29 Հունվար 2014 - 07:13 AMT
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն անկախ և ինքնիշխան պետություն ճանաչելու մասին միաձայն որոշում է ընդունել: Միջազգային հանրությանը միաժամանակ նույնպես կոչ է արվել ԼՂՀ-ն որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն ճանաչել, գրում է «Ասբարեզ»-ը:
Բանաձևի հեղինակը քաղաքային խորհրդի հայազգի անդամ Պոլ Գրիգորյանն է:
«Ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել Պոլ Գրիգորյանին և Լոս Անջելես քաղաքին ճշմարտությանն ու արդարությանն աջակցելու համար, ինչպես նաև մեր երախտագիտությունն արտահայտել յուրաքանչյուրին, ով միացել է Արցախի անկախությունն ընդունելու հարցում գործադրված ջանքերին»,- նշել է Ամերիկայի Հայ Դատի Գլենդելի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը:
Խորհրդի անդամներն ընդունված բանաձևում մասնավորապես նշում են, որ ԼՂՀ-ը նպաստում է Կովկասի տարածաշրջանի կայունությանը՝ անցկացնելով ազատ և արդար ընտրություններ:
Բանաձևում անդրադարձ է եղել նաև ԼՂՀ ինքնորոշման համար մղված պայքարին, որը ոգեշնչել է տարածաշրջանի շատ ժողովուրդներին: Իմիջիայլոց, բանաձևը լրացնում է Մեյնում, Մասաչուսեթսում, Լուիզիանայում, Մերիլենդում, Ռոդ Այլենդում, Ֆրեզնոյում ու այլուր ընդունված նմանօրինակ բանաձևերի և հռչակագրերի շարքը:
2014-ի հունվարի սկզբին ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարան էր ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղն որպես ինքնիշխան պետություն ճանաչող ու Միացյալ Նահանգներին այն ևս ճանաչելու կոչ անող օրինագիծը: Այն ներկայացրել էր Լոս Անջելեսից ընտրված դեմոկրատ պատգամավոր, նահանգային խորհրդարանի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ Մայք Գաթոն:
AJR 32 օրինագիծը, մասնավորապես, հիշեցնում է Միացյալ նահանգների պատմությունը՝ կապված «ինքնորոշման և ժողովրդավարական անկախության» ժողովրդի իրավունքի հետ:
Երեք հայկական կազմակերպություններ՝ Ամերիկայի հայկական խորհուրդը, Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն և Միավորված երիտասարդ հայերն արդեն հաստատել են, որ աջակցում են նախագծին:
Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնի երկու պալատների կողմից ընդունվելու դեպքում օրինագծի պատճենը կփոխանցվի Միացյալ նահանգների նախագահին, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի քարտուղարություններին, ամերիկյան Կոնգրեսում Կալիֆորնիայի պատվիրակության բոլոր անդամներին, նշում է Ամերիկայի հայկական խորհուրդը:
2013-ի ապրիլի 23-ին Կալիֆորնիայի Ֆրեզնո շրջանի Հոգաբարձուների խորհուրդը բանաձև էր ընդունել, որտեղ պաշտոնապես հայտարարել էր՝ ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես պատմական ու էթնիկապես հայկական տարածաշրջան, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևը կոչ է անում Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Բանաձևի հեղինակն Անդրեաս Բորգեսն էր:
2013-ին Հայլենդի Քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունված հռչակագրով Հայլենդը ևս ճանաչել էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն և կոչ արել ԱՄՆ Կոնգրեսին և նախագահին աջակցել Արցախի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավար անկախությանը և դրա կառուցողական ներգրավմանը միջազգային հանրության ջանքերին՝ հասնելու ռազմավարական կարևոր այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 10-ին, ԱՄՆ Մեն նահանգը ճանաչել էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը: Նահանգի ներկայացուցիչների պալատն ու սենատը բանաձև էին ընդունել և կոչ արել ԱՄՆ նախագահին և կոնգրեսին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:

Городской Совет Лос-Анджелеса одобрил резолюцию о праве народа НКР на самоопределение и признал независимость Арцаха. Резолюция была внесена членом Совета Полом Крекоряном. Как пишет Asbarez, резолюция была внесена и одобрена 10 сентября 2013 года после визита Крекоряна в Армению и Арцах в составе делегации Калифорнии. Официальная резолюция была направлена в постпредство НКР в Вашингтоне.
В ходе визита в Арцах делегация Калифорнии приняла участие в официальной церемонии открытия парка дружбы с Лос-Анджелесом в Шуши.
В 2012 году в ходе визита в Лос-Анджелес спикер парламента НКР Ашот Гулян посетил городской Совет, который заметил, что Арцах – реальная демократия, и НКР – демократическое, суверенное и независимое государство.
В резолюции городской Совет подтвердил свою приверженность признания независимости Республики Арцах. В резолюции отмечается, что «Республика Арцах и ее граждане достойны независимости, завоеванной в тяжелых условиях. Лос-Анджелес передает свои наилучшие пожелания всем гражданам НКР в интересах мира, процветания и дальнейших успехов, и призывает международное сообщество признать Республику Арцах в качестве свободного, независимого и суверенного государства».
В тексте резолюции также напоминается о том, что Арцах имеет долгую и легендарную историю, уходящую в тысячелетия, и имеет свое место в истории и культуре армянского народа.
«Принимая во внимание, через в последние два десятилетия народ Республики Арцах показал упорство и настойчивость перед лицом войны, массовых убийств, экономических лишений и других огромных трудностей, а также более двадцати лет остается верным независимости и деятельности по установлении стабильности в Кавказском регионе, принимая во внимание, что 24 апреля 2012 года Лос-Анджелес стал побратимом Шуши Совет Лос-Анджелеса призывает международное сообщество дать должное признание Республике Арцах в качестве свободного, независимого и суверенного государства. Городской Совет также посылает свои наилучшие пожелания Республике Арцах и ее гражданам в интересах мира, процветания и дальнейших успехов», – говорится в резолюции.
7 января 2014 года член Ассамблеи Калифорнии Майк Гатто представил резолюцию о признании независимости НКР. Как сообщает официальный сайт Ассамблеи, в резолюции AJR 32 напоминается о правах людей на самоопределение и демократическое развитие. По словам Гатто, народ Калифорнии и армянская община едины в поддержке признания независимости НКР.
Гатто был одним из соавторов резолюции о признании Геноцида армян, а также участвует в сборе средств для помощи сирийским армянам. «Я особенно рад представить резолюцию в день, когда армяне всего мира празднуют Рождество Христово вместе с семьями и близкими»,- отметил он.
Резолюцию поддержали Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), Армянский Совет Америки (ACA) и Союз молодежных армянских организаций (UYA).
В случае если резолюция будет принята обеими палатами Калифорнийского законодательного органа, AJR 32 будет передана президенту США, секретарю Сената Соединенных Штатов, клерку Палаты представителей США и каждому делегату от Калифорнии в Конгрессе.
Майк Гатто возглавляет Комитет по ассигнованиям Ассамблеи штата Калифорния.
Резолюцию по признании независимости НКР в 2013 году принял штат Род-Айленд. Подобная резолюция внесена также в законодательное собрание штата Массачусетс.