Օրերս ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն տարածեցին, որի համաձայն իսպանական «Ատլետիկո Մադրիդի» ֆուտբոլիստները «Օսասունա» և «Ռեալ Մադրիդ» թիմերի հետ հանդիպումներին պետք է մասնակցեին սգո թևկապերով՝ ի հիշատակ այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության»:
Ավելին, ակումբի լեգիոներ Արդա Թուրանը Թուրքիայից, ինչպես նաև մի շարք այլ ֆուտբոլիստներ իբր տեսահոլովակներ էին պատրաստել, որտեղ «դատապարտելու էին Խոջալուի ցեղասպանությունը»՝ հավատարմություն հայտնելով խաղաղությանն ամբողջ աշխարհում:
2013 թ. հունվարին «Ատլետիկո Մադրիդը» 1,5 տարվա պայմանագիր է կնքել Ադրբեջանի զբոսաշրջության նախարարության հետ: Ըստ պայմանագրի, նախարարության պրոմոն զետեղվել է ակումբի անդամների մարզահագուստի վրա: Կողմերի պայմանագիրը գործելու է մինչև 2014 թվականի խաղաշրջանի ավարտը: Համաձայնությունն Ադրբեջանի համար 12 մլն եվրո արժեցավ:
Սակայն, ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը, խաղերի ժամանակ «սգո կամ սովորական սև թևկապերի ակնարկ անգամ չեղավ: Ինչպես չհայտարարվեց լռության րոպե ի հիշատակ այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության»:
Ուստի ադրբեջանական ԶԼՄ-ները իրենց դժգոհությունը հայտնեցին ադրբեջանական «Բաքի» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Հաֆիզ Մամեդովին, որը «կարող էր պարտավորեցնել «Ատլետիկոյի» ղեկավարությանը հարգանքի տուրք մատուցել «զոհերի» հիշատակին: «Ոչ անվճար, իհարկե, այլ տարեկան միլիոնավոր դոլարների դիմաց: Ինչ կարող ես ասել մի մարդու մասին, որը միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում ֆուտբոլային ակումբների մարզաշապիկների վրա, սակայն ունակ չէ պարտավորեցնել այդ նույն ակումբը, որպեսզի այն հարգի իր երկիրը, թեկուզ նույնիսկ փողի դիմաց: Ասելիք չկա…», -գրում է Haqqiz.az-ը:
1992թ. փետրվարի 25-ից 26-ը ռազմական գործողություն է կազմակերպվել Խոջալու բնակավայրի մոտակայքում գտնվող հանրապետության միակ օդանավակայանը ապաշրջափակելու եւ Խոջալուում գտնվող կրակակետերը վնասազերծելու նպատակով, որտեղից 1991թ. գարնանից սկսած Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերը ենթարկվել են ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ականների հարձակումներին եւ հրետակոծություններին, այդ թվում նաեւ «Գրադ» համազարկային կրակի ռեակտիվ կայանքներից` մասսայական ոչնչացման զենքերից, որոնք արգելված են բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներով:
Ղարաբաղի բնակչության համար տենսականորեն կարեւոր խնդիր կատարելով` Խոջալուն գրոհած ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերը խաղաղ բնակիչներին միջանցք են տրամադրել ռազմական գործողությունների գոտուց անվտանգ հեռանալու համար, ինչի մասին ադրբեջանական կողմը նախօրօք զգուշացվել էր: Այս փաստը բազմաթիվ անգամ հաստատվել է նաեւ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից, մասնավորապես, այն ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովի կողմից: Սակայն ադրբեջանական իշխանությունները ոչինչ չեն ձեռնարկել խաղաղ բնակչությանը ռազմական գործողությունների գոտուց տարհանելու համար: Դեռ ավելին, խաղաղ բնակիչների շարասյունը գնդակահարվել է Աղդամի շրջանի սահմանի մատույցներում, որն ավելի ուշ հաստատել է Մութալիբովը` այս հանցագործությունը կապելով իրեն իշխանությունից հեռացնելու ընդդիմության փորձերի հետ` ամբողջ պատասխանատվությունը նրա վրա դնելով:
Այն տարածքները, որտեղ հետագայում նկարահանվել են սպանվածների մարմիններ պատկերող կադրերը, գտնվում են Աղդամից երեք կիլոմետր եւ Խոջալուից 11 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ընդհուպ մինչեւ 1993թ. ամառը տվյալ տարածքը գտնվում էր ադրբեջանական զինված կազմավորումների մշտական վերահսկողության տակ, որը բացառում էր ղարաբաղյան ինքնապաշտպանական ուժերի ստորաբաժանումների մուտքն այնտեղ: Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը փորձում է հայերին մեղադրել Խոջալուի խաղաղ բնակիչների սպանության մեջ, սակայն նույնիսկ ԱՀ նախագահ Մութալիբովն ինքը 1992թ. մարտին խոստովանել է, որ միջանցքը, որտեղով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերը, այնուամենայնիվ, տրամադրել էին:

На днях азербайджанские СМИ распространили информацию, согласно которой футболисты испанского клуба «Атлетико Мадрид» должны были выйти на матчи с командами «Осасуна» и «Реал Мадрид» в «траурных повязках» в память о «жертвах» так называемого «Ходжалинского геноцида».
Более того, легионер клуба Арда Туран из Турции, а также ряд других игроков «Атлетико Мадрид» якобы подготовили видеоролики «осуждающие Ходжалинский геноцид» и поддерживающие мир во всем мире.
В январе 2013 года «Атлетико Мадрид» подписал контракт на полтора года с министерством туризма Азербайджана. По контракту промо министерства размещено на лицевой части игровой формы клуба. Контракт между сторонами рассчитан до конца сезона 2013-2014. Соглашение обошлось Азербайджану в 12 миллионов евро.
Однако, как сообщает Haqqin.az, во время матчей «не было даже и намека на траурные и даже обыкновенные черные повязки на руках футболистов «Атлетико». Как не было и минуты молчания в память о «жертвах» так называемого Ходжалинского геноцида.
Соответственно азербайджанские СМИ предъявляют претензии к президенту азербайджанского футбольного клуба «Бакы» Хафизу Мамедову, который «мог бы обязать руководство «Атлетико» проявить уважение к памяти «жертв». «Не бесплатно, а за миллионы долларов в год. Что сказать о человеке, который тратит миллионы долларов на майки футбольных клубов и неспособен обязать этот клуб уважать свою страну, пусть даже за деньги? Сказать нечего…», – пишет Haqqiz.az.
25-26 февраля 1992 года была организована военная операция с целью разблокирования находящегося вблизи населенного пункта Ходжалу тогда единственного в Нагорно-Карабахской Республике аэропорта и обезвреживания огневых точек противника в самом Ходжалу, откуда с весны 1991-го населенные пункты Нагорного Карабаха регулярно подвергались нападениям азербайджанских Омоновцев и артобстрелам, в том числе из реактивных установок залпового огня «Град» – оружия массового поражения, запрещенного многочисленными международными конвенциями.
Выполняя жизненно важную для карабахского народа задачу, штурмовавшие Ходжалу подразделения Сил самообороны НКР оставили мирным жителям коридор для безопасного ухода из зоны военных действий, о чем азербайджанская сторона была заранее предупреждена. Данный факт был неоднократно подтвержден и официальными лицами Азербайджана. Однако азербайджанские власти не предприняли ничего для вывода мирного населения из зоны боевых действий. Более того, колонна мирных жителей была расстреляна на подступах к границе Агдамского района, что позже подтвердил экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов, связав этот преступный акт с попытками оппозиции устранить его от власти, возложив всю ответственность за происшедшее на него.
Территория, на которой впоследствии были засняты кадры со множеством тел убитых, находится в трех километрах от Агдама и в 11 километрах от Ходжалу. Вплоть до лета 1993 года данная территория находилась под постоянным контролем азербайджанских вооруженных формирований, что исключало доступ туда подразделений карабахских сил самообороны. Азербайджанская официальная пропаганда пытается обвинить армян в убийствах мирного населения Ходжалы, однако даже сам Муталибов в марте 1992-го признался, что «коридор, по которому люди могли удалиться, армяне, все-таки, оставили».