15 Փետրվար 2014 - 10:13 AMT
Թուրքիայի ճարտարապետության վիրտուալ թանգարանն այցելուներին սկսել է ծանոթացնել հայկական ժառանգության հետ: Այն ներկայացնում է առկա փաստաթղթերը, որոնք առնչվում են Թուրքիայի, ինչպես նաև համաշխարհային ճարտարապետության ժառանգությանը, որոնք մինչ այս պահվում էին արխիվներում: Բոլոր տեղեկություններն ու փաստաթղթերը թվայնացված են: Վիրտուալ թանգարանը ներկայացնում է այցելուներին նաև հայկական ժառանգությունը:
Հայ ճարտարապետներն Օսմանյան կայսրության օրոք մեծ ավանդ են ունեցել պալատական համալիրների ու պաշտոնական շինությունների կառուցման գործում: Ստամբուլն այժմ անհնար է պատկերացնել առանց Սինանի, Բալյանների ընտանիքի ներկայացուցիչների հեղինակած կառույցների:
Առանձնակի տեղ են գրավում կայսրության հայ ճարտարապետների շարքում Բալյանները, որոնք 5 դար շարունակ՝ XVIII- XIX դդ., եղել են Օսմանյան կայսրության արքունական ճարտարապետները: Այդ ընթացքում նրանք բազում պալատներ, մզկիթներ ու եկեղեցիներ են կառուցել Ստամբուլում: Այդ տոհմի բոլոր ներկայացուցիչները վարպետորեն զուգակցել են եվրոպական ու օսմանյան ճարտարապետական ավանդույթները, ինչը թույլ է տվել նրանց այդքան երկար մնալ առաջատար դիրքերում:
Տոհմի հիմնադիր է համարվում ոմն Բալյանը, որին թուրքերը անվանում էին Մերեմեթչի Բալի Ղալֆա, Անատոլիայի Բելեն գյուղակից: Շուտով նա տեղափոխվեց Ստամբուլ, որտեղ և մեծ հաջողությունների հասավ արքունիքում որպես ճարտարապետ: 1725-ին նրա մահից հետո արքունական ճարտարապետի տեղը գրավեց նրա որդի Մաղարը: Նա շուտով դժգոհության առիթ տվեց ու արտաքսվեց Բայբուրտ, սակայն հետագայում ներում ստացավ և նրա որդիներ Գրիգորն ու Սենեքերիմ Բալյանները կարողացան նույնպես դառնալ արքունիքի ճարտարապետները:
19-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունը կտրուկ շրջադարձ կատարեց դեպի Արևմուտք՝ հռչակելով Թանզիմաթ (Վերակազմավորում) 1839-ին և Իսլահաթ (Բարեփոխում) 1856-ին: Արևմտյան փոփոխությունների քամին զգացվեց նաև ճարտարապետությունում:
1883-ին հիմնվեց գեղեցիկ արվեստների կայսերական դպրոցը՝ մինչ այդ Թուրքիայում հատուկ ճարտարապետական կրթություն գոյություն չուներ:
Եվրոպացիները մի քանի նոր շենքեր նախագծեցին ու կառուցեցին, նրանք Ստամբուլ էին ժամանել կառուցելու համար իրենց երկրների դեսպանատները, իսկ հետո արդեն սկսեցին աշխատել նաև այլ նախագծերի վրա: Բալյանների ընտանիքի ճարտարապետները մասնակցեցին գրեթե բոլոր շենքերի կառուցմանը:
19-րդ դարի սկզբում արևմտյան այդ հովերի ժամանակաշրջանում Բալյանները մեծ դեր ունեցան Ստամբուլի արտաքին տեսքի վերափոխման մեջ: Նրանցից ամենահայտնին Կարապետ Բալյանն էր, որը կառուցել է մզկիթներ, քրիստոնեական եկեղեցիներ ու պաշտոնական հաստատությունների շենքեր:
Հնարավոր չէ չհիշատակել մեծն Սինանին, որը ծնվել է 1489-ին Աղրնաս գյուղում Կայսերիից ոչ հեռու հայ քրիստոնյաների ընտանիքում: Ծնվելուց նրան անվանակոչել են քրիստոնեական Հովսեփ անունով: Նրա հայրը քարտաշ էր ու հյուսն, ուստի Սինանը տակավին պատանի տարիքում լավ հմտություններ ձեռք բերեց այդ արհեստներում, ինչն էլ հետագայում ազդեց նրա կարիերայի վրա: Թոփկապի պալատի գրադարանում երեք ոչ ծավալուն ձեռագիր կա, որոնք Սինանը թելադրել է իր կենսագիր Մուստաֆա Չելեբի Սային: Այդ ձեռագրերում Սինանը բացահայտում է իր պատանեկության ու զինվորական ծառայության որոշ մանրամասներ: Նշենք, որ Թուրքիայում չեն ողջունում Սինանի հայկական ծագման մասին հիշատակությունները:
Իր կյանքի ընթացքում Սինանը մոտ 300 շենք է կառուցել՝ մզկիթներ, դպրոցներ, բարեգործական ճաշարաններ, հիվանդանոցներ, կամուրջներ, քարավան-սարայներ, պալատներ, բաղնիքներ, դամբարաններ ու շատրվաններ, հիմնական մասը՝ Ստամբուլում: Նրա ամենահայտնի շինությունների թվին են պատկանում Շեխզադեի մզկիթը, Սուլեյմանիե մզկիթը և Սելիմիե մզկիթն Էդիրներում: Նրա ոճում զգացվում է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի ճարտարապետության ազդեցությունը: Սինանին հաջողվեց կյանքի կոչել իր երազանքը՝ վերականգնել Սբ Սոֆիայի տաճարի գմբեթը:
Սինանը մահացել է 1588-ի փետրվարի 7-ին, հուղարկավորվել է իր իսկ հեղինակած դամբարանում Սուլեյմանիե մզկիթի մոտ: Բալյանների ընտանիքից բացի, թանգարանի նյութերը պատմում են նաև Հովհաննես և Հարություն Սերվերյանների, Արամ Թաթարջյանի, Սարգիս Թաշչյանի, Երվանդ Թերզյանի ու շատ ուրիշների մասին:

15 Февраль 2014 - 08:55 AMT
On-Line музей турецкой архитектуры начал знакомить посетителей с наследием Османской империи и современной архитектурой Турции. Цель музя заключается в комплексном выборе имеющихся документов и доказательств, иллюстрирующих турецкое и мировое архитектурное наследие, что позволяет изучить большое разнообразие документов, спрятанных в частных архивах и только теперь увидевшие свет. Все документы и сведения в музее оцифрованы.
Армянские архитекторы в Османской империи играли заметную роль в строительстве дворцовых и официальных зданий в Османской империи. В настоящее время Стамбул просто невозможно представить без творений Синана, семьи Балянов.
Наиболее выдающимися в этом ряду были Баляны, которые на протяжении пяти поколений в XVIII и XIX веках выполняли роль придворных архитекторов Османской империи. За этот период Бальянами в Стамбуле созданы многочисленные дворцы, мечети и церкви. Все представители этой династии мастерски сплетали европейскую и османскую архитектурные традиции, что позволило им долгое время не упускать лидирующих позиций при дворе.
Основателем династии был некий Бали (по-турецки Мереметчи Бали Калфа) из деревушки Белен в районе Караман в Анатолии. Он переехал в Стамбул, где добился успеха при дворе как архитектор. После его смерти в 1725 году место придворного архитектора занял его сын Магар. Он впал в немилость и был сослан в Байбурт, но после прощен и его сыновья Григор и Сенекерим Бальян все же смогли стать придворными архитекторами.
Решительный поворот Османского государства по отношению к Западу состоялся в 19 веке с провозглашения Танзимата ( Реорганизация ) в 1839 году и Ислаата ( Реформа ) в 1856 году. Ветер перемен подул с Запада и в архитектуре.
До начала образования в 1883 году в Императорской Школе изящных искусств, которая стала предшественницей современной школы, в Турции не было специального архитектурного образования.
Некоторые из новых зданий были спроектированы и построены европейцами, которые приехали в Стамбул, чтобы строить здания посольств своих стран, а затем уже стали работать над другими проектами. Архитекторы семьи Балян участвовали в возведении почти всех зданий.
В эпоху вестернизации, которая началась в 19-го веке, Баляны сыграли большую роль в преобразовании внешнего вида Стамбула. И самым известным был Карапет Балян, который строил мечети, христианские храмы и официальные учреждения.
Надо также упомянуть великого османского архитектора Синана, который родился 15 апреля 1489 года в селе Агырнас близ Кайсери в христианской армянской семье. При рождении получил христианское имя Иосиф. Отец был каменщиком и плотником, вследствие чего Синан в юности получил хорошие навыки в этих ремеслах, и это повлияло на его будущую карьеру. Существует три кратких записи в библиотеке дворца Топкапы, продиктованные Синаном своему другу и биографу Мустафе Челеби Саю . В этих рукописях, Синан раскрывает некоторые подробности своей юности и военной карьеры. Заметим также, что упоминание о возможности армянского происхождения Синана в Турции не приветствуется.
За свою жизнь Синан построил около 300 зданий — мечети, школы, благотворительные столовые, больницы, акведуки, мосты, караван-сараи, дворцы, бани, мавзолеи и фонтаны, основная часть которых была сооружена в Стамбуле. Самые его известные постройки — это мечеть Шехзаде, мечеть Сулеймание и мечеть Селимие в Эдирне. На его творчество огромное влияние оказала архитектура Собора Святой Софии, и Синану удалось достигнуть своей мечты — построить купол, превышающий купол Святой Софии.
Умер 7 февраля 1588 года, похоронен в собственном мавзолее (тюрбе) у стены мечети Сулеймание.
Кроме семьи Балянов, в музее рассказывается также об Ованнесе и Арутюне Серверянах, Араме Татаджяне, Саркисе Ташчяне, Ерванде Терзяне и многих других.