Հարավային Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (CNA) մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Արգենտինայում և Ուրուգվայում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչների հետ՝ մտահոգություն հայտնելով «Փերինչեկը Շվեյցարիայի դեմ» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշման վերաբերյալ, հայտնում է Agencia Prensa Armenia-ն:
Հայ դատի հանձնախումբը Շվեյցարիայի ներկայացուցչին նամակ է հանձնել՝ նշելով, որ «այդ որոշման հետևանքները աղետալի կլինեն ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության մերժողականության դեմ ու հատուցման համար պայքարի, այլև մարդու իրավունքներին վերաբերող միջազգային իրավունքի մի շարք սկզբունքների համար: «Ուստի, հարգանքով խնդրում ենք Շվեյցարիային բողոքարկել ՄԻԵԴ որոշումը»,- ասվում է CNA նամակում: Ուրուգվայում Շվեյցարիայի դեսպան Դիդիե Փֆիրթերը խոստացել է փոխանցել այն երկրի կառավարությանը:
«ՄԻԵԴ դեկտեմբերի 17-ի որոշումը պետք է դատապարտվի, քանի որ այն դուռ է բացում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար խոսքի ազատության խախտման քողի տակ: Որոշումը կարող է վատ օրինակ ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար: Այն փաստը, որ դատարանի որոշոմը չի եղել միաձայն, վկայում է, որ կան իրավական նորմեր որոշումը վերանայելու համար: Մենք պետք է մեր ջանքերն ուղղենք դրան»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ: ՄԻԵԴ որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել երեք ամսվա ընթացքում:

22 Февраль 2014 - 08:09 AMT
Армянский Национальный Комитет (CNA ) Южной Америки провел ряд встреч с представителями Швейцарии в Аргентине и Уругвае, чтобы выразить озабоченность в отношении постановления Европейского суда по правам человека (ECHR) по делу «Перинчек против Швейцарии», передает Agencia Prensa Armenia.
CNA передал письмо швейцарскому представителю, подчеркнув, что «разрушительные последствия последуют не только за этим решением для борьбы за признание Геноцида армян и выплаты компенсации, но и для целого ряда принципов международного права, касающегося прав человека. «Именно поэтому мы с уважением просим Швейцарию обжаловать решение ECHR», – говорится в письме CNA.Посол Швейцарии в Уругвае Дидье Пфиртер пообещал передать письмо правительству своей страны.
17 февраля видные ученые, специализирующиеся по Геноциду армян, направили открытое письмо в Европейский суд по правам человека (ECHR) относительно вердикта по делу «Догу Перинчек против Швейцарии». Авторы письма, ученые с мировым именем считают, что вердикт вынесен с историческими и концептуальными ошибками