - 06:58 AMT
Уходящий год стал временем активных обсуждений преимуществ для Армении так называемого «европейского» выбора, либо же процессов интеграции на постсоветском пространстве. Об этом на Международном круглом столе в Ереване заявил научный сотрудник Центра изучения Центральной Азии и Кавказа, главный редактор сайта kavkazoved.info Андрей Арешев. Он отметил, что в исторических условиях начала XIX века присоединение к России значительной части Закавказья, находящейся под властью Персидской империи (Гюлистанский договор), имело огромное значение как для народов региона, так и с точки зрения геополитического противоборства, участниками которого являлись Россия, Персия и Турция. «Используя слабость небольших царств, ханств, княжеств и султанств, находившихся в перманентном противоборстве между собой, Османская и Империя, при поддержке Великобритании и Франции, стремились к вытеснению с Кавказа России, присоединившей в 1801-1804 гг. Картли-Кахетинское царство, Мегрелию, Имеретию и Гурию», – заметил Арешев. Рассказав об истории заключения Гюлистанского договора, он подчеркнул, что стремление к безоглядной ориентации на Запад, свойственное постсоветской российской внешней политике особенно в 1990-е годы, начинает с трудом переосмысливаться, постепенно пробивают себе дорогу и альтернативные проекты, в том числе направленные на укрепление политических, экономических, социальных, культурных связей с ближайшими соседями.
«Российско-иранские отношения, основывающиеся на подлинных национальных интересах обеих стран, являются фактором поддержания устойчивого мира и стабильности в сопредельных регионах. Политика России на Южном Кавказе направлена на взаимовыгодную экономическую интеграцию, мирное решение конфликтных вопросов и умеренное участие внешних игроков в делах региона – в полном соответствии с духом Гюлистанского договора», – подчеркнул политолог.