Վաշինգտոնի Հայկական թանգարանում բացվել է «Մոռացված հերոսներ. Հայկական լեգեոնն Առաջին համաշխարհային պատերազմում» ցուցահանդեսը: Դրանում ներկայացված են լուսանկարներ, փաստաթղթեր, գրքեր թանգարանի հավաքածուից, նաև նյութեր Օսմանյան կայսրության դեմ մարտնչող հայ կամավորների ու միլիցիայի մասին:
Ֆրանսիայի հայկական լեգեոնը գործում էր Ֆրանսիայի զինված ուժերի շարքերում: Հիմնվել է ըստ 1916-ի հայ-ֆրանսիական համաձայնության ազգային ազատագրական պայքարի նպատակով: Օսմանյան կայսրության դեմ պայքարում օգնության համար Ֆրանսիան խոստացել էր ինքնավարություն տրամադրել Կիլիկիայի հայերին: Հայկական լեգեոնը միայն հայկական զինկազմավորումը չէր, գոյություն ունեին նաև հայկական կամավորականների զորամիավորումներ և հայկական միլիցիա: Սկզբում այն կոչվում էր «La Légion d’Orient» (Արևելյան լեգեոն), իսկ 1919 թ. փետրվարի 1-ին վերանվանվեց «La Légion Arménienne» (Հայկական լեգեոնի):
Հայկական լեգեոնի մասնակցությամբ առաջին մարտերը տեղի ունեցան 1918-ի սեպտեմբերի 19-ին Պաղեստինում, հետագայում, անգլա-ֆրանսիական զորքերի կազմում Սիրիայում և Լիբանանում: 1918-ի հոկտեմբերին հայերի քանակը լեգեոնում հասավ 5 հազարի, իսկ երբ Հայկական լեգեոնը մուտք գործեց Կլիլիկիա, 1919-ի մայիսին մի շարք հաղթանակներից հետո այն անկախ պետություն հռչակվեց: Բայց երկար չգոյատևեց, քանի որ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությունում շրջադարձ եղավ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ: Որպես հետևանք, Հայկական լեգեոնը սկսեցին կրճատել, իսկ 1920-ի օգոստոսին լուծարեցին:

16 Январь 2014 - 07:54 AMT
Армянский музей в Вашингтоне представил выставку «Забытые герои: Армянский легион в Первой мировой войне». На выставке представлены фотографии, документы и книг и из собрания музея. В экспозиции также представлены материалы про армянских добровольцев и милицию, воевавших против Османской империи. Глава Совета музея Аракел Алмасян и куратор Гарри Лимнд-Синанян проведут дискуссию в галерее Белизикян.
Французский армянский легион – иностранный легион в составе вооруженных сил Франции. Основан согласно франко-армянскому соглашению 1916 года в целях национально-освободительной борьбы. За помощь в борьбе с Османской империей Франция обещала предоставить автономию армянам Киликии. Армянский легион не был единственным армянским воинским соединением, участвующим в борьбе против Османской империи в годы первой мировой войны, кроме него существовали части армянских добровольцев и армянская милиция.
Первоначально получил название «La Légion d’Orient» (Восточный легион). Был переименован в «La Légion Arménienne» (Армянский легион) 1 февраля 1919 года.
Первые бои с участием Армянского легиона состоялись 19 сентября 1918 года в Палестине, в дальнейшем, в составе англо-французских войск легион участвовал в боях за Сирию и Ливан. В октябре 1918 года число легионеров-армян достигло 5 тысяч и после того как Армянский легион вступил в Киликию, после ряда побед в мае 1919 года она была объявлена независимым государством. Однако существование его было недолгим, так как во внешней политики Франции произошел переворот в сторону улучшения отношений с Турцией. Как следствие, Армянский легион начали сокращать, а в августе 1920 года окончательно распустили.