Հունվարի 23-ից լույս 24-ի գիշերն ևս լարված էր հայ-ադրբեջանական սահմանին: Գիշերվանից տարածվող տեղեկությունները, որ հակառակորդը շարունակել է պարբերաբար ինտենսիվ կրակել, PanARMENIAN.Net-ին հաստատեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը: Ինտենսիվ է եղել կրակը նաև Տավուշի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի ու Չինարիի ուղղությամբ:
Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել է Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել են Բերդի հոսպիտալ, որտեղ վիրահատել են, գրում է «Անկախ»-ը:
«Հակառակորդը նպատակաուղղված ինտենսիվ կրակում էր տներին, տանիքներին: Հետևում էինք, որ կրակոցներից հանկարծ հրդեհ չբռնկվի։ Այս պահին կրակոցները դադարել են»,- նշել են Այգեպարից, գրում է Ռազմ.info-ն:
«Ներքիր Կարմիրաղբյուր» ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ էլ՝ մոտավորապես մինչև առավոտվա ժամը 05:00-ն գյուղը կրակահերթի տակ է եղել: Տուժածներ չկան, բայց մի շարք տների տանիքներ են վնասվել:
Մինչև այդ Ներքին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Մանվել Կամենդատյանը պատմել է, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով անջատել են գյուղի լույսերը: Գյուղապետի խոսքով` կրակոցներն այսօր ավելի ուժգին են. նախօրեին մեծմասամբ դիրքերի, գիշերը` գյուղի ուղղությամբ են:
Իմիջիայլոց, ադրբեջանցիներն ևս հետ չմնացին ոտքի վիրավորմամբ բնակչի մասին տեղեկությունից: Արդեն առավոտյան տարածաշրջանային հեռուստատեսությամբ հայտնել են, որ «Թովուզի շրջանում հայկական կողմի բացած կրակից վիրավորվել է տեղի 37-ամյա բնակչուհին», ու, պատկերացրեց, ևս ոտքի վիրավորում է ստացել:
Տեղեկության համաձայն, «կինը, պաշտպանվելով կրակից, գնում էր հարևանների տուն, երբ ոտքերի վիրավորում ստացավ: Նա հիվանդանոցում է, վիճակը բավարար է», գրում է Trend-ն ու հավելում, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն դեռևս պաշտոնական հայտարարություն չի արել:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը՝ ժամը 23:50-ից մինչև 00:15-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Հայկական կողմը հայտարարել էր դիվերսիայի արդյունքում նաև ադրբեջանական կողմից զոհվածների ու վիրավորների մասին: Բայց Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել էր թե դիվերսիայի փորձի, թե վիրավոների ու զոհերի մասին փաստը: Ինչպես և սպասվում էր, ադրբեջանական մամուլում սկսվեցին հաղորդագրություններ հայտնվել «դժբախտ պատահարների» հետևանքով վիրավորված զինծառայողների մասին:
Հունվարի 22-ին մամուլի ասուլիսում նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրին, նշել էր, որ Ադրբեջանն արհամարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների՝ խաղաղության մասին կոչերը՝ ձևացնելով, թե վերջիններս այլ կարծիք ունեն, ու որ նրանց հայտարարություններն իրեն չեն վերաբերվում: Նախարարը նաև համոզված է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամեն ինչ հասկանում է, բայց փորձում է իր ժողովրդի համար պատրանքնենր ստեղծել:Նալբանդյանը նշել էր նաև, որ հարցով բանակցությունները շարունակվում են:
Արդեն այսօր՝ հունվարի 24-ին, Փարիզում նա կհանդիպի Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարին։
Հունվարի 20-ի՝ լույս 21-ի գիշերը ադրբեջանցիների բացած կրակից հայկական կողմից զոհեր չկային: ԼՀՂ ՊԲ մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ, այդ գիշեր շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը մոտ 240 անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր անհանգստությունն էր հայտնել շփման գծում միջադեպերի վերաբերյալ:
Հունվարի 22-ի լույս 23-ի գիշերը հաճախակի կրակոցները հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակվել էին, հայկական կողմից զոհեր ու վիրավորներ չկային.
Հունվարի 23-ի կառավարության նիստում վարչապետի խնդրանքով հարցին էր անդրադարձել նաև պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նա նշել էր, որ թշնամու կողմից կատարված դիվերսիոն գործողությունների անհաջող փորձերի ժամանակ ադրբեջանցիները կրել են զոհեր ու վիրավորներ, որից հետո հետ են քաշվել: Նախարարի խոսքով՝ դիրքերում կրակոցներով ու խուճապահար քայլերով արտահայտված լարվածություն կա, ու ոչ միայն ԼՂ-ի շփման գծում, այլև Հայաստանի հյուսիս-արևելյան շրջանում: Սերյան Օհանյանի հավաստմամբ՝ անկանոն կրակոցներին հայկական կողմը չի պատասխանում՝ միայն դիպուկահարների կրակոցներին. իրավիճակը վերահսկելի է:

В ночь на 24-ое января азербайджанские подразделения снова обстреливали приграничные районы Армении. Эту информацию PanARMENIAN.Net подтвердил пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян. Противник вел интенсивный огонь в направлении армянских приграничных сел Неркин Кармирахбьюр, Айгепар, Мовсес и Чинари.
В результате обстрела жительница села Айгепар, 16-летняя Лиана – дочь командира Паравакарского батальона, была ранена в ногу. Огнестрельное ранение девочка получила, сидя у себя дома. Позже она была доставлена в госпиталь города Берд, где была прооперирована, пишет Ankakh.com.
“Азербайджанцы целенаправленно стреляли по жилым домам, по крышам. Мы следили, чтобы в результате обстрелов не вспыхнул пожар. На данный момент обстрел прекратился”, – рассказал один из жителей села Айгепар, передает Razm.info.
Как сообщается на странице села Неркин Кармирахбьюр в социальной сети Facebook, примерно до 5 часов утра село находилось под обстрелом. Пострадавших нет, повреждены крыши нескольких домов.
Ранее глава сельской администрации Неркин Кармирахбьюра Манвел Камендатян сообщил, что из соображений безопасности в селе был отключено все освещение.
Между тем, азербайджанская сторона решила не отставать и распространила сообщение об азербайджанке, якобы получившей огнестрельное ранение в ногу в результате «обстрела с армянской стороны». Как пишет Тренд, “в Товузском районе, ранена местный житель 37-летняя Рухийа Гусейнова, сообщает в пятницу региональное ТВ. Согласно информации, женщина, которая перешла к соседям, чтобы защититься от обстрела, получила огнестрельное ранение ног. Гусейнова была помещена в Товузскую районную больницу, ее состояние удовлетворительное”. При этом, минобороны Азербайджана пока не сделало официального заявления “в связи с произошедшим”.
Уже несколько дней подряд азербайджанские подразделения устраивают провокации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха.
Так, в ночь на 20 января вооруженные силы Азербайджана предприняли сразу две попытки диверсии на линии соприкосновения с Армией Обороны НКР. Диверсии были предприняты в промежутке между 23:50 и 00:15 часами на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях, сообщает пресс-служба АО НКР. ВС НКР дали адекватный отпор, диверсанты были отброшены, понеся существенные потери в живой силе и технике. В ходе завязавшейся перестрелки при выполнении поставленной боевой задачи геройски погиб младший сержант Армен Ованнисян, который смог предупредить сослуживцев и, тем самым, спас жизни нескольких человек. В тот же день президент НКР Бако Саакян подписал указ о награждении за мужество, проявленное при защите государственной границы НКР, младшего сержанта N-ской воинской части Армии обороны НКР Армена Ованнисяна медалью «За мужество» посмертно. Армянская сторона заявила, что в результате диверсии азербайджанские силы понесли потери убитыми и ранеными. Министерство Азербайджана опровергло как сам факт диверсий, так и сообщения о погибших и раненых. Но, как и ожидалось, в азербайджанских СМИ начали появляться сообщения о военнослужащих, получивших ранения в результате «несчастных случаев» или по бытовым причинам: за последние три дня азербайджанская армия понесла «бытовые» потери 6 ранеными, 2 убитыми и одним исчезнувшим солдатом.
На состоявшейся 22 января пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, говоря об урегулировании карабахского конфликта, отметил, что Азербайджан продолжает игнорировать призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ к мирному решению проблемы, притворяется, что сопредседатели придерживаются иного мнения и что заявления его не касаются. При этом Налбандян считает, что руководство Азербайджана все хорошо понимает, однако пытается создать иллюзии для собственного народа. Несмотря на это министр отметил, что переговоры по Карабахскому урегулированию продолжаются.
Сегодня, 24-го января, в Париже Эдвард Налбандян встретится с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.