Լատվիայում Ադրբեջանի դեսպանությունը նոտա է հղել «Աշխարհի նոր աշխարհագրություն» դասագրքի կապակցությամբ, որտեղ «կոպիտ սխալ է» թույլ տված Ադրբեջանի գոյություն չունեցող «տարածքային ամբողջականության» հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակից Հերայ Մուրադովը, հայտնում է Vesti.az-ը՝ APA գործակալության վրա հղումով:
Մուրադովը նշել է, որ փետրվարի 19-ին Լատվիայում ՎՈւԱՄ անդամ երկրների դեսպանությունների ներկայացուցիչների հանդիպումն էր: Բացի այդ, դեսպան Էլման Զեյնալովը Լատվիայի ԱԳՆ-ին մտահոգությունն է հայտնել դասագրքում «սխալի» կապակցությամբ և նոտա հղել նախարարությանը:
Ադրբեջանին նեղացրել է այն փաստը, որ աշխարհագրության դասագրքում, որը նախատեսված է Լատվիայի միջին դպրոցի աշակերտների համար, առանձին բաժին է նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, ինչպես նաև պատկերված է ԼՂՀ դրոշը:
Հերայ Մուրադովը հավելել է, որ հարցի առնչությամբ հետազոտություն է արվել: Հուրախություն ադրբեջանական կողմի, հայտնի է դարձել, որ դասագիրքը չի օգտագործվում միջին դպրոցում: Դա հաստատել է նաև Լատվիայի կրթության նախարարությունը:
Ադրբեջանը միշտ շատ սուր է արձագանքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հիշատակումներին արտերկրում հրատարակվող ու շրջանառվող դասագրքերում, քարտեզներում կամ կայքերում և ամեն գնով փորձում է առաջ տանել իր դիրքորոշումը՝ օտարերկրացի պաշտոնյաներին մոլորության մեջ գցելով սեփական «տարածքային ամբողջականության» մասին պնդումներով:
1921 թվականի հուլիսի 5 ՌԿԿ(բ) Կովկասյան բյուրոյի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղը միացվեց Ադրբեջանական ՍՍՀ-ին, առանց բնակչության կարծիքը հաշվի առնելու: 1923 թվականի հուլիսի 7 Լեռնային Ղարաբաղի հայաբնակ մասից կազմվեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը (ԼՂԻՄ):
1988 թվականի փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը որոշում կայացրեց՝ դիմելով Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդին, նրա կազմից դուրս գալու մասին, և Հայաստանի Գերագույն խորհրդին՝ իր կազմում ընդգրկելու վերաբերյալ, իսկ ԽՍՀՄ-ին՝ այդ խնդրանքը բավարարելու կոչով, և հիմնված էր ԽՍՀՄ նման տիպի վիճահարույց հարցերի լուծման համար նախատեսված բոլոր իրավական նորմերի ու նախադեպերի վրա: Ի պատասխան Ղարաբաղի հայերի խաղաղ պահանջի, որոնք կազմում էին ԼՂԻՄ բնակչության 80 տոկոսը, Ադրբեջանն ագրեսիա սանձազերծեց խաղաղ բնակչության դեմ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակաը անվտանգության գոտի ստեղծեց ԼՂՀ շուրջ, 1994 թվականի մայիսի 5-ին Ռուսաստանի, Ղրղզստանի ու ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի միջնորդությամբ Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը ստորագրեցին Բիշքեկի արձանագրությունը, որի հիման վրա մայիսի 12-ին նույն կողմերի միջև ձեռք բերվեց Հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, որը գործում է մինչ օրս, թեև ադրբեջանական կողմը մշտապես խախտում է ռեժիմն ու ետ չի տանում դիպուկահարներին:
1992 թ. ղարաբաղյան կարգավորման համար ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի շրջանակներում ընթանում է բանակցային գործընթացը, որի նպատակն է նախապատրաստել ԵԱՀԿ Մինսկի խորհրդաժողովը, որը կոչված է վերջնականապես լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:

20 Февраль 2014 - 12:02 AMT
Посольство Азербайджана в Латвии предъявило латвийской стороне ноту в связи с изданным с этой стране учебником «Новая география мира», в котором допущена «грубая ошибка» в связи с несуществующей «территориальной целостностью» Азербайджана. Об этом заявил советник посольства Герай Мурадов, сообщает Vesti.az со ссылкой на АПА.
Г.Мурадов отметил, что 19 февраля была проведена встреча представителей посольств стран-членов ГУАМ в Латвии. Кроме того, посол Эльман Зейналов выразил беспокойство МИД Латвии по поводу «ошибки» в учебнике и представил в министерство ноту.
Азербайджанскую сторону обидел тот факт, что в учебнике «Новая география мира», предназначенном для учащихся средних школ Латвии, отельный раздел был посвящен Нагорно-Карабахской Республики, а также был указан флаг НКР.
Герай Мурадов добавил, что было проведено исследование в связи с этим вопросом. К радости азербайджанской стороны стало известно, что учебник не используется в средних школах. Это подтвердило также Министерство образования Латвии.
Азербайджан всегда очень остро реагирует на упоминание Нагорно-Карабахской Республики в зарубежных учебниках, на картах или сайтах и всеми правдами и неправдами пытается продвинуть свою позицию, дуря головы иностранным чиновникам утверждениями о своей «территориальной целостности».
В 1923 году, без учета мнения населения жителей Нагорного Карабаха, решением Кавказского бюро РКП(б) в составе Азербайджанской ССР была образована Нагорно-Карабахская автономная область.
20 февраля 1988г. внеочередная сессия Совета народных депутатов НКАО приняла решение, которое содержало просьбу к Верховным Советам Азербайджана – о выходе из его состава, Армении – о принятии в свой состав, СССР – об удовлетворении этой просьбы и опиралось на правовые нормы и прецеденты разрешения подобного рода споров в СССР. За этим решением последовали многотысячные митинги в Карабахе и в Армении.
В результате национально-освободительной войны 1991-1994гг. была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика.
5 мая 1994 года, при посредничестве России, Киргизии и Межпарламентской Ассамблеи СНГ в столице Киргизии Бишкеке Азербайджан, Нагорный Карабах и Армения подписали Бишкекский протокол, на основании которого 12 мая теми же сторонами была достигнута Договоренность о прекращении огня, действующая по сей день, хотя азербайджанская сторона постоянно нарушает режим и не отводит снайперов.