Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովը, հավանաբար, կհանդիպեն հունվարի վերջին, հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը, գրում է Turan-ը։ Մոտ ժամանակներս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կհավաքվեն Ժնևում, որտեղ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի ԱԳ նախարար Դիդյե Բուրկհալտերի հետ կքննարկեն հանդիպման ֆորմատը։ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կարող է կայանալ փետրվարից ոչ շուտ, ամեն ինչ կախված կլինի հանդիպման օրակարգի պատրաստվածությունից, տեղեկացրել է աղբյուրը։
Դեկտեմբերի 15-ից՝ 19-ը տարածաշրջան այցի արդյունքում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները դեկտեմբերի վերջին հայտարարություն էին տարածել, որտեղ «կողմերին կոչ էին անում ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կբարձրացնեն լարվածությունը, ու աշխատել բանակցությունների սեղանի շուրջ առաջընթացի մթնոլորտի պահպանման ուղղությամբ»։ Համանախագահները «մտահոգություն էին հայտնել վերջերս շփման գծում բռնությունների վերաբերյալ, որոնք խաթարում են խաղաղության հասնելու հեռանկարները»։ Համանախաագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան),Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հանդիպել էին Հայաստանի, ԼՂՀ ու Ադրբեջանի նախագահներին։
Երևանում, Ստեփանակերտում ու Բաքվում հանդիպումների ընթացքում քննարկվել էին նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպման կոնտեքստում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացը, ինչպես նաև դեկտեմբերի 4-ին Կիևում երկու երկրների ԱԳ նախարարների բանակցությունները։

6 Январь 2014 - 19:24 AMT
Встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова предположительно состоится в третьей декаде января, сообщил дипломатический источник. В ближайшее время сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта посетят Женеву, чтобы обсудить формат переговоров с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхалтером. Встреча президентов Азербайджана и Армении может состояться не ранее февраля, и все будет зависеть от готовности повестки дня переговоров, отметил источник, пишет Turan.
В конце декабря по результатам визита в регион 15-19 декабря сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, в котором «призывали стороны воздержаться от действий, которые могли бы повысить напряжение, и работать над сохранением атмосферы, способствующей прогрессу за столом переговоров». Сопредседатели выразили «тревогу по поводу недавних актов насилия на границе, которые подрывают перспективы достижения мира». Сопредседатели Игорь Попов (РФ), Жак Фор (Франция), Джеймс Уорлик (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились с президентами Армении, НКР и Азербайджана.
В ходе консультаций в Ереване, Степанакерте и Баку собеседники говорили о продвижении процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в контексте прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, а также состоявшихся 4 декабря в Киеве переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана.