Փետրվարի 17-ին ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը մեկնել է Թուրքիա, հետևյալ գրառումը թողնելով Twitter-ում. «Մեկնում եմ Անկարա: Չեմ համբերում տեղեկանալ Թուրքիայի դիրքորոշմանը»: Փետրվարի 20-ին Ուորլիքը գրել է. «Հանդիպեցի թուրքական կառավարության հետ: Հետաքրքիր և օգտակար էր իմանալ տարածաշրջանային հարցերի, այդ թվում նաև ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ նրանց տեսակետների մասին: ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափին»,- գրել է Ուորլիքը:
Ավելի վաղ Ուորլիքը գրել էր Twitter-ում. «Կիպրոսցի հույներն ու թուրքերը հայտարարել են, որ սկսում են կարգավորմանն ուղղված լիարժեք բանակցություններ: Իսկ ինչո՞ւ նույնը չի կարելի անել Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում»: Ուորլիքի գրառմանն անմիջապես արձագանքել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն. «Համաձայն ենք, որ ժամանակն է վերականգնել բանակցություններին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության ձևաչափը»:
Նախորդ տարի Իլհամ Ալիևի Անկարա այցի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հայտարարեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը խնդիր է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Թուրքիայի համար: Ըստ նրա, «թուրքերի համար դա խնդիր է, որը կարևորվում է Կովկասում խաղաղության, եղբայրության ու անվտանգության հաստատման տեսակետից, արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակներից մեկը: Այդ հարցն անհնար է տեսադաշտից դուրս թողնել»:
«Մեր աջակցությունն Ադրբեջանին երկխոսության միջոցով այդ հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ կշարունակվի»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այստեղ մեծ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պտասխանատվությունը: Այսինքն ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան պետք է ավելի խորը, լուրջ, մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահեն այդ հարցը: «Մենք քննարկեցինք, թե ինչ կարող է անել Թուրքիան: Քննարկեցինք այն հարցերը, թե ինչպես կարելի է կայուն խաղաղություն ապահովել»,-ասել է թուրք վարչապետը:

21 Февраль 2014 - 06:07 AMT
17 февраля сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик отправился в Турцию, сделав запись в микроблоге Twitter: «Сегодня отправляюсь в Анкару. Не терпится узнать позицию Турции по Нагорному Карабаху». 20 февраля Уорлик написал: «Встретился с турецким правительством. Было интересно и полезно узнать о его взглядах на региональные вопросы, в том числе на нагорно-карабахский конфликт. США остаются приверженными формату сопредседателей Минской группы", – написал Уорлик.
Ранее Джеймс Уорлик написал в в микроблоге Twitter. «Греки и турки Кипра заявили, что начинают полноценные переговоры по урегулированию. Почему это невозможно для Нагорного Карабаха? На твит Уорлика откликнулся МИД НКР, оставивший свою запись: «Мы согласны, что настало время для восстановления полноформатных переговоров с участием НКР».
В ходе прошлогоднего визита Ильхама Алиева в Турцию, премьер-министр Эрдоган заявил, что нагорно-карабахский конфликт является такой же проблемой для Турции, как и для Азербайджана. По его словам, «для нас это вопрос, которому мы придаем большое значение с точки зрения обеспечения мира, братства и безопасности на Кавказе, одна из основных целей в нашей внешней политике. Этот вопрос невозможно держать вне поля зрения». «Наша безусловная поддержка Азербайджана в скорейшем мирном решении этого вопроса путем диалога продолжится», – сказал он, добавив, что, конечно, здесь очень большая ответственность ложится на Минскую группу ОБСЕ. То есть США, Россия и Франция должны еще глубже, серьезнее, постоянно держать этот вопрос в поле своего внимания. «Мы обсудили, что может сделать Турция. Рассмотрели вопросы того, как можно обеспечить устойчивый мир», – отметил турецкий премьер.