Որոշակի փուլում Արցախը պետք է վերադառնա ղարաբաղյան գործընթաց, Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ու արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանի հետ մոտ երկու ժամ տևած հանդիպումից հետո հայտարարել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը: Նա ընդգծել է, որ իրենց այցելությունները Լեռնային Ղարաբաղ, հանդիպումները Բակո Սահակյանի հետ նշանակում են Ղարաբաղի ընդգրկումն ընթացող քննարկումներում՝ այն էական հարցերի վերաբերյալ, որոնք շոշափվում են կողմերի միջև հանդիպմանը:
«Որոշակի փուլում Ղարաբաղը պետք է վերադառնա այդ գործընթաց, որովհետև, վերջիվերջո, որոշվում է այն մարդկանց ճակատագիրը, ովքեր այստեղ ապրում են: Ենթադրում ենք, որ հիմնարար սկզբունքների վրա աշխատանքների ավարտից հետո, երբ հասկանալի կլինի, թե ինչպես առաջ շարժվել, հնարավոր կլինի քննարկել բանակցություններին վերադառնալու հարցը», – պատասխանելով բանակցություններին ղարաբաղյան կողմի մասնակցության վերաբերյալ հարցին նշել է ռուսաստանցի համանախագահը, գրում է «Ազատություն ռադիոկայանը»:
Պոպովն անդրադարձել է նաև շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներին ու հրադադարը պահպանելու ապարդյուն կոչերին՝ նշելով, թե այդ հարցը նույնպես քննարկում են, բայց, նրա խոսքով, ամեն ինչ այնքան էլ այնպես չէ, ինչպես կուզեին: «Շարունակում են մարդիկ զոհվել: Չնայած զոհերը բավականին քչացել են, բայց, այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր զոհ մեծ կորուստ ու ցավ է», – ընդգծել է նա:
Ինչպես տեղեկացրել է Պոպովը, այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին, նախատեսում են ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունում շարունակել շփման գծում տիրող իրավիճակի մասին քննարկումներն ու քայլերը, որոնք կարող են կայունացնել այն:
Ադրբեջան այցելությանն ամերիկացի համանախագահի արած հայտարարության վերաբերյալ, ըստ որի՝ անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հնարավոր ներգրավմանը, Ջեյմս Ուորլիքն ասել էր, թե վերջինիս դերակատարության հարցն իր իրավասության շրջանակում չէ, բայց դրա հետ մեկտեղ նա չի բացառում, որ ինչ-որ մի պահի Թուրքիան կարող է որոշակի դերակատարություն ստանձնել, ամերիկացի դիվանագետը մեկնաբանել է. «Չեմ կարող Թուրքիայի անունից խոսել, պարզապես հույս ունեմ, որ եթե այդ երկիրը ցանկանա ինչ-որ դերակատարություն ունենալ, ապա այն պետք է լինի դրական բոլորի համար՝ տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության և բարգավաճման նպատակով»:
Հիշեցմանը, թե Թուրքիան մինչև հիմա էլ հստակ մեկի կողմնակիցն է, ուստի ի՞նչ փոփոխություններ են ակնկալում պաշտոնական Անկարայից, Ուորլիքը հավաստիացրել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամները խմբի շրջանակում անելու են ամենը, որպեսզի կարգավորումը լինի համապարփակ և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատվի: Ամերիկացի համանախագահն ընդգծել է նաև, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ հայ-թուրքական հարաբերություններն որևէ կապ չունեն»:
Դեկտեմբերի 17-ին Բակո Սահակյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Ստեփանակերտում հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հարաբերությունների խաղաղ կարգավորումն ու ուժային տարբերակների բացառումը: Նախագահ Սահակյանը գործընթացի առանցքային նախապայմաններից է համարել պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցային լիարժեք ձեւաչափի վերականգնումն ու Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ ու ապակառուցողական քաղաքականության դադարեցումը: Դեկտեմբերի 15-ին Բաքու այցից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկն Երևանում էին: Նրանք հանդիպել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: Հայաստանի արտգործնախարարը համանախագահների ուշադրությունն էր հրավիրել Տավուշի սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմից արձակած կրակի հետևանքով դեկտեմբերի 14-ին հայ զինծառայողի մահվան վրա: Նախարարն ընդգծել էր, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների կողմից բազմիցս հնչող հրադադարի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին կոչերին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումների զոհ են դառնում ոչ միայն զինծառայողներ, այլև քաղաքացիաներ, գնդակոծվում են քաղաքացիական օբյեկտներ։
Դեկտեմբերի 14-ին Բերդի տարածաշրջանի Մովսեսի պաշտպանական դիրքերում ադրբեջանական կողմի գնդակոծության արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Պողոսյանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ ասվում էր, թե արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով նոյեմբերի 5-ից այս կողմ հայկական կողմը ոչ մի կրակոց չի արձակել:
Ըստ հաղորդագրության, «այս ամենի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի գործողությունները լինելու են կանխարգելիչ և խիստ»:

18 Декабрь 2013 - 08:47 AMT
На определенном этапе Степанакерт должен вернуться в карабахский процесс, заявляет Минская группа ОБСЕ
На определенном этапе Карабах должен вернуться в процесс. Об этом заявил российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов в Степанакерте, после встречи с президентом НКР Бако Саакяном.
По его словам, визиты посредников в Нагорный Карабах, встречи с Бако Саакяном означают вовлечение Карабаха в текущие процессы, обсуждение тех существенных вопросов, которые стороны затрагивают в ходе встреч. «Мы исходим из того, что на определенном этапе Карабах должен вернуться в процесс, потому что, в конце концов, речь идет о судьбе людей, которые там живут. Мы предполагаем, что после завершения работы над основными принципами урегулирования, когда станет понятно, как дальше продвигаться вперед, возможно будет обсудить вопрос возращение Карабах за стол переговоров», – сказал Попов, отвечая на вопрос о возможности возвращение Степанакерта в переговорный процесс.
Касаясь периодических нарушений режима прекращения огня на линии соприкосновения и тщетных призывов о его соблюдении, Попов заверил, что этот вопрос также обсуждается, но не все так хорошо, как хотелось бы. «Люди продолжают гибнуть. Несмотря на сокращение числа жертв, тем не менее каждая гибель – это большая потеря и боль», – сказал дипломат, добавив, что ситуация на линии соприкосновения и возможные шаги по ее стабилизации будут обсуждаться в ходе встречи в МО НКР, передает Armenia Today.
В свою очередь, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик выступил с пояснениями относительно его заявления в Азербайджане по поводу возможности вовлечения Турции в урегулирование Карабахского конфликта.
В Степанакерте американский дипломат, в частности, заявил: «Я не могут говорить от имени Турции. Я просто надеюсь, что если Турция пожелает сыграть какую-либо роль, то это должно быть положительно для всех, с целью установления стабильности и мира, а также процветания региона».
На замечание журналистов, что до сих пор Турция четко привержена одной стороне конфликта, и какие изменения могут ожидаться от официальной Анкары, Джеймс Уорлик заверил, что члены Минской группы ОБСЕ сделают все в рамках своих полномочий, чтобы урегулирование конфликта был всеобъемлющим и в регионе был установлен крепкий мир. Кроме того, сопредседатель подчеркнул, что армяно-турецкие отношения не имеют никакой связи с урегулированием Карабахского конфликта, сообщает армянская служба Радио Свободы.
Ранее в беседе с азербайджанской службой «Голоса Америки» и информационным агентством «Туран» Джеймс Уорлик, касаясь возможности вовлечения Турции в процесс урегулирования Карабахского конфликта, заявил: «Вопрос роли Турции находится не в рамках моих полномочий. Наряду с этим, я не исключаю, что в какой-то момент Турция может взять на себя определенную роль».
17 декабря с сопредседателями МГ ОБСЕ встретился президент Республики Арцах Бако Саакян. На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов. Обе стороны отметили важность мирного урегулирования азербайджано-карабахских отношений и исключения силового варианта.
Президент Саакян назвал восстановление полноценного переговорного формата с полноправным участием Степанакерта и прекращение агрессивной и деструктивной политики Азербайджана ключевыми предусловиями процесса урегулирования.
16 декабря в Ереване посредники встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном и главой МИД РА Эдвардом Налбандяном.
Во время встречи глава внешнеполитического ведомства Армении обратил внимание посредников на факт гибели армянского военнослужащего вследствие открытого азербайджанскими подразделениями огня. По его словам, несмотря на призывы соблюдать режим перемирия, жертвами постоянных нарушений режима перемирия азербайджанской стороной как на границе с Арменией, так и на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха, становятся не только военнослужащие, но гражданские лица. Азербайджанские подразделения также периодически обстреливают гражданские объекты. Как отметил Эдвард Налбандян, провокации азербайджанской стороны создают препятствия на пути мирного урегулирования карабахского конфликта, к достижению которого стремятся сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Военнослужащий-контрактник ВС Армении, рядовой Грант Погосян погиб 14 декабря в результате обстрела с азербайджанской стороны. Как говорится в заявлении Министерства обороны Армении в связи с инцидентом, азербайджанская сторона игнорирует призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ к соблюдению режима перемирия. На встрече министра обороны Армении Сейрана Оганяна с сопредседателями МГ ОБСЕ 5 ноября последними в очередной раз был озвучен призыв к сдержанности в плане проведения военных действий. В ответ по приказу министра с армянской стороны за весь этот период не было произведено ни одного выстрела. «Инцидент, во время которого погиб Грант Погосян, в очередной продемонстрировал, что Азербайджан, игнорируя призывы сопредседателей МГ ОБСЕ, продолжает политику нарушения режима прекращения огня, в частности, в момент пребывания сопредседателей в Баку. Превентивные действия ВС Армении будут жесткими», – говорится в заявлении.