Դեկտեմբերի 22-ին ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում, ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից թեթև հրազենային վիրավորում են ստացել զինծառայողներ, 1994թ. ծնված Հովհաննես Դավթյանը և 1994թ. ծնված Էրիկ Կարապետյանը: Վիրավորում ստացած զինծառայողներին անմիջապես ցուցաբերվել է բժշկական օգնություն: Նրանց վիճակը գնահատվում է բավարար:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն:
Դեկտեմբերի 14-ին հակառակորդի գնդակոծության արդյունքում զոհվեց ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայող Հրանտ Պողոսյանը:
Ինչպես ասվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում, նոյեմբերի 5-ին Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը՝ արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով այս ամբողջ ընթացքում հայկական կողմը չի արձակել ոչ մի կրակոց:
Այս ամենի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի գործողությունները լինելու են կանխարգելիչ և խիստ»,- ասված է ՊՆ հայտարարությունում:

23 Декабрь 2013 - 13:10 AMT
На боевых позициях, расположенных в южном направлении Армии Обороны НКР, во время исполнения служебных обязанностей в результате выстрелов, произведенных со стороны противника 22 декабря, легкие огнестрельные ранения получили Ованнес Давтян 1994 г.р. и Эрик Карапетян 1994 г.р.
Как сообщили в пресс-службе МО НКР, раненным военнослужащим была немедленно оказана медицинская помощь. Состояние их здоровья оценивается, как удовлетворительное. Для выяснения деталей инцидента ведется следствие, передает Armenia Today.
14 декабря военнослужащий-контрактник ВС Армении, рядовой Грант Погосян погиб в результате обстрела с азербайджанской стороны.
Как говорится в заявлении Министерства обороны Армении в связи с инцидентом, азербайджанская сторона игнорирует призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ к соблюдению режима перемирия. На встрече министра обороны Армении Сейрана Оганяна с сопредседателями МГ ОБСЕ 5 ноября последними в очередной раз был озвучен призыв к сдержанности в плане проведения военных действий. В ответ по приказу министра с армянской стороны за весь этот период не было произведено ни одного выстрела.