17 Դեկտեմբեր 2013 - 10:07 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, որը վերջերս Երևան էր այցելել ՍԾՏՀ նիստին մասնակցելու նպատակով, խիստ քննադատության է արժանացել ընդդիմության կողմից: Այդ մասին գրում է virtualaz.org-ը թուրքական ԶԼՄ-ների վրա հղումով: Ըստ հաղորդագրության, Դավութօղլուն խիստ քննադատության է արժանացել ընդդիմության՝ Հանրապետական կուսակցության և Թուրքիայի Ազգային շարժման ներկայացուցիչների, կողմից երկրի ԱԳՆ 2014 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ:
Պատգամավորները պահանջել են Դավութօղլուից պատմել Երևան այցելության նպատակների ու «հայերի հետ ձեռք բերված գաղտնի պայմանավորվածությունների մասին»: Թուրքիայի Ազգային շարժման ներկայացուցիչ Թորգուլ Թյուրքեշը պահանջել է Ահմեդ Դավութօղլուից պարզաբանել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա շրջանները փոխանցելու շուրջ բանակցությունների հետ կապված և հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիան ճանաչում է մեղքը 1915 թվականի իրադարձությունների համար:
Ի պատասխան Ահմեդ Դավութօղլուն հիշեցրել է, որ Թորգուլ Թյուրքեշի հայրը՝ Ալփարսլան Թյուրքեշը Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև պատերազմի ժամանակ հանդիպել է ու բանակցել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
«Ես ձեր հոր քայլը սխալ չեմ համարում, ինչպես սխալ չեն համարում նաև իմ այցն Երևան»,-ասել է Դավութօղլուն: Իր հերթին Հանրապետական կուսակցության անդամ Օսման Քորութուրքը պահանջել է, որ երկրի ԱԳՆ բանակցությունները Հայաստանի հետ թափանցիկ լինեն ու զեկուցեն արդյունքների մասին հանրությանը:
Օսման Քորութուրքը նաև Դավութօղլուին անվանել է վատագույն նախարարը Թուրքիայի պատմության մեջ: «Հայաստանի հետ բանակցելը հանցագործություն չէ: Հանցագործություն է Ադրբեջանի շահերի դավաճանությունն ու հայ-թուրքական սահմանի բացումը ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու պարագայում: Ինձ զարմացնում է, որ դուք, նախարար լինելով, չեք նկատում այս պարզ իրողությունները»,-ասել է Քորութուրքը, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Նախօրեին Ազգայնական շարժման անդամ, պատգամավոր Օքթայ Վուրալը, հանդես գալով խորհրդարանական ամբիոնից, նույնպես քննադատել է Ահմեդ Դավութօղլուին Հայաստան կատարած այցի համար: Ինչպես գրում է թուրքական «Anadolu» գործակալությունը, պատգամավորը վրդովված էր Դավութօղլուի այն արտահայտությունից, թե «հայերի բռնագաղթը 1915 թվականին անմարդկային ակտ էր»:
«Դու ֆրանսիացի միջնո՞րդ ես, թե նախարար: Դու թուրքական կողմի շահերը պաշտպանող պաշտոնյա ես, թե ոչ: Փոխանակ բացատրելու, թե ինչպես է թուրք ազգը վերաբերվում բռնագաղթին, դու բնութագրում ես այն որպես «անմարդկային քայլ»: Ցեղասպանության քո այդ ակնարկով դու դավաճանում ես թուրք ազգի անցյալին: Հասկանալի է, որ Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը մտադիր է ճանաչել Ցեղասպանությունը: Այո, ձեր խոսքերն են դա վկայում, որ հայերն իրավացի են, և դուք օրինականացնում եք նրանց պնդումները: Փաստորեն, Թուրքիան արդեն հրաժարվել է պաշտպանությունից և առիթ է որոնում հանձնվելու համար»,-վրդովված հայտարարել է Օքթայ Վուրալը:
Պատգամավորը նաև վստահություն է հայտնել, որ իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները մտադիր են ինչպես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն, այնպես էլ վերադարձնել հողերը: Վուրալը, շարունակելով ուրացման քաղաքականությունը, հերթական անգամ նշել է, որ բռնագաղթը իրականացվել է բացառապես անվտանգության նկատառումներով և ազգային այլ պատճառներ չի հետապնդել, հայտնել է Panorama.am-ը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը դեկտեմբերի 12-ին այցելեց Երևան՝ մասնակցելով ՍԾՏՀ նիստին: «Հայերի բռնագաղթը 1915 թվականին անմարդկային քայլ էր և Թուրքիան երբեք չի սատարել այդ քաղաքականությանը»,-Երևանում թուրք լրագրողներին է հայտարարել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն նաև հայտարարեց, որ Թուրքիան Հայաստանին պահանջներ չի ներկայացրել Ադրբեջանին երկու շրջան վերադարձնելու վերաբերյալ։ «Վերոնշյալ հարցի հետ կապված բոլոր լուրերը լրագրողների ձեռքի գործն են։ Ամբողջ այդ տեղեկությունը հիմնված է այդ ուղղությամբ նախկին պլանների վրա»,- նշել է Դավութօղլուն։ Նա նաև ասել է, որ նման տեղեկությունները հաճախակի սպեկուլյատիվ բնույթ են կրում:

Глава МИД Турции Ахмед Давутоглу, совершивший визит в Ереван в рамках заседания Организации Черноморского экономического сотрудничества, столкнулся с жесткой критикой со стороны турецкой оппозиции. Об этом пишет virtualaz.org со ссылкой на турецкие СМИ. Согласно информации, Ахмед Давутоглу столкнулся с критикой депутатов от Республиканской партии и Национального движения Турции во время обсуждения бюджета МИД страны на 2014 год.
Депутаты потребовали от Давутоглу рассказать о цели его визита в Ереван, и о тайных договоренностях, достигнутых с армянами. Депутат от Национального движения Турции Тогрул Тюркеш потребовал от Ахмеда Давутоглу объяснить ситуацию вокруг переговоров о передаче прилегающих к Нагорному Карабаху районов и заявлении о признании вины Турции в событиях 1915 года.
В ответ Давутоглу напомнил, что отец Тогрула Тюркеша Алпарслан Тюркеш во время войны между Азербайджаном и Арменией встретился и вел переговоры с первым президентом этой страны Левоном Тер-Петросяном.
«Я не считаю шаг вашего отца ошибкой, как и не считаю ошибкой свой визит в Ереван»,- сказал Давутоглу. В свою очередь депутат от Республиканской партии Осман Корутурк потребовал, чтобы МИД страны вел переговоры с Арменией прозрачно и докладывал о результатах переговоров общественности.
Осман Корутурк также назвал Ахмеда Давутоглу худшим министром в истории Турецкой республики. «Вести переговоры с Арменией – это не преступление. Преступлением является предательство интересов Азербайджана и открытие турецко-армянской границы при неурегулированном карабахском конфликте. Меня удивляет, что вы, являясь министром, не замечаете таких простых вещей», – сказал Корутурк, передает Haqqin.az.
Накануне депутат оппозиционной Партии националистического движения (ПНД) Турции Октай Вурал, выступая с трибуны парламента, также раскритиковал Ахмета Давутоглу за его визит в Армению. Парламентария, как пишет турецкое информагентство «Anadolu», разгневали слова Давутоглу о том, что «депортация армян в 1915 году была бесчеловечным актом».
«Ты французский министр или посредник?! Ты чиновник, защищающий интересы турецкой стороны, или нет?! Вместо того, чтобы объяснить, как к этому факту депортации относится турецкая нация, ты характеризуешь его как „бесчеловечный акт”. Этим своим намеком о геноциде ты продаешь прошлое турецкой нации. Понятно, что Партия справедливости и развития намерена признать геноцид. Да, из ваших слов выходит, что армяне правы, и вы узакониваете их утверждения. Фактически, Турция уже отказалась от защиты и ищет повода, чтобы сдаться»,– возмущенно заявил Октай Вурал.
Депутат также выразил убежденность в том, что представители правящей партии собираются как признать Геноцид армян, так и вернуть 200 тыс армян и земли. Вурал, отдавая дань политике отрицания, в очередной раз отметил, что депортация в начале прошлого столетия была осуществлена исключительно из соображений безопасности и никаких причин этнического характера не преследовала, передает Panorama.am.
Глава МИД Турции 12 декабря посетил Ереван для участия в очередном заседании Организации Черноморского экономического сотрудничества.
Находясь в Ереване, Давутоглу заявил турецким журналистам, что «депортация армян в 1915 году была негуманным шагом, и Турция никогда не поддерживала эту политику».