Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության մասնագետները, հայտնի գիտնականները բաց նամակ են հղել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին (ՄԻԵԴ) «Դողու Փերինչեկն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճռի առնչությամբ: Համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականները գտնում են, որ դատավճիռը կայացվել է պատմական ու հայեցակարգային սխալներով:
«Չենք դիտարկում հարցն արտահայտվելու ազատության տեսակետից: Համամիտ ենք, որ դա բաց, ժողովրդավարական հասարակության անբաժան մասն է: Սակայն, մեզ մտահոգում են Դատարանի փաստարկները, որն անտեղյակ է 1915-ի Հայոց ցեղասպանության մասին փաստերին:
ՄԻԵԴ որոշման մեջ ասվում է, որ. 1. դժվար է ապացուցել Ցեղասպանության փաստն իրավունքի տեսակետից, 2. դատարանը կասկածում է, որ 1915-ի իրադարձությունների վերաբերյալ կարող է ընդհանուր համաձայնություն լինել՝ հաշվի առնելով, որ պատմական հետազոտությունները բաց են եղել քննարկման համար և բանավեճի առարկա դարձել և չեն հանգեցրել վերջնական եզրակացության կամ օբյեկտիվ ու բացարձակ ճշմարտության հաստատման: Դատարանն օգտագործում է «թեժ բանավեճ» կապակցությունն ըստ Հայոց ցեղասպանության շուրջ ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի»,- ասվում է նամակում:
Հեղինակները նշում են, որ ցեղասպանագետ գիտնականների մեծ մասը, իսկ նրանք հարյուրավոր անկախ գիտնականներ են, որոնք կապ չունեն կառավարությունների հետ և տասնամյակներ շարունակ հետազոտություններ են անում, չեն կասկածում, որ հայերի զանգվածային սպանություններն Օսմանյան կայսրությունում համապատասխանում են ցեղասպանությունը սահմանող ՄԱԿ 2 հոդվածի բոլոր դրույթներին:
«1997-ին Ցեղասպանությունների հետազոտման միջազգային ասոցիացիան ( IAGS) բանաձև ընդունեց՝ հայերի կոտորածը միաձայն ցեղասպանություն ճանաչելով: Անցումային շրջանի արդարադատության հարցերի միջազգային կենտրոնը (ICTJ) 2003-ին վերլուծություն էր պատրաստել հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի համար՝ հայտարարելով, որ «1915-ի իրադարձությունները ներառում են ցեղասպանություն ոճրագործության բոլոր տարրերը, որոնք սահմանված են Կոնվենցիայում (UNCPPCG ):
2000-ին Հոլոքոսթի գծով 100 առաջատար գիտնական խնդրագիր էր ստորագրել, ուղղված The New York Times-ին՝ հաստատելով, որ 1915-ի իրադարձությունները որակվում են որպես ցեղասպանություն և պահանջեցին, որպեսզի համաշխարհային հանրությունը ճանաչի այն: 2005-ի հունիսին IAGS բաց նամակ հղեց Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին՝ նույնպես կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: ХХ դարում երեք ցեղասպանություն է եղել՝ Հայերի ցեղասպանությունն Օսմանյան կայսրությունում, Հոլոքոսթն ու թութսիների ցեղասպանությունը Ռուանդայում: Հայերի ոչնչացումը կենտրոնական տեղ է գրավում Ռաֆայել Լեմկինի ստեղծած ցեղասպանության հայեցակարգում՝ որպես միջազգային իրավունքում ամրագրված հանցագործություն, և հենց Լեմկինն առաջին անգամ օգտագործեց Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը 1944-ին:
ՄԻԵԴ այն գաղափարը, թե ցեղասպանություն կարող են համարվել միայն իրադարձությունները Ռուանդայում ու Սրեբրենիցեում, քանի որ դատապարտվել են Հաագայի միջազգային դատարանի կողմից, անլիարժեք է: Ցեղասպանագետ գիտնականները պատմական իրադարձությունները որակել են ցեղասպանություն, հիմնվելով տասնամյակների հետազոտությունների արդյունքների վրա, և երկու հանցագործություններն էլ՝ կատարված 1915-ի օսմանցի թուրքերի կողմից հայերի դեմ, և 1940-ին գերմանացի նացիստների կողմից հրեաների դեմ, ճանաչվել են ցեղասպանություն ըստ Լեմկինի: Միջազգային իրավունքը նման հանցագործությունների համար չի ճանաչում վաղեմության ժամկետ»,- նշել են նամակի հեղինակները, գրում է The Armenian Weekly-ն:
2013-ի դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ, Ստրասբուրգում որոշեց, որ Շվեյցարիան խախտել է Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեկի իրավունքը, որը մեղադրվում էր ռասայական խտրականության մեջ, քանի որ հրապարակավ ժխտել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը: Դողու Փերինչեկն իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է ու Թուրքիայի աշխատավորկան կուսակցության առաջնորդը, մասնակցել է 2005-ի Շվեյցարիայում կայացած տարբեր խորհրդաժողովների, որտեղ ժխտել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Շվեյցարիա-Հայաստան ասոցիացիան դիմել էր Շվեյցարիայի դատարան վերջինիս արտահայտությունների կապակցությամբ: Լոզանի դատարանը 2007-ի մարտին Փերինչեկին ճանաչեց մեղավոր ռասայական խտրականության մեջ՝ պարտավորեցնելով նրան մի քանի տուգանք վճարել: Դա առաջին անգամն էր, երբ Շվեյցարիայում կիրառվեց 1995-ի ուժի մեջ մտած օրենքը: Փերինչեկը հանդես եկավ հայցով՝ բողոքարկելով այդ որոշումը, պահանջելով լրացուցիչ հետազոտություններ այդ հարցի շուրջ: Վերաքննիչ դատարանը մերժեց նրա բողոքը նույն թվականի հունիսին՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը նույնպիսի պատմական փաստ է, ինչպես Հոլոքոսթը: Փերինչեկը բողոքարկեց դատավճիռը Շվեյցարիայի Դաշնային դատարանում, որն իր հերթին հաստատեց որոշման օրինականությունը 2007-ի դեկտեմբերին:
«ՄԻԵԴ դեկտեմբերի 17-ի որոշումը պետք է դատապարտվի, քանի որ այն դուռ է բացում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար խոսքի ազատության խախտման քողի տակ: Որոշումը կարող է վատ օրինակ ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար: Այն փաստը, որ դատարանի որոշոմը չի եղել միաձայն, վկայում է, որ կան իրավական նորմեր որոշումը վերանայելու համար: Մենք պետք է մեր ջանքերն ուղղենք դրան»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ:
ՄԻԵԴ որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել երեք ամսվա ընթացքում:
Նամակը ստորագրել են համաշխարհային ճանաչում ունեցող Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոսթի հայտնի մասնագետներ՝ Թաներ Աքչամը, Մարգարետ Լավինիան, Ջոյս Ափսելը, Յաիր Աուրոնը, Պիտեր Բալաքյանը, Աննեթ Բեքերը, Մատիաս Բյորնլունդը, Դոնալդ Բլոքսհեմը, Համիդ Բոզարսլանը, Քեթի Քարուն, Ֆրանկ Չալկը, Իսրայել Չարնին, Դեբորա Դվորկը, Էլեն Ֆեյնը, Մարչելո Ֆլորեսը, Դոննա Լի Ֆրեյզեն, Վոլֆգանգ Գուստը, Հերբերտ Գիրշը, Մարիաննա Գիրշը, Թեսա Հոֆմանը, Ռիչարդ Հովհաննիսյանը, Ռայմոնդ Կևորկյանը, Հանս-Լուկաս Կայզերը, Մարկ Լեվենը, Ռոբերտ Ջեյ Լիֆթոնը, Դեբորա Լիփստադը, Վենդի Լոուերը, Ռոբերտ Մելսոնը, Դոնալդ Միլլերը, Ա. Դիրք Մոզեսը, Ջեյմս Ռասսելը, Ռոջեր Սմիթը, Լեո Սպիցերը, Գրեգորի Սթենթոնը, Իվ Թերնոնը, Անրի Թերիլոն, Էրիկ Վեյցը:

Видные ученые, специализирующиеся по Геноциду армян, направили открытое письмо в Европейский суд по правам человека (ECHR) относительно вердикта по делу «Догу Перинчек против Швейцарии». Авторы письма, ученые с мировым именем считают, что вердикт вынесен с историческими и концептуальными ошибками
«Мы не рассматриваем проблему с точки зрения свободы выражения. Мы согласны, что она является неотъемлемой частью открытого, демократического общества. Однако, мы обеспокоены аргументацией Суда, который не в ладах с фактами о Геноциде армян 1915 года и с этическим пониманием диссидентства.
Решение ECHR утверждает, что: 1) «трудно доказать факт геноцида с точки зрения права, 2) суд усомнился, что может быть достигнуто общее согласие в отношении событий 1915 года, учитывая, что исторические исследования были по определению открытыми для обсуждения и предметом дискуссий, которыене привели к окончательному выводу или утверждению объективных и абсолютных истин; суд использует фразу «горячие дебаты» в соответствии с текущей политической ситуацией вокруг Геноцида армян», – говорится в письме.
Авторы подчеркивают, что подавляющее число ученых, изучающих геноцид (сотни независимых ученых, которые не имеют связей с правительствами, и чья работа охватывает многие страны и национальности в течение десятилетий), не сомневаются в том, что массовые убийства армян в Османской империи отвечают всем аспектам статьи 2 определения ООН относительно геноцида.
«В 1997 году Международная ассоциация исследователей геноцида ( IAGS приняла резолюцию, единогласно признав резню армян 1915 года геноцидом. Международный центр по вопросам правосудия переходного периода (ICTJ) подготовил анализ для армяно-турецкой комиссии по примирению (TARC) в 2003 году, заявив, что «события 1915 года включают в себя все элементы преступления геноцида, как это определено в Конвенции (UNCPPCG ) .
В 2000 году 100 ведущих ученых по Холокосту подписали петицию в The New York Times подтверждая события 1915 года и потребовали признания мирового сообщества. В июне 2005 года было направлено открытое письмо от IAGS премьер-министру Турции Эрдогану, также призывающее признать Геноцид армян. В ХХ веке было три геноцида – Геноцид армян в Османской империи, Холокост в Европе и геноцид тутси в Руанде. Уничтожение армян занимает центральное место в создании Рафаэлем Лемкиным концепции геноцида как преступления в международном праве и именно Лемкин ввел и впервые использовал термин Геноцид армян в 1944 году.
Идея ECHR о том, что преступления геноцида могут применяться только к событиям в Руанде и в Сребренице, потому что они были осуждены Судом в Гааге, является неполной. Преступления геноцида были определены как исторические события учеными на протяжении десятилетий, и оба преступления, совершенные против армян турками-османами в 1915 году и те, кто выступает против евреев Европы нацистами в 1940 году были признаны геноцидом по Лемкину. Международное право не сохраняет за такими преступлениями срок давности», – подчеркивают авторы письма, пишет The Armenian Weekly.
21 августа 2011 года в Турции неожиданно был арестован сын председателя Турецкой Рабочей Партии Догу Перинчека известный турецкий политолог и историк Мехмет Перинчек. Как сообщает Haberturk, как и его отец, поводом для ареста Мехмета Перинчека послужила якобы его причастность к делу «Эргенекон» по организации некоего «заговора» против властей со стороны группы турецких высокопоставленных офицеров и руководства ряда политических и общественных организаций.
Письмо подписали видные исследователи Геноцида армян и Холокоста, ученые с мировым именем: Танер Акчам, Маргарет Лавиния Андерсон, Джойс Апсел, Яир Аурон, Питер Балакян, Аннет Беккер, Матиас Бьорнлунд, Дональд Блоксхэм, Гамид Бозарслан, Кэти Кару, Франк Чалк, Исраэль Чарни, Дебора Дворк, Элен Фейн, Марчелло Флорес, Донна Ли Фрейзе, Вольфганг Густ, Герберт Гирш, Марианна Гирш, Тесса Хофманн, Ричард Ованнисян, Раймонд Кеворкян, Ганс-Лукас Кейзер, Марк Левен, Роберт Джей Лифтон, Дебора Липстад, Венди Лоуэр, Роберт Мелсон, Дональд Миллер, А. Дирк Мозес, Джеймс Рассел, Роджер Смит, Лео Спицер, Грегори Стэнтон, Ив Тернон, Анри Терило, Эрик Вейтц.