Հայտնի թուրք իրավապաշտպան Ռագիփ Զարաքոլուն 2 տարի Շվեդիայում կապրի «Փախստականների միջազգային քաղաքներ» (International cities of refuge Network) կազմակերպության հրավերով: Ինչպես հայտնում է Firat գործակալությունը, Զարաքոլուն հրավերը ստացել է միջազգային Փեն ակումբից և ապրելու է Սիգտունա քաղաքում:
2011 թ. հայտնի հասարակական գործիչ ու «Բելգե» հրատարակչության խմբագիր Ռագիփ Զարաքոլուն ձերբակալվել էր թուրք իրավապահների կողմից հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում: Նրան մեղադրում էին քրդական հակակառավարական կազմակերպություններին սատարելու մեջ: 7 ամսվա կալանքից հետո նա ազատ արձակվեց:
Ռագիփ Զարաքոլուն հայտնի է ցեղասպանությունների վերաբերյալ իր հետազոտություններով, ինչպես նաև Թուրքիայում ապրող փոքրամասնությունների իրավապաշտպան գործունեությամբ:
Վերջին անգամ Զարաքոլուն Երևանում էր 2013 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Վերժինե Սվազլյանի «Հայոց ցեղասպանություն. ականատեսների վկայությունները» գրքի շնորհանդեսին, որը հրատարակվել է թուրքերեն լեզվով:

Известный турецкий правозащитник Рагип Зараколу 2 года будет проживать в Швеции по приглашению организации «Международные города беженцев» (International cities of refuge Network) . Как сообщает агентство Firat, приглашение Зараколу было направлено от международного Пен-клуба. Жить он будет в городе Сигтуна.
В 2011 году правозащитник, общественный деятель и редактор издания “Белге” Рагип Зараколу был задержан турецкими правоохранительными органами в рамках антитеррористической операции в конце октября. Он обвинялся в поддержке курдских антиправительственных организаций. После 7 месяцев тюрьмы он был выпущен на свободу.
Рагип Зараколу известен своими исследованиями по вопросам геноцидов, осуществленных в Османской империи, а также правозащитной деятельностью меньшинств, проживающих на территории Турции.
В последний раз Зараколу был в Ереване 10 декабря 2013 года на презентации книги Вержине Свазлян «Геноцид армян: свидетельства очевидцев», изданной на турецком языке.