24 Դեկտեմբեր 2013 - 12:18 AMT
Երևանի հետ «ճանապարհային քարտեզ» ստորագրելուց առաջ Նազարբաևը պարզաբանումներ է պահանջում Ղարաբաղի վերաբերյալ
Ղազախստանը պատրաստ է ստորագրել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը», բայց հատուկ կարծիքով. նա նախևառաջ պահանջում է բացատրել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով պայմանավորված ՄՄ սահմանի հարցը: Այս մասին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարել է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Հայաստանի վերաբերյալ «ճանապարհային քարտեզը» հիմնականում համաձայնեցված է, կարծում եմ, այն կարելի է ընդունել: Միևնույն ժամանակ բաց է մնում հարցը, թե որտեղ է լինելու Հայաստանում Մաքսային միության սահմանը՝ պայմանավորված ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Ուստի մեր պաշտոնակիցների հետ միասին կստորագրենք «ճանապարհային քարտեզը», սակայն հատուկ կարծիքով, որը կշարադրվի»,- ասել է Նազարբաևը: Նա հույս է հայտնել, որ փաստաթղթի համաձայնեցման ընթացքում փորձագետները կգտնեն հարցի լուծումը:
Դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստն է երկրների ղեկավարների մակարդակով:
Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազաստանի նախագահները քննարկում են Մաքսային միության ու Միասնական տնտեսական տարածքի անդամ պետությունների ինտեգրացիոն փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև մինչև 2015 թ. հունվարի 1-ը Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորման աշխատանքների ընթացքը: Քննարկվելու են նաև եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներին Ղրղզստանի ու Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզների» նախապատրաստման ու իրականացման հարցերը: ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորում է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզը պիտի ստորագրվի դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում:

Казахстан готов подписать «дорожную карту» о присоединении Армении к Таможенному союзу, но с особым мнением, поскольку требует прояснения вопроса о границах Таможенного союза в связи с проблемой Нагорного Карабаха, заявил президент Казахстана Нурсултан Назарбаев на заседании Высшего Евразийского экономического совета, передает РИА Новости.
«Дорожная карта» по Армении в целом согласована, полагаю, возможно, ее принять. Вместе с тем, вопрос о границе Таможенного союза, где он будет проходить в Армении в связи с нагорно-карабахским конфликтом, остается открытым. Поэтому мы будем вместе с коллегами подписывать «дорожные карты», но с особым мнением, которое будет доложено», – сказал Назарбаев. Он выразил надежду, что в ходе согласования документа эксперты найдут решение данного вопроса.
24 декабря в Москве проходит заседание Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС) на уровне глав государств.
Президенты России, Белоруссии и Казахстана обсуждают основные направления интеграционного взаимодействия государств – членов Таможенного союза (ТС) и Единого экономического пространства (ЕЭП), а также ход работы по формированию к 1 января 2015г. Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Участники заседания рассматривают вопросы подготовки и реализации "дорожных карт" по присоединению Киргизии и Армении к евразийским интеграционным структурам. Представители этих стран также принимают участие в заседании ВЕЭС. В частности, делегацию Армении на заседании возглавляет президент РА Серж Саргсян.
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 3 сентября было заявлено о намерении Армении вступить в ТС и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза.
Предполагается, что на заседании Евразийского интеграционного союза будет подписана дорожная карта по вступлению Армении в Таможенный союз.