15 Փետրվար 2014 - 18:17 AMT
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, փետրվարի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 400 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2 500 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և շփման գծի ամբողջ երկայնքով վստահորեն իրականացրել մարտական հերթապահություն:
Ավելի վաղ՝ փետրվարի 13-ին, ՊԲ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ նշված էր, որ անտեսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների բազմաթիվ կոչերը` մասնավորապես` Սոչիում ընթացող Ձմեռային օլիմպիադայի ընթացքում հայտարարված ավանդական զինադադարի պահպանման կապակցությամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները շարունակում են կրակել հայկական դիրքերի և բնակավայրերի ուղղությամբ, ինչը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ հրամանատարությունը նրանց գործողությունները կամ չի վերահսկում, կամ էլ այդ ամենը սահմանագծում իրավաճակի ապակայունացմանն ուղղված սադրանք է:
Կողմերը հայտարարել էին, որ մտադիր են ամրապնդել հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու խուսափել իրավիճակի հետագա էսկալացիայից, ինչը հատկապես վերաբերում է Սոչիի առաջիկա օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամկետին:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն զինված հակամարտությունների մասնակիցներին կոչ էր արել խաղերի ընթացքում «օլիմպիական զինադադար» հայտարարել, անկախ երկրից:
Վերջերս հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման արդյունքում անկանոն կրակոցներ էին արձանագրվել հիմնականում ԼՂՀ հատվածում:
Հունվարի վերջին օրերին թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով իրավիճակը լարված էր:

15 Февраль 2014 - 19:53 AMT
По оперативным данным Армии обороны НКР, с 9 по 15 февраля на линии соприкосновения огня между вооруженными силами НКР и Азербайджана, противник нарушил режим прекращения огня около 400 раз. В сторону армянских постов из разных видов стрелкового оружия было произведено 2500 выстрелов.
АО НКР в основном придерживается договоренности о прекращении огня. Подразделения АО НКР контролируют весь периметр линии соприкосновения для недопущения провокаций противника.
13 февраля министерство обороны Армении обвинило Азербайджан в нарушениях режима прекращения огня на линии соприкосновения во время «олимпийского перемирия». «Пренебрегая многочисленными призывами мирового сообщества и сопредседателей Минской группы ОБСЕ о соблюдении режима прекращения огня на линии соприкосновения и традиционным перемирием во время Олимпийских игр, подразделения азербайджанских ВС продолжают обстреливать армянские позиции и населенные пункты. Это дает основания предполагать, что действия азербайджанских подразделений или не контролируются командованием, или являются провокацией, нацеленной на дестабилизацию ситуации на приграничной линии»,- говорится в заявлении пресс-службы Минобороны Армении.
По традиции, идущей с древнейших времен, во время Олимпийских игр прекращались все войны на земле. Во время визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Ереван и Баку 2-6 февраля армянская и азербайджанская стороны заверили, что приложат усилия по соблюдению режима прекращения огня и предотвращению еще большей эскалации ситуации, особенно в период стартовавших 7 февраля XXII зимних Олимпийских игр в Сочи. Ранее МИД России призвал в связи с Олимпиадой в Сочи установить перемирие во всех конфликтах, происходящих на планете. В первую очередь обращение касается боев в Сирии. «Российская Федерация в качестве организатора и устроителя зимней Олимпиады настоятельно призывает участников всех вооруженных конфликтов, независимо от стран и континентов, объявить на это время «олимпийское перемирие», – сообщается на сайте министерства, которое апеллирует к Уставу ООН.