Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը ԵԽԽՎ լիագումար նիստում նախօրեին` հունվարի 28-ին, բարձրացել է հայկական պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը` հիմք ընդունելով Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական կոմիտեի առաջարկը` քրեականացնել ռասիստական ոգով ելույթները, գրում է Panorama.am-ը:
Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթում հնչեցրել է պահանջի հիմնավորումները. «Ահազանգն իրապես պահանջում է հրատապ և կոնկրետ հակաքայլերի ձեռնարկում, այլապես հեռու չէ այն օրը, երբ ունենալու ենք Եվրոպա, որտեղ անհանդուրժողականությունը, ռասիզմը, այլատյացությունը դիտվելու են որպես կենսակերպ: Այո, տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում Եվրոպական մի շարք խորհրդարաններում, ուր ծայրահեղական կուսակցությունները կարողանում են հանրության աջակցությամբ մտնել խորհրդարան: Եվ Հունաստանի հայտնի նեոանացիստական կուսակցությունը, ցավոք, այլևս եզակի դեպք չէ: Համաձայն եմ, որ ռասիզմի ու անհանդուրժողականության դեմ պայքարում մեծ անելիք ունեն առաջին հերթին քաղաքական գործիչներն ու մեր Վեհաժողովը: Ավելին, Եվրոպայի խորհրդի տարբեր կառույցներ հստակ հանձնարարում են ազգային խորհրդարաններում բացառել ռասիզմ ու անհանդուրժողականություն տարածող ելույթները: Բայց արդպե՞ս է արդյոք իրականում:
Երկու տարի առաջ, Եվրանեսթ խորհրդարանական Վեհաժղովի կազմում, Բաքվում մասնակցում էի մեր կառույցի հերթական նիստին: Եվ, հարգելի գործընկերներ, Ադրբեջանի նախագահը, իր խորհրդարանի մեջ, Եվրանեսթի ամբողջ պատվիրակության, այդ թվում` հայկական և Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունների ներկայությամբ, ռասիզմի և անհանդուրժողականության մի կատարյալ շեդևր ելույթ ունեցավ:
Նա մեզ` Արդբեջանի խորհրդարանում նստած հայ պատգամավորներիս և ամբողջ հայ ժողովրդին անվանեց ֆաշիստներ, պղծողներ` հայ ժողովրդին մեղադրելով ստահոդ և անտրամաբանական բոլոր մեղքերի մեջ: Եվ ի՞նչ եղավ: Որևէ մեկը, բացի հայկական պատվիրակության անդամներից, բացատրե՞ց Ալիևին, որ ԵԽ անդամ երկրի նախագահին վայլել չէ միջնադարյան ինկվիզիցիայի ոգով ելույթ ունենալը: Իհարկե` ոչ:
Այստեղ նշվեց, որ Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի Եվրոպական կոմիտեն առաջարկում է քրեականացնել ռասիստական ոգով ելույթները: Այո, կարող եմ համաձայնել այդ առաջարկին, և հիմա առաջարկում եմ քրեական պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանի նախագահին, որի յուրաքանչյուր ելույթ, ուր կա հայի և Հայաստանի անուն` ռասիզմի, անհանդուրժողականության, հայատյացության բացառիկ դրսևորում է: Եվ, ի վերջո, ինչի՞ ծնունդ էր մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը, ում իր երկրում համարում են ազգի հերոս: Նա ծնունդ է հակահայ այն խայտառակ մթնոլորտի, որը տիրում է Ադրբեջանում, երբ երեխաներին մանուկ հասակից սովորեցնում են, որ հայն իր թշնամին է:
Երբ ընտրեցինք Մարդու իրավունքների նոր հանձնակատար, վերջինիս ադրբեջանական դասագրքերից հատվածներ ուղարկեցի, ուր քարոզվում է բացահայտ հակահայկականություն և ուր հայը ներկայացված է որպես ջարդարար ու մարդասպան: Առ այս պահը որևէ պատասխան չեմ ստացել մարդու իրավունքների էմիսարից: Մարդը, ում ընտրել ենք նման պատասխանատու պաշտոնում, հարկ չի համարում զբաղվել իր անմիջական պարտականությունններով, կամ, երևի թե, վախենում է զայրացնել ադրբեջանցի իր գործընկերներին»,- հայտարարել է իր ելույթում Նաիրա Զոհրաբյանը:
2012-ի ապրիլի 3-ին Բաքվում կայացած «Եվրանեսթի» ԽՎ ընդլայնված նիստում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայերին «ֆաշիստներ» էր անվանել: Այդ հայտարարությունը վրդովեցրել էր հայկական պատվիրակությանը, որն այն անվանել էր ոչ կոռեկտ ու դիվանագիտական նորմերից դուրս: Իրենք դժգոհությունը հայտնել էին նաև մյուս պատվիրակությունները::
Մեկնաբանելով Ալիևի հայտարարությունը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել էր, որ Ադրբեջանի հայտարարությունները վարկաբեկում են ՄԱԿ ԱԽ: «Եվրոպայի խորհուրդն արդեն ընդունել է փաստաթուղթ, որտեղ մասնավորապես Ադրբեջանը հիշատակվում է որպես մի երկիր, որն իրեն թույլ է տալիս խայտառակ հայտարարություններ անել»,- ասել էր Նալբանդյանը: Նման կարգախոսներ հնչեցնող երկիրը լարվածություն է ստեղծում տարածաշրջանում: Մի երկիր, որը սպառազինություն է կուտակում իրավիճակը տարածաշրջանում ապակայունացնելու համար, որը մի ողջ ժողովրդի թշնամի է անվանում, այդ երկիրը վարկաբեկում է ՄԱԿ ԱԽ-ն իր ներկայությամբ այդ կազմակերպությունում, հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարարը:
Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Բաքվում կայացած Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովում, նշել էր, որ Ալիևի խոսքն Եվրանեսթում սառը ցնցուղ էին եվրախորհրդարանականների համար:
Հովհաննիսյանը նշել էր, որ եվրոպացի և նույնիսկ ադրբեջանցի խորհրդարանականներից շատերը, որոնց անունները նա հասկանալի պատճառներով չի նշում, մոտեցել էին հայկական պատվիրակությանը անհամաձայնություն հայտնելու համար Ալիևի հետ և աջակցության խոսքեր ասելու համար: Վահան Հովհաննիսյանը նաև նշել էր, որ մինչև այդ ելույթը, Ալիևի նստավայրում ընդունելության ժամանակ, որտեղ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ չկային, նա նույնիսկ չէր հիշել ղարաբաղյան խնդրի մասին:
Արդեն այսօր՝ հունվարի 29-ին, վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցի ելույթից հետո, երբ եվրոպացի խորհրդարանականները հնարավորություն են ունեցել հարցեր ուղղել,Նաիրա Զոհրաբյանը նրան հիշեցրել է ԵԽ բանաձևերից մեկը, որը կոչ է անում չճանաչված երկրների, որոնցից է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, հասարակությունների հետ իրականացնել վստահության ամրապնդման և շփումների ստեղծման ծրագիր, այնուհետև հետաքրքրվել. «Ինչո՞ւ մինչև հիմա Եվրոպական միությունը ոչինչ չի արել այդ ուղղությամբ»:
Ի պատասխան Շուլցն ասել է, որ հանպատրաստից չի կարող պատասխանել այդ հարցին ու հավելել. «Կարծում եմ, որ այդ հարցերը պետք է լուծվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Թույլ տվեք ինձ կոնկրետ չպատասխանել Ձեր հարցին, քանի որ անգիր չեմ հիշում ԵԽ բոլոր բանաձևերը: Ամեն օր տարբեր բանաձևեր ենք ընդունում: Կուսումնասիրեմ Ձեր հարցն և ավելի ուշ կտամ սպառիչ պատասխաններ»,- ասել է Մարտին Շուլցը:

На пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) накануне, 28 января, депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации Наира Зограбян подняла вопрос о привлечении президента Азербайджана Ильхама Алиева к уголовной ответственности на основании предложения Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI) о криминализации расистских выступлений, передает Panorama.am.
Наира Зограбян в своем выступлении привела также обоснования своего требования: «Ситуация действительно требует срочных и конкретных контрмер, иначе недалек тот день, когда мы получим Европу, в которой нетерпимость, расизм, ксенофобия будут рассматриваться как образ жизни. Да, мы видим, что происходит в парламентах некоторых стран Европы, где радикальные партии с помощью поддержки общества попадают в парламент. И известная неонацистская партия Греции, к сожалению, более не является единственным примером. Я согласна с тем, что в борьбе с расизмом и нетерпимостью важную роль должны сыграть, в первую очередь, политические деятели и ПАСЕ. Более того, различные структуры Совета Европы четко предписывают: в национальных парламентах исключать выступления, распространяющие расизм и нетерпимость. Но так ли это на самом деле?
Два года назад, в составе парламентской ассамблеи Евронест, я принимала участие в очередном заседании нашей структуры в Баку. И, уважаемые коллеги, президент Азербайджана в парламенте своей страны, в присутствии всей делегацией Евронест, в том числе делегаций Армении и Европарламента, выступил с речью, являющейся абсолютным шедевром расизма и нетерпимости.
Он нас, присутствующих в парламенте Азербайджана армянских депутатов и весь армянский народ, назвал фашистами, обвинив армянский народ в выдуманных и нелогичных грехах. И что за этим последовало? Кто-нибудь, помимо представителей армянской делегации, объяснил Ильхаму Алиеву, что президенту страны-члена СЕ не подобает выступать в духе средневековой инквизиции? Конечно, нет.
Здесь было отмечено, что Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI) выступила с предложением о криминализации расистских выступлений. Да, я могу согласиться с этим предложением, и сейчас предлагаю привлечь к уголовной ответственности президента Азербайджана, каждое выступление которого, где упоминаются армяне и Армения – исключительное проявление расизма, нетерпимости и армяноненавистничества. И, в конце концов, что породило убийцу Рамиля Сафарова, которого в Азербайджане считают героем? Он порожден позорной антиармянской атмосферой, которая царит в Азербайджане, где детей с младенческого возраста учат тому, что армянин – враг».
«Когда мы избрали нового комиссара Совета Европы по правам человека, я отправила ему выдержки из азербайджанских учебников, в которых откровенно пропагандируется армяноненавистничество и в которых армяне представлены как убийцы и погромщики. До сих пор я не получила ответа от комиссара Совета Европы по правам человека. Человек, которого мы избрали на этот ответственный пост, не считает нужным заниматься своими непосредственными обязанностями, или, возможно, боится вызвать возмущение своих азербайджанских коллег», – отметила в своем выступлении армянский парламентарий.
После выступления главы Европарламента Мартина Шульца на зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Наира Зограбян напомнила главе ЕП одну из резолюций Европарламента, которая предусматривает реализацию программы укрепления доверия и налаживания контактов с обществами непризнанных государств, в том числе и НКР. Затем Н.Зограбян спросила М.Шульца: «Почему до сих пор Европейский союз не предпринял каких-либо шагов в этом направлении?».
М.Шульц, в свою очередь, отметил, что он на данный момент, без подготовки, не может ответить на поставленный вопрос, добавив: «Я полагаю, что подобные вопросы должны решаться в рамках МГ ОБСЕ. Позвольте мне не давать конкретного ответа на Ваш вопрос, так как я не помню наизусть все резолюции ЕП. Мы ежедневно принимаем различные резолюции. Я изучу Ваш вопрос и дам исчерпывающий ответ на него позднее».
3-го апреля 2012 года на состоявшемся в Баку пленарном заседании Парламентской ассамблеи «Евронест» президент Азербайджана Ильхам Алиев позволил себе назвать армян «фашистами». Это заявление вызвало возмущение присутствующей на заседании армянской делегации, которая назвала его некорректным и выходящим за рамки дипломатических норм. Свое недовольство заявлением Алиева выразили и представители делегаций «Евронеста» от других стран.
Комментируя заявление Алиева глава МИД Армении Эдвард Налбандян отметил, что заявления Азербайджана дискредитируют Совет Безопасности ООН. “Совет Европы уже принимал документ, в котором в частном порядке упоминается Азербайджан, как страна, периодически допускающая такие постыдные заявления”, – заметил Налбандян. Страна, которая озвучивает такие лозунги, создает напряжение в регионе, страна, которая наращивает вооружение, с целью дестабилизировать ситуацию вокруг себя, называющая целый народ своим врагом – эта страна дискредитирует Совет Безопасности ООН своим в нем присутствием, заявил глава МИД Армении.
В свою очередь, глава армянской делегации в Парламентской ассамблее “Евронест” Ваан Ованнисян подчеркнул, что заявление Алиева стало “холодным душем” для европарламентариев. Ованнисян отметил, что многие европарламентарии и даже азербайджанские депутаты, имена которых, он по понятным причинам не хочет называть, после выступления Алиева подходили к членам армянской делегации, чтобы выразить несогласие со словами Алиева и сказать слова поддержки.
Ваан Ованнисян также отметил, что до этого выступления, во время встречи президента Алиева в своей резиденции с руководством бюро “Евронест”, на которой отсутствовали представители СМИ, он не вспомнил про карабахскую проблему.