Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հորդորել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության ուրացումից և «առերեսվել սեփական պատմության հետ»:
Ինչպես գրում է Asbarez-ը, այցով Գերմանիայում գտնվող Էրդողանը շաբաթվա սկզբում ասել էր Մերկելին ու իշխանական Քրիստոնյա դեմոկրատների կուսակցությանն առավելապես զգուշավոր լինել իրենց որոշումներում «1915-ի իրադարձությունների» 100-ամյակի շեմին: «Գիտենք, որ ձեր երկրի բյուջեում հատկացումներ կան, նախատեսված 100-ամյա վաղեմության իրադարձությանը նվիրված միջոցառումների համար: Հորդորում եմ առավել հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերել այս հարցում և կանխել Գերմանիայի կառավարության ցանկացած հատկացում»,- ասել է թուրք վարչապետը:
Ի պատասխան Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիան ժողովրդավարական երկիր է և կառավարությունը չի կարող միջամտել բյուջեին վերաբերյալ որոշումներին: «Թուրքիան պետք է հաշտվի իր պատմության հետ: Չենք կարող Հայաստանում ապրող հայերին համեմատել աշխարհով մեկ բռնի կերպով սփռված հայերի հետ: Հայաստանում մարդիկ ապրում են ծանր պայմաններումև կոչ եմ անում ձեզ բացել սահմանը»,- ասել է Մերկելը: Էրդողանն ի պատասխան կոչ է արել Մերկելին «անարդարացի չվերաբերվել Թուրքիային»:
Մինչ այդ Բունդեսթագում Քրիստոնյա-ժողովրդավարական միությունից ընտրված պատգամավոր Էրիկա Շթայնբախը՝ դիմելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել էր. «99 տարի առաջ երիտթուրքերի կառավարությունն Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանություն է գործել հայերի ու ասորիների նկատմամբ: Կոչ եմ անում ճանաչել XX դարի այդ առաջին ցեղասպանությունն ու ներողություն խնդրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներից»: Ինչպես գրում է Haberler-ը, Շթայնբախը կոչ է արել գրել հայերի ու ասորիների ցեղասպանությունների մասին թուրքական դասագրքերում, ինչպես նաև հիշել 2007-ին սպանված «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքին:
Ըստ պատգամավորի, մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը հիմնավորված և ապացուցված է փաստերով: Բունդեսթագի պատգամավորն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, որը Թուրքիան փակել է 1993-ին ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով:

Канцлер Германии Ангела Меркель призвала премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана прекратить отрицание Геноцида армян и повернуться «лицом к своей истории».
Как пишет Asbarez, Эрдоган, находящийся с визитом в Германии в начале недели, предупредил Меркель и правящую партию Христианских демократов быть более осторожными в решениях перед 100-летием «событий 1915 года». «Мы понимаем, что в наступающем году в вашей стране есть бюджетные ассигнования, предусмотренные для мероприятий 100-летних событий. Я рекомендую вам подходить к этому вопросу более тщательно и предостеречь правительство Германии от любых ассигнований», – сказал турецкий премьер.
В ответ Меркель заявила, что Германия является демократической страной и ее правительство не может вмешиваться в решения по бюджету. «Турция должна примириться со своей историей . Мы не можем сравнивать армян, проживающих в Армении с армянами, которые были насильственно рассеянны по всему миру. Люди в Армении живут в трудных условиях и я призываю вас открыть границу», – подчеркнула Меркель.Эрдоган, в свою очередь, призвал Меркель «не относиться к Турции несправедливо».
Между тем, в ходе визита депутат Бундестага от Христианско-демократического союза Эрика Штайнбах заявила Эрдогану: «99 лет назад правительство младотурок в Османской империи совершило геноцид против армян и ассирийцев. Я призываю вас признать этот первый геноцид ХХ века и извиниться перед потомками жертв Геноцида. Штайнбах призвала написать о геноциде армян и ассирийцев в турецких учебниках, а также вспомнить об убитом в 2007 году главном редакторе газеты Agos Гранте Динке.
По ее словам, это преступление против человечества уже обосновано и доказано фактами. Депутат Бундестага также обратилась к вопросу открытия армяно-турецкой границы, закрытой Турцией в 1993 году из-за карабахского конфликта.