ԱՄՆ Մոնտեբելո քաղաքը, լինելով Ստեփանակերտի քույր քաղաքը, Արցախի մայրաքաղաքին 150 հազար դոլար արժողությամբ հրշեջ մեքենա է նվիրել: Ըստ ՀՅԴ «Դրո» կազմակերպության նախագահ Լևոն Կիրակոսյանի, նվիրատվությունը վկայում է, որ Մոնտեբելոն նպաստում է Ստեփանակերտի համայնքների զարգացմանը: Մեքենան սկզբում կտեղափոխվի վրացական Փոթի նավահանգիստ, իսկ այնտեղից արդեն Ստեփանակերտ, գրում է Asbarez-ը:
Մոնտեբելոն ու Ստեփանակերտը քույր քաղաքներ դարձան 2005 թվականին, քաղաքի հայ համայնքը մշտապես աջակցություն է ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքին:
Կալիֆորնիայի հայ համայնքը ԱՄՆ ամենահայաշատն է համարվում, որոշ տվյալներով հայերի թիվն այստեղ հասնում է 1 միլիոնի: 2014-ի սկզբում Հայլենդ քաղաքը ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը: Հունվարի 29-ին Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը հավանություն տվեց ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին ու ճանաչեց Արցախի անկախությունը

Город Монтебелло, побратим Степанакерта, подарил столице НКР пожарную машину за $150 тысяч. По словам председателя организации АРФДашнакцутюн «Дро» Левона Киракосяна, пожертвование является свидетельством приверженности того, что город Монтебелло способствует развитию общин Степанакерта. Машина будет отправлена в грузинский порт Поти, а оттуда в Степанакерт, пишет Asbarez.
Монтебелло и Степанакерт являются побратимами с 2005 года, и за прошедшие годы армянская община города оказывает помощь столице Нагорного Карабаха.
Армянская община Калифорнии является одной из самых многочисленный в США – по некоторым данным армян там насчитывается около 1 миллиона. В начале 2014 года город Хайленд признал независимость НКР, 29 января городской Совет Лос-Анджелеса одобрил резолюцию о праве народа НКР на самоопределение и признал независимость Арцаха.