25 Հունվար 2014 - 11:12 AMT
ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը չի փոխվել՝ ուժի կիրառումը ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի լուծի, հունվարի 25-ին Վաշինգտոնում ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Մարի Հարֆը։ «Տեսել ենք հաղորդագրություններն ու ցավում ենք կորուստների համար, անկախ նրանից՝ որտեղ են դրանք եղել: Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել՝ ուժի կիրառումը հակամարտության հարցը չի լուծի։ Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ուժի կիրառումից ու սպառնալիքներից»,- նշել է Հարֆը։
Նրա խոսքով, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ԱՄՆ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը: «Գիտենք, որ դժվար է, բայց շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,- ասել է Հարֆը:
Իր հերթին, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը ևս մտահոգություն է հայտնել առաջնագծում լարվածության, ինչպես նաև ցավով նշել զոհերի մասին: Այդ մասին երեկ՝ հունվարի 24-ին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսը, գրում է ArmeniaToday-ը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցին իր մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է նաև Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Սուրեշ Բաբուն՝ նշելով, որ Հայաստանին հստակ հայտնի է այս հարցում Հնդկաստանի դիրքորոշումը.
«Կարծում ենք, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պիտի կարգավորվի երկկողմ խաղաղ բանակցությունների արդյունքում: Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ մամուլից տեղեկացել է վերջին օրերին Ադրբեջանի հետ սահմանին լարվածության մասին, գրում է Panorama.am-ը:
Վերջին օրերին թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում է հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով: Ըստ ԼՂՀ ՊԲ տվյալների, հունվարի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարը խախտվել է մոտ 1500 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվելով ավելի քան 14 000 կրակոց:
Հունվարի 23-ից լույս 24-ի գիշերն ինտենսիվ կրակել են նաև Տավուշի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի ու Չինարիի ուղղությամբ: Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել է Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել են Բերդի հոսպիտալ, որտեղ վիրահատել են, վիճակը կայուն է:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունվարի 24-ին մամուլի ասուլիսում ասել էր, որ այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի հետ պատերազմի հավանականությունը խիստ ցածր է գնահատում, չնայած, ինչպես «վտանգ միշտ էլ կա»: Ապա հավելել, որ վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին ու ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածությունը պայմանավորված է սահամաններում ու շփման գծում որոշակի իրադարձություններով, ինչպես նաև քաղաքական բանակացային հանդիպումներով, սակայն իրադրությունը վերահսկելի է: Նախարարը նշել էր նաև, որ քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը կնքված չէ` կրակոցներ լինելու են, պետք է պատրաստ լինենք, դրանց համարժեք պատասխան է տրվելու:
Հունվարի 24-ին Հայաստանի սոցապ նախարարություն այցելությանը նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել էր վերջին օրերին հակառակորդի կողմից հրադադարի խախտումներին: Նա նշել էր, որ չի կարող բացառել, որ ռազմական գործողություններ չեն լինի, «որովհետև մեր երկրում առնվազն երկու մարդ՝ նախագահն ու պաշտպանության նախարարը երևի պետք է համարեն, որ հենց վաղը կարող են ռազմական գործողություններ սկսվել, չնայած տեսանելի ապագայում նման բան չի տեսնում: Նա նշել էր նաև, որ եթե պարտադրեն, ստիպված ենք լինելու կռվել:
Հիմնվելով 2013-ի նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա, որոնց շարունակությունը դեկտեմբերի 5-ին Կիևում ԱԳ նախարարների հանդիպումն էր` քննարկվել էին խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել հաջորդ ամսվա առաջին կեսին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների` տարածաշրջան այցելելու վերաբերյալ:

Позиция США остается неизменной: применение силы не решит нагорно-карабахский конфликт, заявила на брифинге в Вашингтоне заместитель спикера Госдепартамента США Мари Харф. «Мы видели отчеты и сожалеем о гибели людей, где бы это ни происходило. Наша позиция остается прежней: применение силы не решит этот конфликт. Мы призываем все стороны воздержаться от применения силы или угрозы силой», – заявила М.Харф.
По ее словам, США, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, остаются приверженными мирному урегулированию конфликта. «Мы знаем, что это трудно, но мы будем продолжать работать над ним», – добавила М.Харф.
В свою очередь, как передает ArmeniaToday, посольство Великобритании в Армении также выразило обеспокоенность информацией о столкновениях на передовой линии армяно-азербайджанской границы и сожаление по поводу погибших, которые были вовлечены в эти столкновения. Об этом накануне, 24 января, в беседе с журналистами заявил посол Великобритании в Армении Джонатан Эйвс.
Вопрос решения карабахской проблемы затронул на своей пресс-конференции и посол Индии в Армении Суреш Бабу, заявив, что Армении четко известна позиция Индии в карабахском вопросе. «Мы считаем, что карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе двусторонних мирных переговоров. Мы приветствуем усилия МГ ОБСЕ», – сказал он, добавив: «Из прессы я узнал, что в последние дни ситуация на границе с Азербайджаном обострилась», передает Panorama.am.
В ночь на 24-ое января азербайджанские подразделения снова обстреливали приграничные районы Армении. Противник вел интенсивный огонь в направлении армянских приграничных сел Неркин Кармирахбьюр, Айгепар, Мовсес и Чинари. В результате обстрела жительница села Айгепар, 16-летняя Лиана Аникян – дочь командира Паравакарского батальона, была ранена в ногу. Огнестрельное ранение девочка получила, сидя у себя дома. Позже она была доставлена в госпиталь города Берд, где была прооперирована. Как сообщается на странице села Неркин Кармирахбьюр в социальной сети Facebook, примерно до 5 часов утра село находилось под обстрелом. Пострадавших нет, повреждены крыши нескольких домов.
Комментируя ситуацию, президент Армении Серж Саргсян заявил, что в Армении стране как минимум два человека – президент и министр обороны, наверное, должны считать, что прямо завтра могут начаться военные действия. “Но я пока еще в обозримом будущем не вижу начала боевых действий, однако если нам навяжут войну, мы будем вынуждены воевать. Вы спрашиваете, что делаем. Делаем то, что прибывшие из Баку бойцы отряда специального назначения, имея 3-4 кратное численное преимущество, не могут выполнить поставленную перед ними задачу и, фактически, терпят неудачу и несут намного большие потери, чем обороняющие позиции наши воины. Это – во-первых. Хочу сказать, что боевая подготовка нашей армии находится на достаточно высоком уровне. Во-вторых, обустройство наших позиций соответствует сегодняшней ситуации. Если кто-нибудь из вас побывает на наших передовых позициях, то увидит, как умело наши командиры и солдаты обустраивают свои позиции, создавая различные ловушки, придумывая средства сигнализации, применяя различные хитрости”, – сказал он. Он напомнил, что два года назад такая попытка диверсионных действий была успешной. Не случайно, отметил Серж Саргсян, что сейчас она не удалась. “То есть, после этого были приняты меры: нами – в нашу очередь, старшими командирами – в свою очередь, младшими командирами – в свою, но что очень важно – нашими рядовыми солдатами – в свою очередь. В-третьих, мы пополняемся, и не меньше других пополняем наши арсеналы, наши военные склады, наше вооружение, боеприпасы, нашу технику. И каждый раз параллельно с вооружением массового применения мы приобретаем и вооружение, применяемое в особых случаях. В этом плане мы ни от кого не отстаем. Да, суммы, которые заложены в наш бюджет, не так красноречивы, не достигают миллиардов, но я уверяю вас, что в нашей армии нет очень большой нехватки оружия и боеприпасов. Говорю, что нет очень большой нехватки, потому что в мире мало армий, командование которых полностью удовлетворено имеющимся оружием и боеприпасами. Армия – это такой организм, который каждый раз требует нового оружия, новых боеприпасов. Это характерная черта всех армий. Мы не хотим войны, очевидно, что не хотим, но если нас вынудят, другого пути у нас нет. С другой стороны, мы будем делать все, чтобы решить проблему мирным путем”, – подчеркнул президент Армении.
24 января в Париже прошла встреча глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедьярова, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Жака Фора (Франция) и Джеймса Уорлика (США). Во встречах принимал участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик. На встрече была достигнута договоренность, что в начале первой половины следующего месяца МГ ОБСЕ посетит регион.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на нарушения Азербайджаном режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения Армии обороны НКР с ВС Азербайджана, звучащие в Баку на самом высоком уровне милитаристские заявления и территориальные претензии к Армении, которые мешают переговорному процессу. Глава МИД РА подчеркнул, что эти заявления снижают перспективы мирного урегулирования конфликта и игнорируют неоднократные призывы глав стран-сопредседателей не прибегать к эскалации напряженности. В этом контексте Эдвард Налбандян подчеркнул роль МГ ОБСЕ в соблюдении режима прекращения огня и пресечению подобных явлений в будущем.