ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ գալիք տարվա սկզբին տեղի կունենա Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպումը: Այդ մասին հայտարարել է ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Թուրան» գործակալությանն ու «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով միջնորդների այս այցը տարածաշրջան ու իրավիճակը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ:
«Այս այցը մեր կանոնավոր այցերի բաղկացուցիչ մասն է: Այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, մենք կմեկնենք Ադրբեջանից Հայաստան հանդիպելու համար ՀՀ նախագահի հետ: Մենք ցանկանում ենք, որ հանդիպումները նախագահների միջև շարունակվեն: Մենք ծրագրում ենք և ակնկալում ենք, որ նախագահների հերթական հանդիպումը տեղի կունենա հաջորդ տարվա սկզբին»,-ասել է Ուորլիքը:
Այն հարցին, թե որտեղ և երբ է նախատեսվում երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը, Ուորլիքն ասել է, որ հանդիպման վայրն ու հստակ ամսաթիվը դեռ հայտնի չեն: «Սակայն ԱԳ նախարարները քննարկել են այդ հարցը և հուսով ենք, որ հարցը շուտով կպարզվի»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահը, նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած հանդիպմանը կողմերի երկխոսությունը վերսկսվեց ու այն կարևոր է երկարատև կարգավորման հասնելու տեսակետից և արդեն իսկ դրական հետևանքները տեսանելի են: Ըստ Ուորլիքի, մասնավորապես, նվազել է միջադեպերի ու մահացու դեպքերի քանակը շփման գծում: «Զգալիորեն մեղմացել է պետությունների ղեկավարների ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Այս ամենը շատ կարևոր է երկխոսության հաստատման համար, կորուստների կրճատման ու լարվածության նվազեցման համար»,-ասել է Ուորլիքը:
Այն հարցին, թե կան որևէ նոր առաջարկներ, որոնք կխթանեն բանակցությունները Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, Ուորլիքն ասել է. «Անշուշտ, մենք նոր գաղափարների կողմնակիցներ ենք: Սակայն, ինչպես և ինչ ձևով կլուծվի այդ հարցը, կողմերը իրենք պետք է որոշեն: Մեր խնդիրն է օգնել նրանց: Եթե կողմերը ցանկանում են հարցերը լուծել այս շրջանակում, ապա մենք կարող ենք օգնել: Եթե նրանք դա ցանկանում են անել նոր ուղիների, ձևերի հիման վրա, ապա մենք կօգնենք նրանց դրանում»:
Ինչպես նշել է Ուորլիքը, և Երևանը, և Բաքուն ձգտում են այնպիսի լուծման, որը բխում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի շահերից: «Մենք որպես միջնորդներ կարգավորման այնպիսի տարբերակ ենք ցանկանում, որը կբխի բոլոր կողմերի շահերից»,-հայտարարել է ամերիկացի համանախագահը:
Ըստ նրա, պատերազմը շատ թանկ է նստում երկու կողմերի վրա և խոսքը միայն մարդկային կորուստների մասին չէ: «Ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակից ձերբազատվելը կնպաստեր ներդրումների աճին, երկու ժողովրդների նյութական բարգավաճմանը: «Երևանում և Բաքվում կայացած բանակցություններում ես զգացի նախագահների նման ուղի գտնելու ցանկությունը, որը կապահովեր տևական խաղաղություն»,-ասել է Ուորլիքը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր են արդյոք նոր նախաձեռնություններ ԱՄՆ կողմից, Ուորլիքն ասել է, որ ԱՄՆ համար հիմնական գերակայությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումն է ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ:
Անդրադառնալով Թուրքիայի դերին հակամարտության կարգավորման հարցում ու ազդեցությանը հայ-թուրքական սահմանի բացման վրա՝ Ուորլիքն ասել է. «Թե ինչ դեր կարող է ունենալ Թուրքիան հակամարտության կարգավորման մեջ իմ իրավասության մեջ չի մտնում: Սակայն ինչ-որ պահի Թուրքիան կարող է որոշակի դեր կատարել»:
Կարգավորման հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման փոփոխության անհրաժեշտության մասին մի շարք փորձագետների կարծիքը մեկնաբանելու խնդրանքին Ուորլիքը հայտարարել է, որ շատ լավ հարաբերություններ ունի ռուս համանախագահի հետ, որը երկար ժամանակ է զբաղվում է այս հարցով ու փորձառու դիվանագետ է:
«Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում ԱՄՆ ու ՌԴ դիրքորոշումները համընկնում են: ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ու ԵՄ-ն, որպես գործընկերներ, նույնպես հանդես են գալիս միասնական դիրքերից: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչպես հասնել կարգավորման, ապա դա պետք է անեն հակամարտության կողմերը, ոչ թե ինչ-որ պետություն»,-ամփոփել է Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Դեկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական կողմի գնդակոծության հետևանքով զոհվեց ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Պողոսյանը: Ինչպես ասվում է ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ, ադրբեջանական կողմն անտեսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հրադադարի ռեժիմը պահպանելու կոչերը: Ինչպես ասվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում, նոյեմբերի 5-ին Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը՝ արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով այս ամբողջ ընթացքում հայկական կողմը չի արձակել ոչ մի կրակոց:

17 Декабрь 2013 - 07:59 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ рассчитывают на проведение встречи президентов Азербайджана и Армении в начале следующего года. Об этом заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в интервью агентству «Туран» и радиостанции «Голос Америки», комментируя нынешний визит посредников в регион и ситуацию вокруг карабахского урегулирования.
«Нынешний визит – составная часть наших регулярных визитов. Сегодня (16-го декабря) мы отбудем из Азербайджана и отправимся в Армению для встречи с президентом Армении. Как известно, в ноябре в Вене состоялась встреча президентов Азербайджана и Армении. Мы хотим, чтобы встречи между президентами продолжались. Мы планируем и ожидаем, что очередная встреча президентов состоится в начале следующего года», – сказал Уорлик.
На вопрос, где и когда планируется встреча лидеров двух стран, Уорлик ответил, что точная дата и место встречи президентов пока неизвестна. «Однако министры иностранных дел двух стран ведут обсуждения на эту тему, и надеемся, вопрос очень скоро прояснится», – сказал он.
Как отметил сопредседатель МГ ОБСЕ от Соединенных Штатов, в ходе встречи 19 ноября в Вене диалог сторон был возобновлен и он важен с точки зрения достижения долгосрочного урегулирования и уже наблюдаются позитивные последствия возобновления диалога. По словам Дж. Уорлика, в частности, снизилось число инцидентов и смертельных случаев на линии соприкосновения войск. «Значительно смягчилась и воинственная риторика руководителей государств. Все это очень важно для налаживания диалога, сокращения потерь и напряженности», – сказал Уорлик.
На вопрос, есть ли какие-либо новые предложения, которые придали бы импульс переговорам на основе «Мадридских принципов», Уорлик ответил: «Конечно, мы являемся сторонниками новых идей. Однако, как и в какой форме решать этот вопрос, стороны должны определить сами. Нашей задачей является оказание помощи им. Если стороны хотят решать вопросы в нынешних рамках, то мы можем помочь. Если же они хотят делать это на основе новых путей, форм, то мы и в этом можем помочь».
Как отметил Дж. Уорлик и Ереван, и Баку стремятся к решению, которое отвечает интересам Армении и Азербайджана и строят в свои позиции в соответствии с этим. «Мы как посредники хотим такого варианта урегулирования, которое отвечало бы интересам всех сторон», – заявил сопредседатель Минской группы.
По его словам, война обходится дорого обеим сторонам и речь не только о людских потерях. Устранение ситуации «ни войны, ни мира» способствовало бы росту инвестиций, улучшению материального благополучия обеих народов. «На переговорах в Ереване, и в Баку я почувствовал желание президентов найти такой путь, который обеспечил долгосрочный мир», – отметил Уорлик.
Отвечая на вопрос возможны ли новые инициативы со стороны США, Уорлик отметил, что основанным приоритетом США является достижение мирного урегулирования карабахского конфликта посредством Минской группы ОБСЕ.
Касаясь роли Турции в урегулировании конфликта и влияния на мирный процесс открытия турецко-армянской границы, Уорлик сказал: «Какую роль может сыграть Турция в урегулировании конфликта – это вопрос не моей компетенции. Однако Турция в какой-то момент может сыграть определенную роль».
На просьбу прокомментировать мнение ряда экспертов, что урегулирование невозможно пока не изменится позиция России, Уорлик заявил, что у него очень хорошие отношения с российским сопредседателем, который долгое время занимается этим вопросом и является опытным дипломатом.
«В урегулировании карабахского конфликта позиции США и России совпадают. США, Франция и ЕС, как партнеры также выступают с единых позиций. Что касается того, как достичь урегулирования, то эта задача возложена на сами стороны конфликта, а не на какое то государство», – резюмировал Джеймс Уорлик, передает Panorama.am.