19 Փետրվար 2014 - 12:05 AMT
Անկարան կոչ է անում կարգավորել Կովկասի սառեցված հակամարտությունները, Բաքուն կրկին քննադատում է ՄԽ-ին
ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Գյանջայում Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հանդիպման ավարտին:
Ըստ նրա, բոլոր կողմերը պետք է իրենցից կախված ամեն ինչ անեն սառեցված հակամարտությունների կարգավորման համար: Անդրադառնալով Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև սահմանի բացման հարցին՝ Դավութօղլուն նշել է, ոչ դա տեղի չի ունենա քանի դեռ կարգավորված չէ ղարաբաղյան հակամարտությունը և վերականգնված չէ Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությունը», հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է «Նովոստի Ազերբայջանը», Բաքվում անցկացված «Ղարաբաղյան ժամի» ընթացքում Քաղաքական նորարարությունների ու տեխնոլոգիաների ադրբեջանական կենտրոնի տնօրեն Մուբարիզ Ահմեդօղլուն հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները չեն կատարում նույնիսկ միջնորդության տեսական պահանջները: «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության 22-րդ տարին բնութագրվում է լուրջ ձախողումներով ղարաբաղյան կարգավորման հարցում»,-ասել է քաղաքագետը:
Սակայն, ըստ նրա, այդ բոլոր տարիների ընթացքում համանախագահները այնուամենայնիվ որոշակի արդյունքների հասել էին՝ առաջարկելով հակամարտության կողմերին 4 հիմնարար փաստաթուղթ:
«1997-98 թթ. կարգավորման երեք տարբերակներ ներկայացնելուց հետո երկար ժամանակ անց՝ 2009 թվականին նրանք պատրաստեցին կարգավորման նոր տարբերակ՝ նորացված Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք տարածվեցին ԱՄՆ նախագահի մամուլի ծառայության միջոցով:
2009 թվականից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության մեջ նահանջի շրջան սկսվեց: Համանախագահներն արդեն չեն կարող պաշտպանել նույնիսկ իրենց հեղինակած Մադրիդյան սկզբունքները, գտնում է նա՝ հավելելով, որ «այդպիսի միջնորդությամբ նրանք չեն կարողանա կանխել պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում»:
Մուբարիզ Ահմեդօղլուն նաև հայտարարել է, որ «ներկայիս համանախագահները ոչ միայն չեն կարողանում ղարաբաղյան կարգավորման նոր հայեցակարգ առաջարկել, այլ նույնիսկ չեն կարողանում պաշտպանել նրանց առավել հաջողակ նախորդների մշակած ու նրանց պետությունների ղեկավարների հավանությունը ստացած տարբերակները»:
«Այդպես, այժմյան ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի գործունեությունը բնութագրվում է որպես խառնիխուռն, նույնիսկ «հիմար ակտիվություն»: Ջ. Ուորլիքը, որն ի վիճակի չէ շեղվել Լեդի Գագայից ու ձերբազատվել աֆղանական թմրանյութերի ազդեցությունից: Այդ վայ դիվանագետը օգտագործում է «Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություն» սահմանումը, հետո հայտարարում է, որ այդ տերմինը պետք է ընթերցվի որպես «դե ֆակտո Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություն»:
Ռուս և ֆրանսիացի համանախագահները ստիպված էին նահանջել Ուորլիքի դիվանագիտական խեղկատակության ազդեցության ներքո:
Եթե բոլոր երեք համանախագահ պետությունները լուրջ ուշադրություն դարձնեին ղարաբաղյան կարգավորմանը, նրանք որպես միջնորդներ կնշանակեին ոչ թե թոշակառուների, այլ էներգիայով լեցուն ու հեռանկարային դիվանագետների»,-ասել է Ահմեդօղլուն:

19 Февраль 2014 - 11:12 AMT
Замороженные конфликты являются препятствием для установления мира на Кавказе, сказал в среду глава МИД Турции Ахмет Давутоглу на пресс-конференции по итогам третьего министериала глав МИД Азербайджана, Грузии и Турции в Гяндже.
По его словам, все стороны должны делать все от них зависящее для урегулирования замороженных конфликтов.
Касаясь вопроса открытия границ между Турцией и Арменией Давутоглу отметил, что этого не произойдет пока не будет урегулирован карабахский конфликт и восстановлена “территориальная целостность” Азербайджана, передает Тренд.
Между тем, как сообщает “Новости-Азербайджан”, на проведенном в Баку “Карабахском часе” директор азербайджанского Центра политических инноваций и технологий Мубариз Ахмедоглу, заявил, что сопредседатели МГ ОБСЕ не выдерживают требований даже теоретической основы посредничества. "22-й год сопредседательства МГ ОБСЕ характеризуется серьезными провалами их посреднической миссии в урегулировании карабахского конфликта", – сказал политолог.
Но, по его словам, в течение всех этих лет сопредседатели все же достигли определенных результатов, предложив сторонам конфликта 4 фундаментальных документа.
"Спустя длительное время после представления в 1997-98 годах трех вариантов урегулирования конфликта, наконец, в 2009 году ими был подготовлен новый вариант урегулирования – «Обновленные Мадридские Принципы» (ОМП), который был распространен посредством пресс-службы президента США.
После 2009 года в деятельности сопредседателей МГ ОБСЕ наступил период отступления от своих же позиций. Сопредседатели уже не могут защитить даже подготовленные ими ОМП, считает он, добавив, что “таким посредничеством они не смогут предотвратить войну в Нагорном Карабахе”.
Мубариз Ахмедоглу также заявил, что “нынешние сопредседатели не только не могут предложить новую концепцию урегулирования карабахского конфликта, но даже не могут защитить варианты, подготовленные их более успешными предшественниками и поддержанные главами их государств”.
“Так, деятельность нынешнего американского сопредседателя Джеймса Уорлика характеризуется как некая взбалмошная, даже «дурацкая активность». Не способный оторваться от Леди Гаги и влияния афганских наркотиков, Дж.Уорлик даже не потрудился изучить историю и проблематику нагорно-карабахского конфликта. Этот горе-дипломат применяет определение «власть Нагорного Карабаха», потом заявляет, что этот термин должен читаться как «де-факто власть Нагорного Карабаха».
Российский и французский сопредседатели вынуждены были отступить при виде дипломатического шутовства Уорлика.
Если бы все три государства-сопредседателя проявили серьезное внимание к урегулированию в Нагорном Карабахе, они бы назначили посредниками не пенсионеров, а энергичных и перспективных дипломатов", – сказал Ахмедоглу.