ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Վեհաժողովի խոսնակ Ջոն Փերեսը բանաձև է ներկայացրել, որով նահանգը հաստատում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: AJR 35 բանաձևը կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նույնը պետք է անեն ԱՄՆ Կոնգրեսն ու նախագահ Բարաք Օբաման, գրում է Asbarez-ը:
2014 թվականի ապրիլի 20-26 Կալիֆորնիայում հայտարարված է «1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ»:
AJR 35 բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, երբ Օսմանյան կայսրությունում սպանվեցին 1,5 մլն հայեր՝ տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ: «Հայերը 3000 հազար տարի ապրել էին իրենց բնօրրանում՝ Փոքր Ասիայում, սակայն ենթարկվեցին դաժան ու անարդար հալածանքների Օսմանյան կայսրության կողմից 20-րդ դարի շեմին և հետո: Սպանություններ են կատարվել նաև 1894-1896 թթ. և 1909 թվականին»,-ասվում է փաստաթղթում:
Բանաձևի հեղինակները հիշեցնում են Հոլոքոսթի և Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության մասին, որը շարունակվում է մինչ օրս: «Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չճանաչել, նշանակում է էլ ավելի խորացնել փոքրաթիվ ողջ մնացածների վիշտը, նշանակում է պղծել զոհերի հիշատակը: Պետք է կոչ անել երկրների ղեկավարներին, որոնք սերտ կապեր ունեն Թուրքիայի հետ, որպեսզի նրանք հավանություն չտան պատմական փաստերի խեղաթյուրմանը: Մենք պետք է խուսափենք ցեղասպան գործողությունների կրկնությունից ու բացատրենք դա ամերիկյան հանրությանը: Կալիֆորնիան տուն է նաև ԱՄՆ խոշորագույն հայ համայնքի համար, հայերը հարստացրել են մեր պետությունը բիզնեսում, գյուղատնտեսության, գիտության ու արվեստի մեջ: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Կալիֆորնիայի նահանգը սատարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը»,-ասվում է բանաձևում:
Հունվարի 29-ին Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը հավանություն տվեց ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ բանաձևին ու ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը: Բանաձևի հեղինակն էր Խորհրդի անդամ Փոլ Քրեքորյանը: Ինչպես գրում է Asbarez-ը, բանաձևը ներկայացվեց և հավանության արժանացավ 2013 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Կալիֆորնիայի պատվիրակության կազմում Քրեքորյանի Հայաստան և Արցախ կատարած այցից հետո: Պաշտոնական բանաձևն ուղարկվեց Վաշինգտոնում ԼՂՀ ներկայացուցչություն:

21 Февраль 2014 - 06:47 AMT
Спикер Ассамблеи штата Калифорния Джон Перес представил резолюцию, подтверждающую признание Ассамблеей штата Геноцида армян. Резолюция AJR 35 призывает Турцию признать Геноцид армян. То же самое должны сделать Конгресс США и президент Барак Обама, пишет Asbarez.
20 – 26 апреля 2014 года в Калифорнии объявлена «Неделя памяти жертв Геноцида армян 1915-1923».
В резолюции AJR 35, в частности отмечается, что Геноцид армян 1915-1923 был первым геноцидом 20-го века, когда от рук Османской империи погибли 1,5 миллиона мужчин, женщин и детей. «Армяне 3000 лет жили на своей исторической родине в Малой Азии, но подвергались жестоким и несправедливым преследованиям со стороны Османской империи до и после рубежа 20-го века. Убийства совершались в период с 1894 по 1896 и в 1909 году», – говорится в документе.
Авторы также напоминают о Холокосте и политике отрицания Турции, которая успешно действует до сегодняшнего дня. «Отказ признать Геноцид армян – значит усугубить горе немногих оставшихся в живых, осквернить память жертв. Надо призвать лидеров стран, тесно связанных с Турцией, чтобы они не поощряли искажение исторических фактов со стороны турецкого государства. Мы должны остерегаться повторения подобных актов геноцида и объяснить это американской общественности. Калифорния является домом для крупнейшей армянской общины США и армяне обогатили наше государство в бизнесе, сельском хозяйстве, науке и искусстве. Принимая все это во внимание, штат Калифорния подтверждает признание Геноцида армян в Османской империи», – подчеркивается в резолюции.
29 января Городской Совет Лос-Анджелеса одобрил резолюцию о праве народа НКР на самоопределение и признал независимость Арцаха. Резолюция была внесена членом Совета Полом Крекоряном. Как пишет Asbarez, резолюция была внесена и одобрена 10 сентября 2013 года после визита Крекоряна в Армению и Арцах в составе делегации Калифорнии. Официальная резолюция была направлена в постпредство НКР в Вашингтоне.