ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը կոչ է արել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին խուսափել բռնությունից ու շարունակել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Այդ մասին Վաշինգտոնում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության փոխխոսնակ Մարի Հարֆը: Մեկնաբանելով լրագրողի հարցը շփման գծում վերջին միջադեպերի վերաբերյալ՝ նա նշել է, որ տեղյակ չէ կատարվածի մանրամասներին: «Մենք հորդորում ենք կողմերին փորձել զերծ մնալ բռնությունից ու աշխատել խաղաղ միջոցներով»,-ասել է Հարֆը, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Իր հերթին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) կոչ է արել ԱՄՆ կառավարությանը ռազմական աջակցություն չցուցաբերել Ադրբեջանին: «Ադրբեջանի վերջին հարձակումը շփման գծում ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Կովկասում պատերազմ վերսկսելու Բաքվի ձգտումների հանդեպ համաշխարհային հանրության անտարբերության դիմաց հարկ է լինում վճարել մարդկային կյանքերով»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը՝ անդրադառնալով հունվարի լույս 20-ի գիշերը ադրբեջանական դիվերսիաներին շփման գծում, որի հետևանքով զոհվեց կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը՝ ժամը 23:50-ից մինչև 00:15-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:
Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Արդեն մի քանի օր է ադրբեջանական կողմն ակտիվորեն գնդակոծում է հայկական դիրքերը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:
Հունվարի 22-ից՝ լույս 23-ի ամբողջ գիշերվա ընթացքում հակառակորդն անկանոն ու հաճախակի կրակի տակ է պահել հայ-ադրբեջանական սահմանը, PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Նա նաև հաստատեց երեկոյան տարածվող տեղեկությունները, որ Տավուշի գյուղերի ուղղությամբ ևս կրակել են։ Նա հավելեց նաև, որ հայկական կողմից զոհեր ու վիրավորներ չկան: «Իրենք լավ կրակել են, մենք էլ պատասխանել ենք՝ ոնց պետք էր»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ հրադադարը գիշերվա ընթացքում խախտվել է մոտ 300 անգամ:
Հունվարի 22-ին, մամուլի ասուլիսում նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրին նշել էր, որ Ադրբեջանն արհամարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների՝ խաղաղության մասին կոչերը՝ ձևացնելով, թե վերջիններս այլ կարծիք ունեն, ու որ նրանց հայտարարություններն իրեն չեն վերաբերվում: Նախարարը նաև համոզված է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամեն ինչ հասկանում է, բայց փորձում է իր ժողովրդի համար պատրանքնենր ստեղծել:
Նալբանդյանը նշել էր նաև, որ հարցով բանակցությունները շարունակվում են: Արդեն այսօրէ՝ հունվարի 23-ին, նա կմեկնի Փարիզ, որտեղ կհանդիպի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, իսկ արդեն հաջորդ օրը՝ Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարին։ Անդրադառնալով վերջին օրերին շփման գծում ադրբեջանցիների սադրանքներին, ԱԳՆ ղեկավարը նշել էր, որ դրանք միտված են բանակցային գործընթացում հավելյալ խոչընդոտների ստեղծմանը: Այդ հարցը քննարկվել էր նաև Եվրախորհրդի հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորի հետ հանդիպմանը. «Բանակցությունները պետք է շարունակել՝ այլ տարբերակ չկա», – ասել էր ԱԳ նախարարը:

23 Январь 2014 - 11:21 AMT
Госдепартамент США призвал стороны нагорно-карабахского конфликта избегать насилия и продолжать усилия по разрешению конфликта мирным путем. Об этом заявила на брифинге в Вашингтоне заместитель спикера Госдепартамента США Мари Харф. Комментируя вопрос журналиста о недавних инцидентах на линии соприкосновения, она отметила, что не располагает деталями произошедшего. «Мы призываем стороны пытаться избегать насилия и работать над этим мирными средствами», – отметила М.Харф, сообщает АПА.
В свою очередь, Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) призвал правительство США не предоставлять военную помощь Азербайджану. «Недавнее нападение Азербайджана на линии соприкосновения, увы, еще раз показало, что за непротивостояние мирового сообщества кампании Баку по возобновлению войны на Кавказе приходится платить человеческими жизнями. Это должно как минимум стать сигналом для Вашингтона и побудить Конгресс прекратить военную помощь Азербайджану»,- заявил исполнительный директор Американского комитета «Ай Дата» Арам Амбарян, комментируя попытку диверсии азербайджанской стороной в ночь с 19 на 20 января, повлекшую гибель младшего сержанта Армена Ованнисяна, передает Panorama.am.
Как уже сообщалось, в ночь на 20 января вооруженные силы Азербайджана предприняли сразу две попытки диверсии на линии соприкосновения с Армией Обороны НКР. Диверсии были предприняты в промежутке между 23:50 и 00:15 часами на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях, сообщает пресс-служба АО НКР. ВС НКР дали адекватный отпор, диверсанты были отброшены, понеся существенные потери в живой силе и технике. В ходе завязавшейся перестрелки при выполнении поставленной боевой задачи геройски погиб младший сержант Армен Ованнисян, который смог предупредить сослуживцев и, тем самым, спас жизни нескольких человек. В тот же день президент НКР Бако Саакян подписал указ о награждении за мужество, проявленное при защите государственной границы НКР, младшего сержанта N-ской воинской части Армии обороны НКР Армена Ованнисяна медалью «За мужество» посмертно.
Уже несколько дней подряд азербайджанская сторона активно обстреливает армянские позиции на армяно-азербайджанской границе и карабахские позиции на линии соприкосновения с ВС Карабаха.
На протяжении всей ночи на 23-ее января азербайджанские подразделения обстреливали армяно-азербайджанскую границу, сообщил PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян. Он также подтвердил слухи о том, что азербайджанская сторона также вела огонь по селам Тавушской области Армении. С армянской стороны убитых и раненых нет. «Они стреляли, мы должным образом отвечали», – сказал Арцрун Ованнисян, добавив, что режим перемирия за прошедшую ночь был нарушен примерно 300 раз.
На состоявшейся 22 января пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, говоря об урегулировании карабахского конфликта, отметил, что Азербайджан продолжает игнорировать призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ к мирному решению проблемы, притворяется, что сопредседатели придерживаются иного мнения и что заявления его не касаются. При этом Налбандян считает, что руководство Азербайджана все хорошо понимает, однако пытается создать иллюзии для собственного народа.
Несмотря на это министр отметил, что переговоры по Карабахскому урегулированию продолжаются. Сегодня, 23-его января, министр отбудет в Париж, где встретится с сопредседателями МГ ОБСЕ, а на 24-ое января запланирована его встреча с главой МИД Азербайджана.
Глава МИД отметил, что вопрос провокаций азербайджанской стороны затрагивался на встрече со спецпредставителем Евросоюза на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии Филиппом Лефором. «Однако переговоры надо продолжать. Другой альтернативы нет», – подчеркнул он.