19 Փետրվար 2014 - 09:24 AMT
Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005-ի փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով: 2012-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց ոճրագործին: Հայրենիքում Սաֆարովին ներում և հերոսի կոչում շնորհեցին, ինչպես նաև բնակարան տվեցին ու վճարեցին 8 տարվա համար նախատեսված աշխատավարձը: Ի պատասխան Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
Ինչպես պնդում է Բուդապեշտը, մինչև Սաֆարովի արտահանձնումն Ադրբեջանը Հունգարիային երաշխիքներ էր տվել, որ նրա ցմահ ժամկետը դատարանը կարող է փոխել ազատազրկման այլ ժամկետով կամ պայմանական պատիժով միայն առնվազն 25 տարի բանտում անցկացնելուց հետո:
Համաշխարհային հանրությունը խիստ քննադատության ենթարկեց Բուդապեշտին Սաֆարովի արտահանձնման համար, իսկ Բաքվին՝ նրան ապօրինի ազատելու համար:
Ըստ որոշ աղբյուրների, Սաֆարովն արտահանձնվել է 2-3 մլրդ եվրո գումարի հունգարական պետպարտատոմսերը գնելու Բաքվի խոստման դիմաց: Պաշտոնական Բուդապեշտը հերքում է այդ մեղադրանքները:
Ավելի ուշ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը փակ կուսակցական նիստում խոստովանել էր, որ որոշում է կայացրել մարդասպանին Ադրբեջանին արտահանձնելու մասին, թեև գիտեր, որ վաղ թե ուշ նրան ազատելու են: Կուսակցական նիստում Օրբանը հայտարարել էև, որ կուսակիցներն ու խորհրդականներն իրեն բազմիցս զգուշացրել են նման քայլի հետ կապված ռիսկերի մասին, սակայն հունգարացի վարչապետը դիտարկել էր այդ որոշոմը որպես ադրբեջանցիների օգտինժեստ հետագայում Հունգարիայի բյուջեի համար նոր վարկատուների ապահովելու համար: Օրբանը նաև խոստովանել էր, որ գիտեր հնարավոր հետևանքների մասին, սակայն կարծում էր, թե Սաֆարովին մի քանի ամիս անց կազատեն «առողջական վիճակի պատճառով»:
Հունգարիայի ընդդիմադիր սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Աթիլա Մեշտերհազին Օրբանին անվանել էր «բարոյազուրկ» և կոչ արել հրաժարական տալ: Ինչպես հայտարարել էր Մեշտերհազին, Օրբանը պետք է անձնական պատասխանատվություն կրի իր որոշման հետևանքով առաջացած սկանդալի համար:
Փետրվարի 16-ին Մոսկվայի Սբ Պայծառակերպության մայր տաճարում հայ սպայի հիշատակին պատարագ է մատուցվել ու ծաղկեպսակ դրվել:
Ինչպես ասացին PanARMENIAN.Net-ին, Ռուս-հայկական կազմակերպությունների Համակարգող խորհուրդը (ՌՀԿ ՀԽ) հայտարարություն է արել, որտեղ ասվում է. «Հայ սպայի ստոր սպանությունը գործել է նույն դասընթացների մասնակից ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովը: Նա կացնահարել է Գուրգեն Մարգարյանին միայն հայ լինելու պատճառով»:
Սաֆարովը ոչ միայն ուղղակի սպանեց Գուրգեն Մարգարյանին, այլ 16 հարված հասցրեց նրա դեմքին, գրեթե անջատելով գլուխը մարմնից:
Արյունարբու մարդասպանի հերոսացումը բացասական հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի և նրա ԶՈւ հեղինակության համար: Եվ պատահական չէ, որ առաջնորդներից շատերը դատապարտեցին Բաքվի հակամարդկային քայլերը:
Պետք է նշել, որ Կովկասում դարեր ի վեր բարձր են գնահատվել զինվորի այնպիսի հատկությունները, ինչպիսիք են արիությունը, ազնվությունը, ուժն ու քաջությունը: Եվ անզեն ու քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը ստոր, նենգ ու անազնիվ արարք է: Նման «հերոսներին» Կովկասում միշտ արհամարհել են:
Մոսկվայում տեղի ունեցած հոգեհանգստի արարողությանը մասնկցել են հազարավոր մոսկվաբնակ հայեր ու տարբեր հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու վերաբերյալ: «Հունգարիայի հանրային կառավարման և արդարադատության նախարարությունը 2012-ի օգոստոսի 31-ին հայտարարել է հայազգի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար 2004-ի փետրվարի 19-ին ձերբակալված և ցմահ ազատազրկման դատապարտված ազգությամբ ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի` Ադրբեջան փոխանցումն արտոնելու մասին: Ընդունելով նման որոշում` նախարարությունը հղում է կատարել 1983-ի Դատապարտվածների փոխանցման Ստրասբուրգի կոնվենցիային: Հայաստանի իշխանությունները Հունգարիայի կառավարությանը բազում առիթներով տեղեկացրել են Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իրականացված սպանությունը Ադրբեջանի պետական մակարդակով` ներառյալ նախագահի, փառաբանելու և արդարացնելու մասին:
Հունգարիայի կառավարությունը չէր կարող տեղյակ չլինել Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր մակարդակներում հնչեցրած բազում հայտարարություններին, որոնք պետք է որ բավարար հիմք հանդիսանային կասկածի ենթարկելու Ադրբեջանում դատավճռի իրականացման շարունակմանը: Ուստի, Հունգարիայի կառավարությունը պետք է կանխատեսեր Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի փոխանցման վերաբերյալ կայացրած իր որոշման հետևանքները, որի արդյունքում արդյունավետ կերպով դադարեցվեց սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ արդարադատության իրականացումը: Հունգարիայի կառավարությունն, այսպիսով, կիսում է ծանր հանցագործության հովանավորման բարոյական պատասխանատվությունը:
Հունգարիայի կառավարությունը տարբեր մակարդակներով, ներառյալ ամենաբարձրը, հետևողականորեն և մինչև վերջին պահը հավաստիանում էր Հայաստանի կառավարությանը, որ որևէ քայլ չի ձեռնարկի, որի արդյունքում ահասարսուռ սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ կդադարի արդարադատության իրականացումը և հստակորեն բացառել է հանցագործին փոխանցելու որևէ տարբերակ: Ցավալի է նաև Հունգարիայի կառավարության կողմից այս գործարքի իրականացման ձևը:
Հայաստանը դիտարկում է Հունգարիայի կառավարության վերոնշյալ որոշումը որպես ոչ բարեկամական քայլ, որը խաթարում է Հայաստանի և Հունգարիայի միջև առկա գործընկերային լավ հարաբերությունները: Այսօր Հայստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությանը երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու` Հայաստանի կառավարության որոշման մասին»,- ասվում էր Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հայ սպայի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը կատարում էր Ադրբեջանի պետական պատվերը, գտնում է Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերը պաշտպանող փաստաբան Նազելի Վարդանյանը: «Միշտ համոզված եմ եղել, որ դա պետական պատվեր էր և Ռամիլ Սաֆարովը կատարել է այն»,- 2012-ին հայտարարել էր նա: Ըստ Վարդանյանի, ադրբեջանական իշխանությունները դատավարության հենց սկզբից գործուն մասնակցություն են ունեցել՝ արդարացնելով նրան և փորձելով մեղմել դատավճիռը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը նույնիսկ դեսպանատուն էր բացել Բուդապեշտում և բոլոր դատական նիստերին ներկա էին Հունգարիայում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դեսպանատների ներկայացուցիչները:
Վարդանյանը հիշեցրել է նաև, թե ինչպես մարդասպան Սաֆարովին հերոսացրին Ադրբեջանում: Նա մեջբերել է Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովայի խոսքերը, որ «Սաֆարովը պետք է օրինակ ծառայի ադրբեջանցի երիտասարդների համար», նաև հիշատակել Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, որ հայերին պետք է Ղարաբաղում սպանել, ինչպես նաև ԵՄ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի այն արտահայտությունը, թե նման դեպք կարող է նաև ԵՄ կատարվել, քանի որ «վրեժի կացինը սպառնում է ամեն մի հայի»:

19 Февраль 2014 - 04:05 AMT
Убийца армянского офицера Рамиль Сафаров 31 августа 2012 года был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.
Позже премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на закрытом партийном заседании признался, что принял решение об экстрадиции в Азербайджан убийцы, хотя знал, что рано или поздно он будет освобожден. Во время партийного заседания сам Орбан заявил, что коллеги по партии и советники не раз предупреждали его о рискованности такого шага, но венгерский премьер рассматривал это решение в качестве жеста в сторону азербайджанцев для дальнейшего обеспечения новых кредиторов для бюджета Венгрии. Также Орбан признал, что знал о возможных последствиях, но ожидал, что Сафаров будет помилован через несколько месяцев «по состоянию здоровья».
16 февраля в Кафедральном храме Святого Преображения Москвы, состоялось возложение цветов и поминальное богослужение в связи с 10-ой годовщиной убийства армянского офицера.
Как сообщили PanARMENIAN.Net, Координационный Совет Российско-Армянских организаций (КС РАО) выступил с заявлением, в котором говорится: «Подлое убийство армянского офицера было совершено его азербайджанским коллегой Рамилем Сафаровым, проходившим те же курсы. Азербайджанец зарубил топором Гургена Маргаряна только за то, что последний был армянином.
Сафаров не просто убил спящего Гургена Маркаряна, а нанес 16 ударов топором по лицу армянского офицера, тем самым почти отделив его голову от тела.
Героизация кровавого убийцы, беззащитного спящего человека, а тем более офицера, будет иметь отрицательные последствия для имиджа Азербайджана и его вооруженных сил. И не случайно, что многие лидеры государств и правительств осудили антигуманные и нечеловеческие шаги официального Баку.
Стоит отметить, что на Кавказе испокон веков высоко ценились такие качества воинов, как мужество, честность, сила и храбрость. И убийство Сафаровым спящего армянского офицера Маргаряна выглядит коварным, подлым и нечестным поступком. Таких «героев» на Кавказе всегда презирали».
На панихиде присутствовали тысячи московских армян и представители различных армянских организаций.
31 августа МИД Армении распространил заявление относительно экстрадиции Рамиля Сафарова из Венгрии в Азербайджан. “Министерство общественного управления и юстиции Венгрии 31 августа 2012 года объявило о санкционировании передачи Азербайджану Рамиля Сафарова, азербайджанца по национальности, арестованного 19 февраля 2004 года и приговоренного к пожизненному заключению за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна. Принимая это решение, министерство сослалось на страсбургскую Конвенцию о передаче осужденных лиц от 1983 года. Власти Армении многократно ставили в известность правительство Венгрии о том, что в Азербайджане преступление Сафарова на государственном уровне, включительно на уровне президента, восхваляется. Правительство Венгрии не могло не знать о многочисленных заявлениях азербайджанских властей разного уровня, что в свою очередь должно было стать достаточным основанием для возникновения сомнений относительно исполнения вердикта суда в Азербайджане. Правительство Венгрии должно было осознать последствия передачи Рамиля Сафарова, поскольку подобным образом пресечено исполнение правосудия в отношении преступника. Таким образом, правительство Венгрии разделяет ответственность за тяжкое преступление Сафарова.
Правительство Венгрии на самых разных уровнях, в том числе на самом высоком, до самого последнего момента заверяло правительство Армении, что не предпримет ни единого шага, в результате которого в отношении совершившего убийство лица будет прекращен процесс правосудия, и четко исключило любую возможность его экстрадиции. Вызывает сожаление и форма этой сделки со стороны правительства Венгрии. Армения расценивает решение правительства Венгрии как недружественный шаг, который подрывает партнерские отношения между Арменией и Венгрией. МИД Армении уведомил МИД Венгрии о решении правительства Армении приостановить дипломатические отношения между двумя странами», – говорилось в заявлении МИД РА.
Убийца армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров выполнял государственный заказ Азербайджана, считает представитель интересов семьи Гургена Маргаряна в Будапеште, адвокат Назели Варданян. “Я и тогда была уверена, и сейчас, что это был государственный заказ и Рамиль Сафаров выполнил его», – заявила она в 2012 году. По словам Варданян, азербайджанские власти с самого начала судебного процесса над Сафаровым принимали в нем деятельное участие, оправдывая его преступление и пытаясь всячески смягчить приговор. Она отметила, что Азербайджан даже открыл посольство в Будапеште, и на всех судебных заседаниях присутствовали представители азербайджанского и турецкого посольств в Венгрии.
Варданян также напомнила, как из убийцы Сафарова делали национального героя в Азербайджане. Она в частности процитировала слова омбудсмена Азербайджана Эльмиры Сулеймановой, что "Сафаров должен стать примером для молодежи", заявление президента Ильхама Алиева,что армян нужно убивать в Карабахе, а также слова представителя Азербайджана в Евросоюзе, что подобный случай может быть и в ЕС, так как «топор мести висит над головой любого армянина».