Հունաստանի նախագահության ժամանակ Եվրամիությունը կկենտրոնանա հարավային ուղղության վրա: Հունաստանը ստանձնեց նախագահությունը ընթացիկ տարվա հունվարից: 2014 թվականի երկրորդ կեսին նրան կփոխարինի Իտալիան:
Հունաստանը մտադիր է փոխել Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ուղղվածությունն արևելքից դեպի հարավ, հայտարարել է Հունաստանի ԱԳ նախարար Էվանգելոս Վենիզելոսը:
Հունվարի 8-ին Հունաստանը ստանձնեց իր պարտավորությունները կես տարով: Հունաստանն արդեն հինգերորդ անգամ է նախագահում Եվրամիությունում: Նրա գերակայությունները վեցամսյա նախագահության ընթացքում կլինեն տնտեսական աճը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, ԵՄ և եվրոյի գոտու երկրների հետագա ինտեգրումը, միգրացիան և սահմանային հսկումը, ինչպես նաև ԵՄ ծովային քաղաքականությունը: Ազգային մակարդակով Հունաստանը կաշխատի շրջադարձ կատարել դեպի երկրի ֆինանսապես կայուն, մրցունակ ու սոցիալապես պաշտպանված վիճակ:
Հունաստանի ԱԳ նախարար Էվանգելոս Վենիզելոսը հայտարարել է, որ հարավային հարևանությունը շատ կարևոր է Հունաստանի համար, ինչպես նաև մյուս երկրների: Ըստ նրա, Լիտվան, որի նախագահությունն ավարտվեց, կենտրոնացել էր Արևելյան գործընկերության վրա, սակայն Հունաստանը նախապատվությունը տալիս է հարավյին ուղղությանը: Հարավային ասելով, նկատի ունեն Ալժիրը, Մարոկկոն, Եգիպտոսը, Իսրայելը, Հորդանանը, Լիբանանը, Լիբիան, Պաղեստինը, Սիրիան ու Թունիսը:
Ինչպես հայտնում է Kyiv Post-ը, հունական լրատվական ANA-MPA գործակալությանը տված հարցազրույցում Վենիզելոսը նշել է ինտեգրման բարձր մակարդակը, որին Հունաստանը հասել է Եգիպտոսի հետ: Ըստ նախարարի, նման համագործակցությունը միանգամայն օգտակար է Միջերկրական տարածաշրջանի համար:
Նախորդ տարվա երկրորդ կեսին ԵՄ-ում Լիտվայի նախագահության օրոք շեշտադրվեց մերձեցումն արևելյան հարևանության վեց երկրների՝ Վրաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի ու Բելառուսի հետ:
Լիտվայի նախագահության գագաթնակետը դարձավ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը Վիլնյուսում, որն ամփոփեց եվրոպական հարևանության առաջին տասնամյակի քաղաքականությունը: Գագաթաժողովի հիմնական նվաճումն ասոցացման մասին համաձայնագրերի ստորագրումն էր Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի դյուրացումն Ադրբեջանի հետ:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:

10 Январь 2014 - 09:08 AMT
ЕС сосредоточится на южном направлении во время председательства Греции в союзе. Эта страна вступила в председательство с января нынешнего года. Во второй половине 2014 года ее сменит Италия.
Греция намерена изменить вектор Европейской политики соседства с востока на юг в ходе своего председательства в ЕС. Об этом заявил глава МИД Греции Эвангелос Венизелос.
8 января прошла церемония принятия Грецией председательства в Европейском союзе сроком на полгода.
Греция уже в пятый раз председательствует в Евросоюзе. Ее приоритетами, во время шестимесячного председательства будут экономический рост, создание новых рабочих мест, дальнейшая интеграция ЕС и стран еврозоны, миграция и пограничный контроль, а также морская политика ЕС. На национальном уровне Греция постарается осуществить поворот к окончательному выходу из кризиса и возвращению страны в финансово стабильное, конкурентоспособное и социально защищенное состояние.
Министр иностранных дел Греции Эвангелос Венизелос заявил, что южное соседство очень важно для Греции, также как и для других стран.
Южное соседство ЕС имеет для Греции очень большое значение, отметил глава МИД. По его словам, Литва, президентство которой закончилось, фокусировалась на Восточном соседстве. Но Греция ставит перед собой южный вектор – страна намерена развивать отношения с южными странами, отметил он.
Южное направление – это Алжир, Марокко, Египет, Израиле, Иордания, Ливан, Ливия, Палестина, Сирия и Тунис.
Как передает Kyiv Post, в интервью греческому новостному агентству ANA-MPA Венизелос отметил глубокий уровень интеграции, которой Греции удалось достичь с Египтом. По словам министра, такое сотрудничество весьма полезно для всего региона Средиземноморья.
Во время председательства Литвы в Совете Евросоюза во второй половине прошлого года большой акцент был сделан на сближение с шестью странами восточного соседства, которые также входят в интеграционную программу «Восточное партнерство». Среди них Грузия, Азербайджан, Армения, Украина, Молдова и Беларусь.
Кульминацией литовского председательства стал саммит «Восточного партнерства» в Вильнюсе, который подытожил конец первого десятилетия политики европейского соседства. Основными достижениями саммита стало подписание ассоциативных соглашений с Грузией и Молдовой, а также соглашения об облегчении визового режима с Азербайджаном.
На состоявшемся 28-29 ноября 2013 года в Вильнюсе саммите «Восточного партнерства» планировалось подписать Соглашение об ассоциации Армении и ЕС, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.