ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է Ջոն Ուիթինգդեյլի գլխավորած հայ-բրիտանական խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամներին: Այդ մասին հայտնում է Հայաստանում ԼՂՀ ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ժամանակ Ղուլյանը բարձր է գնահատել բրիտանացի խորհրդարանականների հետաքրքրությունը ԼՂՀ հանդեպ՝ հյուրերի խնդրանքով ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:
Ինչպես նշել է Ղուլյանը, լիարժեք կարգավորումն անհնար է առանց ԼՂՀ անմիջական մասնակցության:
Փետրվարի 13-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում՝ կողմ արտահայտվելով Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման շուրջ լիարժեք բանակցությունների օգտին, գրել էր. «Կիպրոսցի հույներն ու թուրքերը հայտարարել են, որ սկսում են կարգավորմանն ուղղված լիարժեք բանակցություններ: Իսկ ինչո՞ւ նույնը չի կարելի անել Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում»: Ուորլիքի գրառմանն անմիջապես արձագանքել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն. «Համաձայն ենք, որ ժամանակն է վերականգնել բանակցություններին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության ձևաչափը»:
ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ Twitter-ի գրառումը, հայտնել է Panorama.am-ը: «Առանց Արցախի` բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերի մասնակցության, անհնար է խոսել գործընթացի արդյունավետության մասին: Այնպես չէ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է բանակցություններն ավարտեն ու ղարաբաղյան կողմը միայն փաստաթուղթ ստորագրելու ֆունկցիա ունենա: Որքան շուտ Արցախը ներգրավվի բանակցություններում, այնքան լավ բոլոր կողմերի համար: Այս տեսանկյունից, ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունը շատ կարևոր մեսիջ էր»,- նշել է Բաբայանը:
Բրիտանացի պատգամավորների հետ հանդիպմանը ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակը նշել է նաև, որ վերջին միջադեպերը ԼՂՀ ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում, ինչպես նաև Բաքվից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները վկայում են, որ այդ երկրի դիրքորոշումը խոչընդոտում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Կողմերը պայմանավորվել են նաև շարունակել քննարկումներն ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ Լոնդոնում:
ԼՂՀ ՊԲ վերջին տվյալների համաձայն փետրվարի 9-15-ը ԼՂՀ ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում ադրբեջանական կողմը հրադադարը խախտել է մոտ 400 անգամ: Հայկական դիրքերի ուղղությամբ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքից կատարվել է 2500 կրակոց:
Հունվարի 28-ին հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված գնդակից զոհվեց զինծառայող Կարեն Գալստյանը: Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով զինծառայոդղը հետմահու պարգևատրվեց «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Փետրվարի 6-ին Երևան այցից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հաղորդագրություն էին տարածել, որտեղ վերահաստատել էին մտահոգությունը՝ կապված շփման գծում ու սահմանին ոչ վաղ անցյալում իրավիճակի սրացման կապակցությամբ և կողմերին զսպվածության կոչ արել սեփական գործողություններում ու հայտարարություններում:
Կողմերը հայտարարել էին, որ մտադիր են ամրապնդել հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու խուսափել իրավիճակի հետագա էսկալացիայից, ինչը հատկապես վերաբերում է Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակահատվածին: Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն զինված հակամարտությունների մասնակիցներին կոչ էր արել խաղերի ընթացքում «օլիմպիական զինադադար» հայտարարել, անկախ երկրից:
Սակայն ադրբեջանական կողմը, անտեսելով հորդորներն ու պայմանավորվածությունները, շարունակում է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:

Председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Ашот Гулян накануне, 17 февраля, в постоянном представительстве НКР в Армении встретился с членами армяно-британской парламентской группы дружбы во главе с Джоном Уитингдейлом. Об этом сообщает пресс-служба представительства НКР в Армении.
В ходе встречи А.Гулян высоко оценил интерес британских парламентариев к НКР, представив по просьбе гостей позицию властей Нагорно-Карабахской Республики по карабахскому конфликту.
Как подчеркнул Ашот Гулян, полноценное урегулирование карабахского конфликта невозможно без непосредственного участия НКР.
13 февраля американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик оставил очередную запись в микроблоге Twitter, в которой высказался за восстановление полноформатных переговоров по урегулированию карабахского конфликта. «Греки и турки Кипра заявили, что начинают полноценные переговоры по урегулированию. Почему это невозможно для Нагорного Карабаха? На твит Уорлика откликнулся МИД НКР, оставивший свою запись: «Мы согласны, что настало время для восстановления полноформатных переговоров с участием НКР».
В связи с этим, как сообщал сайт Panorama.am, руководитель пресс-службы аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян отметил: «Без участия НКР во всех стадиях переговоров по карабахскому урегулированию невозможно говорить об эффективности данного прогресса. Кто сказал, что Армения и Азербайджан должны завершить переговоры, а карабахская сторона лишь после этого выступить в функции подписывающей некий документ? Чем скорее НКР будет вовлечена в переговорный процесс, тем лучше для всех сторон. С этой точки зрения заявление американского сопредседателя МГ ОБСЕ – очень важный мессидж».
На встрече с британскими депутатами спикер парламента НКР отметил также, что произошедшие в последнее время инциденты на линии соприкосновении ВС НКР и Азербайджана, а также постоянно озвучиваемые Баку милитаристские заявления свидетельствуют о позиции этой страны по препятствованию мирному урегулированию карабахского конфликта.
Стороны договорились также продолжить обсуждения как в Степанакерте, так и в Лондоне.
По последним данным Армии обороны НКР, с 9 по 15 февраля на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня около 400 раз. В направлении армянских постов из автоматического оружия разного калибра было произведено 2500 выстрелов.
После азербайджанская сторона продолжала периодически нарушать режим перемирия, обстреливая позиции ВС Армении и НКР и армянские приграничные села.
Однако азербайджанские подразделения, игнорируя призывы и договоренности, продолжают нарушать режим перемирия .