Դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը պետությունների ղեկավարների մակարդակով: Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի նախագահները կքննարկեն Մաքսային միության անդամ երկրների ինտեգրացիոն փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև մինչև 2015 թ. հունվարի 1-ը Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորման աշխատանքների ընթացքը: Կքննարկվեն նաև եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներին Ղրղզստանի ու Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզների» նախապատրաստման ու իրականացման հարցերը:
Խորհրդին հրավիրված է նաև Ուկրաինայի վարչապետը, որը մասնակցում է նիստին որպես դիտորդ, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Նիստի ավարտին նախատեսվում է համատեղ որոշումներ ստորագրել միասնական մաքսային քաղաքականության, բնական մենաշնորհների ու մրցակցության կանոնների կանոնակարգման ոլորտներում:
Բացի այդ, ՌԴ նախագահը երկկողմ հանդիպումներ կունենա Խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարների հետ: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ կքննարկվի «Բայկոնոււր» համալիրի հետագա օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Պուտին-Լուկաշենկո երկկողմ հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 25-ին: Աշխատանքային այցով Մոսկվա է մեկնել նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզը կստորագրվի դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում:

24 декабря в Москве состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС) на уровне глав государств. Президенты России, Белоруссии и Казахстана обсудят основные направления интеграционного взаимодействия государств – членов Таможенного союза (ТС) и Единого экономического пространства (ЕЭП), а также ход работы по формированию к 1 января 2015г. Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Будут рассмотрены вопросы подготовки и реализации "дорожных карт" по присоединению Киргизии и Армении к евразийским интеграционным структурам. Эти страны также примут участие в заседании ВЕЭС.
На совет также приглашен премьер-министр Украины, участвующей в заседании в качестве наблюдателя, передает РБК.
По итогам заседания ВЕЭС запланировано подписание ряда совместных решений в сфере единой таможенной политики, регулирования деятельности естественных монополий и правил конкуренции.
Кроме того, президент РФ проведет двусторонние переговоры с главами стран-членов ВЕЭС. Так, с лидером Казахстана Нурсултаном Назарбаевым В.Путин обсудит дальнейшее совместное использование комплекса "Байконур". Переговоры сторон завершатся подписанием ряда двусторонних документов, в том числе по транзиту нефти и нефтепродуктов в Китай через Казахстан, а также по сотрудничеству в космической и военно-технической сферах.
Двусторонняя встреча Путина и Лукашенко состоится 25 декабря 2013г.
В Москву с рабочим визитом отправился и президент Армении Серж Саргсян, передает пресс-служба главы государства.
24-го декабря Саргсян примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств, которое пройдет в расширенном составе.
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 3 сентября было заявлено о намерении Армении вступить в ТС и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза. Дорожная карта по вступлению Армении в Таможенный союз будет подписана 24 декабря в Москве на заседании Евразийского интеграционного союза.