ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն ափսոսում է հայ-ադրբեջանական սահմանին մարդկային կորուստների կապակցությամբ: Twitter-ի իր էջում ամերիկացի դիվանագետը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը պետք է կենտրոնանան խաղաղ լուծման որոնումների վրա: «Լարվածությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում»,- գրել է Ուորլիքը:
Արդեն մի քանի օր է՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումները սադրանքներ են հրահրում հայ-ադրբեջանական սահմանին ու ԼՂՀ հետ շփման գծում:
Հունվարի 23-ից լույս 24-ի գիշերն հայ-ադրբեջանական սահմանին ևս լարված էր: Ինտենսիվ էր եղել կրակը նաև Տավուշի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի ու Չինարիի ուղղությամբ:
Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել էր Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել էին Բերդի հոսպիտալ, որտեղ վիրահատել էին։
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Հայ Դատի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը հունվարի 27-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների անհասցե հայտարարությունները խրախուսում են Բաքվին: Նա նշել էր, որ միջնորդ երկրները թաքնվում են կեղծ չեզոքության հետևում, որը բխում է իրենց ներկայացրած երկրների շահերից:
Միջնորդների չեզոք դիրքորոշման ևս մեկ գործոն է, ըստ Մանոյանի, հանգամանքը, որ նրանք երբեք բավարար չափով իրազեկված չեն լինում, իսկ հաճախ նաև լուրջ չեն վերաբերվում ադրբեջանական կողմի գործողություններին ու սպառնալիքներին:
Խոսելով այն մասին, թե ինչ պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը՝ Մանոյանը նշել էր, որ Երևանը պետք է ավելի ակտիվ արձագանքի ոչ միայն հրադադարի խախտումների կամ դիվերսիաների դեպքում, այլև Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին, որքան էլ որ դրանք ահեթեթ լինեն:
Բացի այդ, ըստ Մանոյանի, հայկական կողմը չպետք է հույսը դնի միայն ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում գնացող գործընթացի վրա, այլ զուգահեռ պետք է ակտիվորեն աշխատի Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման վրա: Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպումից հետո անհրաժեշտություն առաջացավ փոխելու երկրի արտաքին քաղաքականությունը, նշել էր նա:
Հիմնվելով 2013-ի նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա, որոնց շարունակությունը դեկտեմբերի 5-ին Կիևում ԱԳ նախարարների հանդիպումն էր` քննարկվել էին խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել հաջորդ ամսվա առաջին կեսին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների` տարածաշրջան այցելելու վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել էր Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում լարվածության շեշտակի մեծացմանն ու հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումներին, Արդբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող ռազմատենչ և Հայաստանի նկատամամբ տարածքային նկրտումներ պարունակող հայտարարություններին, որոնք ակնհայտ սադրիչ բնույթ են կրում և լուրջ հարված են հասցնում բանակցային գործընթացին:
Հայաստնի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել էր, որ դրանք նվազեցնում են հիմնախնդրի կարգավորման և խաղաղության հասնելու հեռանկարներն և ակնհայտ արհամարանք են եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից բազմիցս արված կոչերին` ձեռնպահ մնալու հայտարարությւններից և գործողություններից, որոնք կարող են ավելացնել լարվածությունը տարածաշրջանում և հանգեցնել իրավիճակի էսկալացիայի:
Այս համատեքստում Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորել էր համանախագահների` հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը՝ որպես սադրանքների կանխարգելման հնարավոր մեխանիզմ:
Հանդիպման ավարտին համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որտեղ ասվում է, որ նախարարների հետ քննարկել են խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն վերաբերող հարցեր՝ հիմք ընդունելով տարեվերջին նախ՝ երկու երկրների նախագահների, այնուհետև ԱԳ նախարարների հանդիպումները:
«Նախարարները հաստատել են հիմնահարցի խաղաղ բանակցային լուծման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Դեսպան Կասպրշիկը ներկայացրել է շփման գծում իրավիճակի վերջին զարգացումները: Համանախագահները մտահոգություն են հայտնել տարածաշրջանում շարունակվող բռնությունների կապակցությամբ ու նշել, որ վերջին միջադեպերը խաթարում են բանակցություններն ու նվազեցնում խաղաղության հեռանկարները: Համանախագահները կողմերին կոչ են արել լիովին և անվերապահորեն հարգել հրադադարի համաձայնագիրը»,- ասվում է հայտարարությունում:
Փարիզում երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Էլման Աբդուլաևը հայտարարել էր, թե իբր «Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանակցությունների առանցքում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցն էր»:
Մեկնաբանելով Աբդուլաևի հայտարարությունը, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել էր, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած տեղեկատվությունը կայացած բանակցությունների բովանդակությանը չի համապատասխանում:
«Տպավորություն է, որ ադրբեջանական կողմն ինքն իր հետ է բանակցել` ասելով իր սրտի ուզածը, ինքն իր համար ինչ-որ լուծումներ է առաջարկել և այդ ամենը փորձում է ներկայացնել որպես բանակցությունների բովանդակություն:Դա տեղի ունեցած հանդիպման էության խեղաթյուրում է, ինչը ևս մեկ արտահայտություն է բանակցային գործընթացը գլխիվայր ներկայացնելու ադրբեջանական կողմի շարունակական գործելաոճը»,- նշել էր Բալայանը:

28 Январь 2014 - 10:31 AMT
Американский сопредседатель МГ ОБСЕ призвал стороны сконцентрироваться на мирном решении карабахского конфликта
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик выразил сожаление в связи с гибелью людей на линии соприкосновения армянских и азербайджанских Вооруженных сил. На своей странице в микроблоге Twitter американский дипломат отметил, что стороны карабахского конфликта должны сконцентрироваться на поиски мирного решения. «Напряженность не в их интересах», – написал Уорлик.
Член Бюро АРФ «Дашнакцутюн», глава ереванского офиса «Ай Дат» Киро Маноян на состоявшейся 27 января пресс-конференции заявил, что отсутствие адресности в заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ является своего рода поощрением действий Баку. Он отметил, что страны посредники прячутся за фальшивым нейтралитетом, исходя из интересов стран, которые они представляют. Еще одним фактором нейтральной позиции посредников, считает Маноян, является то обстоятельство, что они не всегда бывают достаточно информированы, а зачастую не воспринимают всерьез действия и угрозы азербайджанской стороны.
Говоря о том, что должна предпринять армянская сторона, он отметил, что Ереван должен более активно реагировать не только на нарушения режима прекращения огня или диверсии, но и на заявления азербайджанского президента, какими бы абсурдными они ни были. «Если армянская сторона не будет реагировать на это должным образом, чего ждать от международного сообщества?», – заявил он.
Помимо этого, по мнению Манояна, армянская сторона не должна полагаться лишь на процесс в рамках МГ ОБСЕ и параллельно активно работать над международным признанием независимости Арцаха. После последней встречи глав МИД Армении и Азербайджана возникла необходимость изменить внешнюю политику страны, отметил он.
24 января в Париже прошла встреча глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедьярова, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Жака Фора (Франция) и Джеймса Уорлика (США). Во встречах принимал участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, сначала министры каждый в отдельности встретились с сопредседателями, а потом переговоры прошли в расширенном формате.
Основываясь на итогах венской встречи президентов двух стран 19 ноября 2013 года и встрече глав МИД в Киеве 5 декабря прошлого года, стороны обсудили процесс мирного урегулирования, ставя в главу угла предпринимаемые с этой целью шаги.
На встрече была достигнута договоренность, что в начале первой половины следующего месяца МГ ОБСЕ посетит регион.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на нарушения Азербайджаном режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения Армии обороны НКР с ВС Азербайджана, звучащие в Баку на самом высоком уровне милитаристские заявления и территориальные претензии к Армении, которые мешают переговорному процессу. Глава МИД РА подчеркнул, что эти заявления снижают перспективы мирного урегулирования конфликта и игнорируют неоднократные призывы глав стран-сопредседателей не прибегать к эскалации напряженности.
В этом контексте Эдвард Налбандян подчеркнул роль МГ ОБСЕ в соблюдении режима прекращения огня и пресечению подобных явлений в будущем.
После парижской встречи министров пресс-секретарь МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев заявил, что якобы «восстановление территориальной целостности Азербайджана стало основой переговоров между Азербайджаном и Арменией».
Комментируя заявление Абдуллаева, пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян отметил: «Распространенная азербайджанским МИД информация о встрече Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедърова не соответствует содержанию состоявшихся переговоров. Создается впечатление, что азербайджанская сторона вела переговоры сама с собой, сама выступила с близким ее сердцу заявлением, сама предложила себе какие-то решения и теперь пытается представить все это в качестве содержания переговоров с армянской стороной. Это явное искажение сути переговоров, что стало очередной демонстрацией азербайджанского стиля переворачивать переговорный процесс с ног на голову».