8 Հունվար 2014 - 13:13 AMT
Հունվարի երկրորդ կեսին Փարիզում նախատեսվում է Հայաստանի և Արդբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մասնակցությամբ: Այդ մասին Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է Պերուի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մանրամասն ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների հետ համատեղ շարունակելու է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացը։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելույթում ներկայացրել է հայ-պերուական հարաբերությունների զարգացման նպատակով Լիմայում կայացած արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, երկկողմ գործակցության հեռանկարները, լատինամերիկյան և այլ տարածաշրջանների հետ Հայաստանի փոխգործակցությունը, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները:
Համանախագահները «մտահոգություն էին հայտնել սահմանին բռնության վերջին դեպքերի վերաբերյալ, որոնք խարխլում են խաղաղության հաստատման հեռանկարները»: Համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հանդիպել էին Հայաստանի, ԼՂՀ ու Ադրբեջանի նախագահներին:
Երևանում, Ստեփանակերտում ու Բաքվում խորհրդակցությունների ժամանակ զրուցակիցները խոսել էին ղարաբաղյան բանակցությունների առաջխաղացման համատեքստում նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպման, ինչպես նաև դեկտեմբերի 4-ին Կիևում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների մասին:

Налбандян подробно представил усилия Армении и международного сообщества в направлении мирного урегулирования карабахской проблемы, подчеркнув, что Ереван совместно с сопредседателями МГ ОБСЕ продолжит процесс, направленный на урегулирование карабахского конфликта исключительно мирным путем.
В своей речи глава МИД Армении представил достигнутые в ходе состоявшейся в Лиме встречи с главой МИД Перу договоренности, перспективы армяно-перуанского сотрудничества, взаимодействие Армении с латиноамериканским и другими регионами, подходы Армении к ряду международных и региональных вопросов, передает Panorama.am.
В конце декабря по результатам визита в регион 15-19 декабря сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, в котором «призывали стороны воздержаться от действий, которые могли бы повысить напряжение, и работать над сохранением атмосферы, способствующей прогрессу за столом переговоров». Сопредседатели выразили «тревогу по поводу недавних актов насилия на границе, которые подрывают перспективы достижения мира». Сопредседатели Игорь Попов (РФ), Жак Фор (Франция), Джеймс Уорлик (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились с президентами Армении, НКР и Азербайджана.
В ходе консультаций в Ереване, Степанакерте и Баку собеседники говорили о продвижении процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в контексте прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, а также состоявшихся 4 декабря в Киеве переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана.