ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքհը հերթական գրառումն է արել Twitter-ի իր միկրոբլոգում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին: Նա գրել է հետևյալը.
«Այսօր հանդիպում եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին, քննարկելու ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հաջորդ քայլերը: Խաղաղությունը հնարավոր է»,- գրել է Ուորլիքը:
Փետրվարի 2-ին ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Ժակ Ֆորն ու ամերիկացի Ջեյմս Ուորլիքը Բաքվում էին: Փետրվարի 3-ին միջնորդները հանդիպել էին Ադրբեջանի նախագահին ու ԱԳ նախարարին: Երևան համանախագահները կժամանեն փետրվարի 5-ին:Այցի շրջանակում համանախագահների կհանդիպեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին:
Փետրվարի 1-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսում նշել էր, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է ջանքեր գործադրել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ. «Մենք հետևողական աշխատանք ենք տանում բոլոր ուղղություններով: Կիպրոսում աննկատ ենք աշխատում, դուք դրա մասին չեք լսում։ Աշխատում ենք նաև Կովկասում` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով»,- ասել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը։ Ավելի վաղ Ջեյմս Ուորլիքը կրկին Twitter-ում իր միկրոբլոգի միջոցով ցավակցել էր շփման գծում հրադադարի խախտման հետևանքով ԼՂՀ-ում զինվորի մահվան կապակցությամբ:
Հունվարի 23-ի լույս 24-ի գիշերն ինտենսիվ կրակել են նաև Տավուշի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի ու Չինարիի ուղղությամբ: Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել է Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել են Բերդի հոսպիտալ, որտեղ վիրահատել են, վիճակը կայուն է:
Հունվարի 28-ին հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված գնդակից զոհվեց զինծառայող Կարեն Գալստյանը: Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով զինծառայոդղը հետմահու պարգևատրվեց «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

4 Февраль 2014 - 13:52 AMT
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик оставил очередную запись о процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта на своей странице в микроблоге Twitter. «Встречаюсь с президентом Азербайджана Алиевым для обсуждения дальнейших шагов в нагорно-карабахском урегулировании. Мир возможен», – написал американский дипломат.
2 февраля в Баку прибыли французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Жак Фор и сопредседатель МГ ОБСЕ от Америки Джеймс Уорлик. 3 февраля посредники проведут встречи с президентом и главой МИД Азербайджана. Из Баку сопредседатели 5 февраля приедут в Ереван.
1 февраля госсекретарь США Джон Керри, выступая на Международной конференции по безопасности в Мюнхене, заявил, что США продолжают усилия, направленные на урегулирование карабахского конфликта. «Мы ведем последовательную работу по всем направлениям. На Кипре мы работаем незаметно. Вы об этом не слышите. Мы работаем также на Кавказе, по проблеме Нагорного Карабаха», – заявил госсекретарь США.
Ранее Джеймс Уорлик, опять таки посредством микроблога Twitter выразил сожаление гибелью карабахского солдата в результате нарушения режима перемирия азербайджанской стороной.
«Эскалация ситуации со смертями с обеих сторон наносит ущерб перспективам мирного урегулирования», – написал Уорлик, который до того отметил, что стороны карабахского конфликта должны сконцентрироваться на поиски мирного решения. «Напряженность не в их интересах», – считает Уорлик.
Со второй половины января азербайджанские подразделения устраивают провокации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха. Так, в ночь на 20 января вооруженные силы Азербайджана предприняли сразу две попытки диверсии на линии соприкосновения с Армией Обороны НКР. Диверсии были предприняты в промежутке между 23:50 и 00:15 часами на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях. ВС НКР дали адекватный отпор, диверсанты были отброшены, понеся существенные потери в живой силе и технике. В ходе завязавшейся перестрелки при выполнении поставленной боевой задачи геройски погиб младший сержант Армен Ованнисян, который смог предупредить сослуживцев и, тем самым, спас жизни нескольких человек.