«Transconflict» կազմակերպությունը տպագրել է եգիպտացի ակադեմիկոս Ահմեդ Մագդի Ալ- Սուկարիի՝ «Ճանաչման և ժխտման միջև. Հայոց ցեղասպանության հարցը և հայ-թուրքական հարաբերությունները» խորագրով հոդվածը:
Ինչպես ասվում է հոդվածում, «հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն այժմ գրեթե ամբողջությամբ դադարեցվել է. Թուրքիան շարունակում է կտրականապես դեմ դուրս գալ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում հայերի կողմից կազմակերպված միջազգային քարոզարշավին:
Հայկական հարցը կամ Հայոց ցեղասպանությունը տասնամյակներ շարունակ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների միջև լարվածության պատճառ են դարձել: 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակին ընդառաջ մի շարք դիտորդներ կարծում են, որ այն կարող է հայ-թուրքական հարաբերություններում շրջադարձային փուլ հանդիսանալ:
Շատերն էլ պնդում են, որ Թուրքիան չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ պնդելով, որ սպանությունները ինքնապաշտապանական միջոց են եղել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները ծանրաբեռնված են մի շարք միջպետական խնդիրներով: Նրանք տարաձայնություններ ունեն Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայերի զանգվածային սպանությունները բնութագրելու հարցում:
2002թ.-ին երբ «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցությունը իշխանության գլուխ եկավ, նա սկսեց պատրաստվել Եվրամիության հետ բանակցություններին: Սակայն այս ճանապարհին «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցությունը հասկացավ, որ միայն տնտեսական և քաղաքական չափորոշիչները բավական չեն լիիրավ անդամ դառնալու համար: Ցեղասպանության հարցում մեղադրանքները և փակ սահմանները մեծ դեր են խաղում Թուրքիա-Եվրամիություն հարաբերություններում:
Շատ հայեր հավատում են, որ ԱԶԿ-ի կառավարությունը պատրաստ է շանտաժի ենթարկել յուրաքանչյուր կառավարության, որը փորձում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Թուրքիան պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները բարելավելու համար և փորձի ցեղասպանության հարցում հասնել քաղաքական փոխզիջման»,-ասվում է հրապարակման մեջ, փոխանցում է Panorama.am-ը:

Организация «Transconflict» опубликовала статью египетского академика Ахмеда Магди Аль-Сукари под заголовком «Между признанием и отрицанием: вопрос Геноцида армян и армяно-турецкие отношения».
Как отмечается в статье, «процесс нормализации армяно-турецких отношений сейчас почти полностью приостановлен: Турция продолжает категорически выступать против международной агитационной кампании, организованной армянами в вопросе международного признания Геноцида армян».
«Армянский вопрос или Геноцид армян на протяжении десятилетий становился причиной напряженности в отношениях между Арменией и Турцией. Ряд наблюдателей считают, что 2015 год (100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи) может стать переломным этапом в армяно-турецких отношениях.
Многие же полагают, что Турция не признает Геноцид армян, утверждая, что убийства были методом самообороны в годы Первой мировой войны.
Армяно-турецкие отношения были отягощены рядом межгосударственных проблем. У стран имеются разногласия касательно того, как охарактеризовать массовые погромы армян в годы Первой мировой войны.
В 2002 году придя к власти в Турции, Партия справедливости и развития начала готовиться к переговорам с Евросоюзом, однако на этом пути поняла, что для того, чтобы стать полноправным членом ЕС, лишь экономических и политических критериев недостаточно.
Обвинения в вопросе Геноцида армян и закрытая граница играют серьезную роль в отношениях между Турцией и ЕС.
Многие из армян верят в то, что Партия справедливости и развития готова подвергнуть шантажу правительства стран, пытающихся признать Геноцид армян. Турция должна предпринять конкретные меры для улучшения двусторонних отношений с Арменией и попытаться добиться политического компромисса в вопросе Геноцида», – говорится в публикации, передает Panorama.am.