Գարնանը ԱՄՆ Ռատգերսի համալսարանում նոր դասընթաց կսկսվի 5 տարբեր պատերազմների ժամանակ համակենտրոնացման ճամբարների ուսումնասիրության վերաբերյալ: Փիլիսոփայության դոկտոր Խաչիկ Մուրադյանը կկարդա «Սոցիոլոգիան ու համակենտրոնացման ճամբարների պատմությունը» դասընթացը Նյուարկի համալսարանում, գրում է Asbarez-ը: Դասընթացը հետևում է համակենտրոնացման ճամբարի էվոլյուցիային, սկսած ապստամբների դեմ պայքարի ռազմավարությունից՝ իսպանացիների և կուբացիների, երկրորդ անգլա-բուրական պատերազմի, ԱՄՆ և Ֆիլիպինների պատերազմի, Հայոց ցեղասպանության ու Հոլոքոսթի ժամանակ: Դասախոսությունների և միջոցառումների շարքն ու դասաշարը անցնում է համալսարանի Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ու մարդու իրավունքների կենտրոնի (CGHR) ծրագրով Ցեղասպանության վերաբերյալ բարձրագույն դպրոցի կրթական նախագծի հետ համագործակցությամբ (GenEd – HigherEd): Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ու մարդու իրավունքների կենտրոնը խրախուսում է ցեղասպանությունների, հակամարտությունների կայունության, առողջապահության ու մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերի գիտական ուսումնասիրություններն ու կրթաթոշակներ տրամադրում: Կենտրոնը բազմաթիվ դասընթացներ, դասախոսություններ, գիտաժողովներ ու մշակութային միջոցառումներ է հովանավորել, որոնք ուղղված են եղել 21-րդ դարի ակտուալ խնդիրների ընկալմանն ու լուծմանը:
Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ու մարդու իրավունքների կենտրոնը արդեն նաև մի քանի ծրագիր է իրականացրել կապված Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության հետ: Պրոֆեսոր Մուրադյանը եղել է ծրագրի համակարգողը 2011 թվականից, նա նաև դասավանդում է հակամարտությանների կարգավորման վերաբերյալ դասընթացը Վուսթերի պետական համալսարանում: Նրա ատենախոսությունը Քլարքի համալսարանում նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության երկրորդ փուլին:
GenEd – HigherEdնախագիծը ոչ կոմերցիոն կազմակերպություն է, որը օգնում է մարդու իրավունքներ և ցեղասպանություն դասավանդող ուսուցիչներին ուսումնական նյութեր մշակելով ու տարածելով՝ ապահովելով ուսումնական ռեսուրսների մատչելիությունը, կազմակերպելով ուսումնական դասընթացներ: Կազմակերպությունը ձգտում է ընդլայնել Հայոց ցեղասպանության ընդհանուր ընկալումը Առաջին համաշխարհային պատերազմի պատմության համատեքստում և դրան հաջորդած ցեղասպանությունների օրինակով:

19 Февраль 2014 - 09:00 AMT
Новый курс изучения концентрационных лагерей, которые были в течение пяти различных войн начнется весной в университете Ратгерса. Доктор философии Хачик Мурадян прочтет курс «Социология и история концлагерей» в университете Ньюарка, пишет Asbarez. Курс прослеживает эволюцию концентрационного лагеря, начиная от стратегии борьбы с повстанцами: во время испано-кубинской войны, второй англо-бурской войны, войны на США на Филиппинах, лагеря во время Геноцида армян и Холокоста. Курс и серия лекций и мероприятий проходит под эгидой Программы Центра университета по изучению геноцида и прав человека и Геноцида армян ( CGHR ) в сотрудничестве с образовательным проектом высшей школы по Геноциду ( GenEd – HigherEd ).
CGHR поощряет научные исследования и стипендии по вопросам геноцидов, разрешения конфликтов, устойчивости, справедливости, глобального здравоохранения и прав человека. За несколько лет со дня, CGHR спонсировал многочисленные курсы, лекции, конференции и культурные мероприятия, направленные на повышение понимания и решения наиболее актуальных проблем 21-го века.
CGHR также провел несколько программ по изучению Геноцида армян. Мурадян был координатором программы с 2011 года, он также преподает курс по разрешению конфликтов в государственном университете Вустера. Его диссертация в университете Кларка была посвящена второму этапу Геноцида армян.
Проект GenEd – HigherEd является некоммерческой организацией, которая помогает педагогам в обучении по правам человека и геноцида, в частности, Геноцида армян путем разработки и распространения учебных материалов, обеспечивая доступ к обучающим ресурсам, а также организует образовательные семинары. Он стремится расширить общее понимание Геноцида армян в контексте истории Первой мировой войны и в качестве примера последующих геноцидов. GenEd – HigherEd ориентирован на содействие курсам и другим программам в колледжах и университетах .