8 Հունվար 2014 - 12:46 AMT
Տրաբզոնի ոստիկանությունը ձերբակալել է «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի գործով երկու կասկածյալների, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Կասկածյալներից մեկը՝ Զեյնել Աբիդին Յավուզը ձերբակալվել է հունվարի 7-ին և բերման ենթարկվել ոստիկանության բաժին: Երկրորդ ձերբակալվածը՝ Օսման Հայալը, Յասին Հայալի եղբայրն է, որը ճանաչվել է Դինքի սպանության կազմակերպիչ: Նա նույնպես ձերբակալվել է Տրաբզոնում, Յավուզից մի քանի ժամ հետո:
Սեպտեմբերի 17-ին Ստամբուլում վերսկսվեց Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպման մեջ կասկածվող Էրհան Թունջելը: Դատարանն ոստիկանության նախկին իրազեկիչ Թունջելին ձերբակալության թույլտվություն տվեց: Թունջելն ազատ արձակվեց Հրանտ Դինքի գործով առաջին դատավարությունից հետո դատարանի որոշմամբ:
Գրող Ահմեդ Ումուդի խոսքերով, պետծառայողների պատասխանատվության հարցը այդպես էլ անպատասխան մնաց: «Փոխարենը, որոշ պաշտոնյաներ նոր պաշտոնների արժանացան»,-ասել է նա:
2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 անձանց «ահաբեկչական կազմակերպության անդամներ» հոդվածով: Յասին Հայալը դատապարտվեց ցմահ բանտարկության, Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման: Մեղադրյալներն անցնում էին Թուրքիայի ՔՕ 220 հոդվածով՝ սպանության կազմակերպում և իրագործում:

8 Январь 2014 - 12:18 AMT
Полиция Трабзона арестовала двоих подозреваемых по делу об убийстве редактора газеты Agos Гранта Динка, пишет Hurriyet Daily News.
Один из подозреваемых Зейнел Абидин Явуз был арестован 7 января и препровожден в полицейский участок. Второй арестованный – Осман Хайял, брат Ясина Хайяла, который признан организатором покушения на Гранта Динка. Он также был арестован в Трабзоне несколькими часами позже Явуза.
17 сентября в Стамбуле возобновился суд над подозреваемым в подготовке убийства Гранта Динка Эрханом Тунджелем. Суд выдал ордер на арест бывшего полицейского информатора и проходящего по делу об убийстве главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка Эрхана Тунджела. Тунджел был освобожден по первому вердикту суда по убийству Гранта Динка.
По словам писателя Ахмета Умуда, вопрос об ответственности госслужащих за убийство Динка так и остался без ответа. «Вместо этого некоторые официальные лица повышены в должности», – отметил он.