ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 5-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 120 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 600 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը կասեցվել է:
Հունվարի 10-ին ամբողջ օրվա ընթացքում հակառակորդը հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը` կրակելով հայկական դիրքերի ու բնակավայրերի ուղղությամբ:
Այս մասին PanARMENIAN.Net ին ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ, մասնավորապես, կրակ է բացվել Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի ու սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուր ու Այգեպար գյուղերի ուղղությամբ:
«Երեկոյան կրակահերթն ինտենսիվ էր, տարբեր տեսակի զինատեսակներ են օգտագործվել, ընդհուպ մինչև մեծ տրամաչափի «ԴՇԿ» գնդացիրներ: Հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հաջողվել է լռեցնել հակառակորդին»,- նշեց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմը կորուստներ ու վիրավորներ չունի:
Հոկտեմբերին հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1050 անգամ, սեպտեմբերին՝ 1185 անգամ, օգոստոսին՝ 1161 անգամ, հուլիսին՝ ավելի քան 1300 անգամ, հունիսին՝ 3750 անգամ, մայիսին՝ 1300 անգամ:.

11 Январь 2014 - 09:36 AMT
Первые в новом году вести с фронта: Азербайджанцы за неделю обстреляли карабахские позиции около 120 раз
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 5-го по 11-ое января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня около 120 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 600 выстрелов.
Передовые части Армии обороны Арцаха, соблюдая режим прекращения огня, уверенно осуществляли боевое дежурство по всей линии соприкосновения.
В течение всего дня 10 января азербайджанские подразделения нарушали режим перемирия на различных участках армяно-азербайджанской границы, ведя огонь не только по боевым позициям ВС Армении, но и по населенным пунктам.
Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, отметив, что противник вел огонь, в частности, в направлении городов Берд и приграничных сел Неркин Кармирахбьюр и Айгепар.
«Особо интенсивные обстрелы противник вел в вечерние часы, обстрелы велись из различного оружия, в том числе из крупнокалиберных пулеметов ДШК. В результате ответных действий армянских подразделения активность противника была подавлена», – сказал Арцрун Ованнисян, отметив, что с армянской стороны погибших и раненых нет.