14 Փետրվար 2014 - 13:01 AMT
Ստեփանակերտ. Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններն արդյունավետ կլինեն միայն Հայաստան-ԼՂՀ-Ադրբեջան ձևաչափով
Առանց Արցախի` բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերի մասնակցության, անհնար է խոսել դրա արդյունավետության մասին, ասել է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ Twitter-ի գրառումը, գրում է Panorama.am-ը:
Նախօրեին՝ փետրվարի 13-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում՝ կողմ արտահայտվելով Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման շուրջ լիարժեք բանակցությունների օգտին, գրել էր. «Կիպրոսցի հույներն ու թուրքերը հայտարարել են, որ սկսում են կարգավորմանն ուղղված լիարժեք բանակցություններ: Իսկ ինչո՞ւ նույնը չի կարելի անել Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում»: Ուորլիքի գրառմանն անմիջապես արձագանքել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն. «Համաձայն ենք, որ ժամանակն է վերականգնել բանակցություններին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության ձևաչափը»:
«Առանց Արցախի` բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերի մասնակցության, անհնար է խոսել գործընթացի արդյունավետության մասին: Այնպես չէ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է բանակցություններն ավարտեն ու ղարաբաղյան կողմը միայն փաստաթուղթ ստորագրելու ֆունկցիա ունենա: Որքան շուտ Արցախը ներգրավվի բանակցություններում, այնքան լավ բոլոր կողմերի համար: Այս տեսանկյունից, ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունը շատ կարևոր մեսիջ էր»,- նշել է Բաբայանը:
Դավիթ Բաբայանը նաև ասել է, որ բանակցությունները պետք է ընթանան Հայաստան-Արցախ-Ադրբեջան` Բուդապեշտի գագաթնաժողովում ընդունված ձևաչափով, հակառակ դեպքում պետք չէ գործընթացում լուրջ արդյունք ակնկալել:
Բնականաբար, Ուորլիքի գրառմանը չէին կարող չարձագանքել նաև Ադրբեջանում՝ մեկնաբանելով նրա խոսքերն իրենց համար շահավետ տեսակետից: Այդպես, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Էլման Աբդուլլաևը նշել է. «Հենց այդ պատճառով էլ մենք բանակցում ենք Երևանի հետ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ՝ համապարփակ խաղաղ համաձայնություն կնքելու նպատակով»: Աբդուլլաևը նաև ասել է, որ «խոսքը պետք է գնա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև լիարժեք բանակցությունների մասին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ»: Ըստ Աբդուլլաևի, «այդպիսի լիարժեք բանակցություններն արդյունքում պետք է հանգեցնեն համապարփակ համաձայնության, որի մասին խոսում է Ադրբեջանը»:
Իր հերթին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական վերլուծության ու տեղեկատվական ապահովման բաժնի վարիչ Էլնուր Ասլանովը նույնպես Twitter-ում գրել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի «համանախագահը լրացուցիչ պարզաբանի իր դիրքորոշումը»:
«Ցավոք, որոշ անավարտ արտահայտություններ, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն, երբեմն օգտագործվում են հասարակական կարծիքը շեղելու համար»,- գրել է Ասլանովն իր միկրոբլոգում, հայտնում է 1news.az-ը:

14 Февраль 2014 - 12:13 AMT
Степанакерт: Переговоры по Карабаху принесут результат, только если будут вестись в формате Армения-НКР-Азербайджан
Без участия НКР во всех стадиях переговоров по карабахскому урегулированию невозможно говорить об эффективности данного прогресса. Об этом заявил руководитель пресс-службы аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя недавнюю запись сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика в микроблоге Twitter, сообщает Panorama.am.
Накануне, 13 февраля, Джеймс Уорлик оставил очередную запись в микроблоге Twitter, в которой высказался за восстановление полноформатных переговоров по урегулированию карабахского конфликта. «Греки и турки Кипра заявили, что начинают полноценные переговоры по урегулированию. Почему это невозможно для Нагорного Карабаха? На твит Уорлика откликнулся МИД НКР, оставивший свою запись: «Мы согласны, что настало время для восстановления полноформатных переговоров с участием НКР».
В связи с этим Д. Бабаян также отметил: «Кто сказал, что Армения и Азербайджан должны завершить переговоры, а карабахская сторона лишь после этого выступить в функции подписывающей некий документ? Чем скорее НКР будет вовлечена в переговорный процесс, тем лучше для всех сторон. С этой точки зрения заявление американского сопредседателя МГ ОБСЕ – очень важный месседж».
По словам Д. Бабаяна, переговоры должны вестись в принятом на будапештском саммите формате Армения-НКР-Азербайджан, в противном случае не следует ожидать серьезных результатов от данного процесса.
Запись Уорлика, естесственно, не могли не прокомментировать в Азербайджане, интерпретируя его слова в выгодном для себя ключе. Так, глава пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев отметил, что «именно поэтому мы ведем с Ереваном переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и подписанию всеобъемлющего мирного соглашения». Абдуллаев также подчеркнул, что «речь должна идти о полноценных переговорах между Арменией и Азербайджаном при посредничестве МГ ОБСЕ». По мнению Абдуллаева, «подобные полноценные переговоры в итоге должны привести именно к всеобъемлющему соглашению, о котором говорит Азербайджан».
В свою очередь, заведующий отделом политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов также посредством Twitter отметил необходимость «дополнительного прояснения позиции сопредседателя». «К сожалению, некоторые незавершенные фразы, требующие дальнейшего прояснения, порой используются для того, чтобы сбить с толку общественное мнение», – написал Э.Асланов в микроблоге, сообщает 1news.az