21 Փետրվար 2014 - 13:35 AMT
Կիևում զոհվածների թվում ևս մեկ հայ կա՝ 54-ամյաԳեորգի Հարությունյաննէ, ով Վրաստանի քաղաքացի է, տեղեկացրել է Ուկրաինայի Ռովնոյի շրջանային հայ համայնքի ներկայացուցիչ Արարատ Եղիազարյանը, գրում է AnalitikaUA.net-ը:
Առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջի միջոցով հաղորդագրություն էր տարածել, որ Կիևում ՀՀ դեսպանատունը փորձում են ճշտել զոհվածի քաղաքացիությունը:
Փետրվարի 18-ին Ուկրաինայում սկսվեց անկարգությունների նոր ալիք: Ուկրաինայի հատուկջոկատայինները երեքշաբթի երեկոյան սկսեցին Մայդանի վրանային ճամբարի գրոհը: Կիևում փողոցային դիմակայության երկուս ու կես ամսվա ընթացքում սա ուժայինների ամենախոշոր գործողությունն էր: Այժմ Մայդանը վերածվել է մի ամրոցի, որտեղ փորձում են պաշտպանվել մնացած ցուցարարները: Ցուցարարները քարեր, «Մոլոտովի կոկտեյլներ» ու պայթուցիկներ են կիրառում «Բերկուտի» դեմ, վերջիններս՝ ջրանետ մեքենաներ ու արցունքաբեր գազ:
Բացի այդ ցուցարարները նաև հրազեն են կիրառում իրավապահների դեմ՝ որսորդական հրացաններ, Կալաշնիկովի ավտոմատներ ու դիպուկահարների հրացաններ: Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Օլեգ Ցարյովը հայտարարեց, որ ցուցարարները Կիևի կենտրոնում արդեն զինված են նռնականետներով ու գնդացիրներով:
Մոսկվայի ժամանակով կեսօրին մոտ Ուկրաինայի իշխանությունները ցուցարարներին մեկ ժամ տվեցին արյունահեղությունը դադարեցնելու ու կորուստները հաշվելու համար, սակայն դրան ակտիվ գործողություններ իշխանությունների կողմից չհաջորդեցին:
Վերջին տվյալներով, ըստ Ուկրաինայի ՆԳՆ ղեկավար Վիտալի Զախարչենկոյի, անկարգությունների հետևանքով սպանվածների թիվը հասնում է 80: Նա հայտնել է նաև, որ իրավապահ մարմինները զենք են կիրառել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Կիևում ծայրահեղականների ու միլիցիայի բախումների հետևանքով զոհերի քանակն արդեն հասել է 77: Այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունը: Բուժօգնության համար դիմել է մոտ 600 ցուցարար, կեսից ավելին հոսպիտալացվել է:
Հունվարի 21-ին Գրուշևսկու փողոցում բախումների ժամանակ ևս մեկ հայ էր զոհվել՝ Սերգեյ Նիգոյանը: Նա Ուկրաինայի քաղաքացի էր: Ավելի վաղ նրա ընտանիքը ապրել է սահմանամերձ Տավուշի մարզում: Նա միակ երեխան էր ընտանիքում: Փետրվարի 20-ին Սպիտակում մի խումբ ակտիվիստներ «վերանվանեցին» Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի անունը կրող հրապարակը Սերգեյ Նիգոյանի անունով՝ ցուցանակի վրա փակցնելով ուկրաիներեն գրվածը. «Սերգեյ Նիգոյանի անվան հրապարակ»:
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարել է արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին: Համապատասխան հայտարարությունը զետեղվել է նախագահի կայքում:
Նախագահը նշել է, որ նախաձեռնում է վերադարձը 2004 թ. նմուշի սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է լիազորությունների վերբաշխում նախագահից խորհրդարանին: Յանուկովիչը նաև կոչ է արել ձևավորել ազգային վստահության կառավարություն՝ չճշտելով, թե ով է լինելու նախարարների նոր կաբինետի կազմում:
Յանուկովիչի հայտարարության մեջ ոչինչ չի ասվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին, ինչը պահանջում էին ընդդիմության ներկայացուցիչներն ու Եվրամիությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ միավորված ուկրաինական ընդդիմությունը հավանություն է տվել իշխանությունների հետ համաձայնությանը, որով սահմանադրական բարեփոխում է նախատեսվում, կոալիցիոն կառավարության ստեղծում ու վաղաժամ ընտրություններ: Նման որոշում են կայացրել «Բատկիվշչինա», «Ուդառ» և «Ազատություն» կուսակցությունների անդամները: Ռադայի նիստում ուրբաթ օրը փետրվարի 21-ին խորհրդարանի խոսնակ Վլադիմիր Ռիբակը հրամանագիր է ստորագրել հակաահաբեկչական գործողության կասեցման մասին: Փաստաթուղթն արգելում է ուժայիններին կիրառել Ուկրաինայի քաղաքացիների դեմ ցանկացած զենք կամ հատուկ միջոց: Որոշումն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից:
Չնայած, որ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի ու Լեհաստանի ԱԳ նախարարների բանակցություններն Ուկրաինայի իշխանությունների ու ընդդիմության հետ ավարտված չեն, Եվրամիությունը որոշում է կայացրել Ուկրաինայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին: Պատժամիջոցները ներառում են վիզաների հանձնման արգելք, ակտիվների սառեցում և զենքի առաքումների էմբարգո: Այն անձանց ցուցակը, թե ում վրա կտարածվեն պատժամիջոցները, չի հրապարակվում: Սակայն արդեն հասկանալի է, որ առաջին հերթին պատժամիջոցները կկիրառվեն երկրի պաշտոնյաների դեմ: Ռուսաստանը հայտարարել է, որ այդպիսի պատժամիջոցները ոչ թե ճգնաժամից դուրս գալու միջոց են, այլ շանտաժ, հայտնում է »Դելայթ նովոստին»:
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարեց, թե Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետք է միանա միջնորդական առաքելությանը, որի նպատակն է ճգնաժամային իրավիճակի կարգավորումն Ուկրաինայում: «Հուսով եմ, որ Պուտինը գիտակցում է. եթե նա պատասխանատվության զգացումով չօգտագործի իր ամբողջ ազդեցությունը, ապա արդյունքում կստացվի, որ նա համաձայնություն տվեց հետագա արյունահեղության համար»,-հայտարարել է Շուլցը գերմանական Phoenix հեռուստաալիքի եթերում:
Ուկրաինայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի տեղակալ Յուրի Դումանսկին հրաժարական է տվել, իր իսկ խոսքերով, զինվորականներին քաղաքացիական դիմակայության մեջ ներքաշելու քաղաքականության հետ անհամաձայնության պատճառով:
«Այսօր զինվորականներին ներքաշում են քաղաքացիական դիմակայության մեջ, ինչն անթույլատրելի է: Դա կարող է հանգեցնել ինչպես զինվորականների, այնպես էլ խաղաղ քաղաքացիների մահվան, ինչը չի կարելի թույլ տալ: Սա իմ դիրքորոշումն է, որպես քաղաքացու, սպայի, ղեկավարի, որը պատասխանատու է իր ենթակաների համար: Ուստի ես հրաժարական եմ տալիս»,-հայտարարել է Դումանսկին, հայտնում է Newsru.com-ը:

В результате беспорядков в Киеве погиб армянин. Представитель Ровенской областной армянской общины Арарат Егизарян сообщил данные о гражданстве погибшего – Георгия Арутюняна.
Погибшим является Арутюнян Георгий Вагаршакович, 1960 года рождения, гражданин Грузии, сообщает AnalitikaUA.net.
18 февраля на Украине началась новая волна беспорядков. Утром радикалы нарушили перемирие и атаковали оцепление из бойцов «Беркута». Митингующие забрасывали спецназовцев шумовыми гранатами и самодельными взрывпакетами, бутылками с коктейлем Молотова и камнями. «Беркутовцы» защищались водометами, а затем пустили в ход гранаты со слезоточивым газом.
Кроме того, протестующие применили против сотрудников правопорядка боевое оружие – охотничьи ружья, автоматы Калашникова и снайперские винтовки. Депутат Верховной рады от украинской Партии регионов Олег Царев также рассказал, что повстанцы в центре Киева вооружены уже не только автоматами и снайперскими винтовками, но и гранатометами и пулеметом.
Около полудня по московскому времени власти Украины дали митингующим час на то, чтобы прекратить кровопролитие и подсчитать потери, но никаких активных действий со стороны власти за этим заявлением не последовало.
По последним данным, в результате беспорядков погибло 80 человека, сообщил глава МВД Украины Виталий Захарченко. Также он заявил, что сотрудники правоохранительных органов применили оружие.
Ранее сообщалось, что количество жертв столкновений радикалов с милиционерами и бойцами внутренних войск на Украине достигло 77 человек. Об этом сообщает украинский Минздрав. За медицинской помощью обратились около 600 участников конфликта, больше половины из которых госпитализированы. В это число входят люди, чья гибель зафиксирована с 10 часов 18 февраля по местному времени по 6 часов 21 февраля.
21 января во время противостояния на ул. Грушевского в Киеве от огнестрельного ранения погиб дургой армянин Сергей Нигоян. Сергей являлся гражданином Украины. Ранее его семья переехала в Украину, спасаясь от карабахской войны.Он был единственным ребенком в семье.
20 февраля в городе Спитак в Армении группа активистов «переименовала» площадь, названную в честь президента Украины Виктора Януковича, в площадь Сергея Нигояна, наклеяв на табличку, где было указано название площади, наклейку с другим названием на украинском языке – «площадь имени Сергея Нигояна».
Сегодня, 21 февраля, президент Украины Виктор Янукович объявил о проведении досрочных президентских выборов. Президент отметил, что инициирует возврат к конституции образца 2004 года, что означает перераспределение полномочий в украинских властных структурах от президента к парламенту. Янукович также призвал сформировать правительство национального доверия, не уточнив, кто должен войти в новый кабинет министров.
При этом в заявлении Януковича ничего не говорится о досрочных парламентских выборах, объявления которых от президента ранее добивались представители оппозиции и Евросоюза.
Также стало известно, что объединенная украинская оппозиция одобрила соглашение с властями, которое предусматривает конституционную реформу, создание коалиционного правительства и досрочные выборы. Такое решение было принято членами партий «Батькивщина», «УДАР» и «Свобода».
На заседании Рады утром в пятницу, 21 февраля, спикер парламента Владимир Рыбак подписал постановление о прекращении антитеррористической операции и возвращении военных, сотрудников МВД и спецслужб в казармы. Документ запрещает силовикам использовать против граждан Украины любые виды оружия и специальных средств. Постановление вступило в силу с момента подписания.
Несмотря на то, что переговоры министров иностранных дел Германии,Франции и Польши с представителями власти и оппозиции Украины еще не окончены, Евросоюз принял решение о введении санкций против Украины. Санкции включают в себя запрет на выдачу виз, замораживание активов и эмбарго на поставку оружия в страну. Список тех, кого коснутся санкции, пока не разглашается. Но и так понятно, что в первую очередь санкции введутся в отношении официальных лиц страны. Россия заявила, что подобные санкции являются не способом выхода из кризиса, а шантажом, сообщает «Дэлайт новости».
Ранее председатель Европейского парламента Мартин Шульц заявил, что президенту России Владимиру Путину следует присоединиться к посреднической миссии, целью которой является урегулирование кризисной ситуации на Украине. «Я надеюсь, что Путин осознает: если он со всей ответственностью не использует свое влияние, то в итоге он окажется тем, кто дал согласие на дальнейшее кровопролитие», – заявил Шульц в эфире немецкого телеканала Phoenix.
Заместитель начальника Генштаба Вооруженных сил Украины Юрий Думанский подал в отставку, не согласившись с действующей, по его словам, политикой втягивания военных в гражданское противостояние.
«Сегодня происходит втягивание военных в гражданский конфликт, что является недопустимым. Это может привести к гибели как военнослужащих, так и мирных граждан, чего нельзя допустить. Это – моя собственная позиция, как гражданина, офицера, руководителя, который отвечает за своих подчиненных. Поэтому я подал в отставку», – заявил Думанский.