1 Փետրվար 2014 - 11:59 AMT
Հայաստանում սեփական բանակի կազմավորումը սկսվեց ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին: Այն ժամանակ ղարաբաղյան հակամարտության սրման պատճառով կամավորական ջոկատներ ստեղծվեցին, որոնք զինվեցին այն զենքով, որը կարողացել էին հայթայթել ռազմականացված կազմակերպություններում, ռազմագիտության դասարաններում ու նման այլ վայրերում, գրում է հայկական բանակի մասին Lenta.ru-ն: «1991 թվականին Հայաստանում, ինչպես նաև առավելապես հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղում, ստեղծվեցին պաշտպանության կոմիտեներ: Ավելի ուշ կազմավորվեց պաշտպանության նախարարություն և սկսվեց պաշտոնական զինված ուժերի կազմավորման գործընթացը: Նմանատիպ գործընթաց էր գնում նաև Լեռնային Ղարաբաղում, որն անկախություն էր հռչակել: Հայաստանը, ինչպես և ԽՍՀՄ մյուս հանրապետությունները, ստացավ խորհրդային բանակի գույքի մի մասը, որը գտնվում էր իր տարածքում»,-ասվում է հոդվածում:
Lenta.ru-ն նշում է, որ հայաստանցի և ղարաբաղցի զինվորների համար իսկական փորձություն դարձավ 1990-ականների սկզբին պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում: «Նրանց հաջողվեց հաղթահարել ադրբեջանական զորքերի դիմադրությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դե ֆակտո պահպանեց անկախությունը, թեև մինչ օրս միջազգայնորեն ճանաչված չէ: Բացի այդ, հայերի հսկողության տակ անցան նաև Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա Ադրբեջանի շրջաններն, որոնք այժմ օգտագործվում են որպես բուֆերային գոտի (Բաքվում դա գնահատում են որպես «հայկական օկուպացիա»): Հայկական բանակն այժմ 50 հազար անդամ ունի: Հայաստանի Զինված ուժերը կազմավորվում են զորակոչի հիման վրա: Հունվարի 28-ին նշվում է Հայոց բանակի օրը, այդ օրը Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն իր հայաստանցի պաշտոնակցին ուղղված ուղերձում գրել է. «Այն, որ հայկական բանակն այսօր ամենամարտունակն ու կազմակերպվածն է տարածաշրջանում, անհերքելի իրողություն է և մեր ժողովրդի ամենանշանակալի նվաճումներից մեկը», գրում է Lenta.ru-ն:

Создание собственной армии в Армении началось в последние годы существования СССР. Тогда на фоне обострения нагорно-карабахского конфликта стали возникать отряды добровольцев, вооруженных тем оружием, которое они смогли добыть в военизированных организациях, классах военного дела и других подобных местах, пишет об армянской армии Lenta.ru. «В 1991 году в Армении, а также в Нагорном Карабахе, где армяне составляли большинство населения, были созданы комитеты по обороне. Позднее было образовано министерство обороны, и началось создание официальных вооруженных сил (аналогичный процесс шел в Нагорном Карабахе, провозгласившем независимость от Азербайджана). Армения, как и другие республики СССР, получила часть имущества советской армии, находившейся на ее территории», – отмечается в статье.
Lenta.ru подчеркивает, что серьезной проверкой для армянских и карабахских солдат стала война за Нагорный Карабах в первой половине 1990-х годов. «Им удалось преодолеть сопротивление азербайджанских войск, Нагорно-Карабахская Республика де-факто сохранила независимость (хотя международного признания с тех пор не получила). Кроме того, армяне взяли под контроль и прилегающие районы Азербайджана, которые теперь используются в качестве буферной зоны (в Баку расценивают это как «армянскую оккупацию» региона). Численность армянской армии в настоящее время оценивается примерно в 50 тысяч человек. Вооруженные силы республики комплектуются по призыву. 28 января отмечался День Армии Армении, и тогда же президент Нагорного Карабаха в поздравительном послании своему армянскому коллеге написал: «То, что армянская армия является сегодня самой боеспособной и организованной армией в регионе, уже неопровержимая реальность и одно из самых значительных достижений нашего народа», – говорится в материале.