Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիան (HRA) նամակ է հղել Շվեյցարիայի արդարադատության նախարարին, որտեղ հիասթափություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշման կապակցությամբ: «Որպես թուրք իրավապաշտպաններ, մենք անմիջական վկաներն ենք այն բանի, թե ինչպես է Հայոց ցեղասպանության և Փոքր Ասիայի մյուս քրիստոնյաների ցեղասպանության ժխտումը հակադեմոկրատական համակարգ ստեղծում, որը նպաստում է ռասիզմի, այլատյացության տարածմանն ու խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների խախտումներին»,-ասվում է նամակում, հայտնում է The Armenian Weekly-ին:
HRA նամակում ասվում է. «Հանուն մարդու իրավունքների, ռասիզմի ու ատելության դեմ պայքարի, ինչպես նաև արդարադատության Թուրքիայում և այլ երկրներում, մենք կցանկանայինք մեր վստահությունը հայտնել, որ Դողու Փերինչեկին պատժելու վերաբերյալ Շվեյցարիայի դատարանի որոշումը մի քայլ էր, որը կոչված էր պաշտպանելու մեզ բոլորս, ողջ մարդկությանը ռասիզմից: Մենք սատարում ենք Շվեյցարիայի դատարանի որոշմանը, որն իրավասու է բողոքարկելու ՄԻԵԴ 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշումը»:
«ՄԻԵԴ դեկտեմբերի 17-ի որոշումը պետք է դատապարտվի, քանի որ այն դուռ է բացում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար խոսքի ազատության խախտման քողի տակ: Որոշումը կարող է վատ օրինակ ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար: Այն փաստը, որ դատարանի որոշոմը չի եղել միաձայն, վկայում է, որ կան իրավական նորմեր որոշումը վերանայելու համար: Մենք պետք է մեր ջանքերն ուղղենք դրան»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ: ՄԻԵԴ որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել երեք ամսվա ընթացքում:

25 Февраль 2014 - 07:43 AMT
Ассоциация прав человека Турции (HRA) направила письмо министру юстиции Швейцарии, в котором выражается разочарование решением Европейского суда по правам человека (ECHR) по отрицанию Геноцида армян. "Как турецкие правозащитники, мы являемся непосредственными свидетелями того, как отрицание Геноцида армян и других христианских этносов Малой Азии создает антидемократическую систему, которая позволяет расизм, ксенофобию и нарушение свободы слова и прав человека в целом «, – говорится в письме, сообщает The Armenian Weekly.
В письме HRA подчеркивается: «Во имя прав человека, борьбы против расизма и ненависти, а также правосудия в Турции и других странах, мы хотели бы выразить наше убеждение, что решение швейцарского суда наказать Догу Перинчека, отрицающего Геноцид армян является шагом, чтобы защитить всех нас, все человечество от расизма. Мы поддерживаем решение швейцарского суда, который вправе обжаловать решение ECHR от 17 декабря 2013».
Это первый случай, когда вступивший в силу в Швейцарии в 1995 году закон применяется в связи с Геноцидомармян.
17 февраля видные ученые, специализирующиеся по Геноциду армян, направили открытое письмо в Европейский суд по правам человека (ECHR) относительно вердикта по делу «Догу Перинчек против Швейцарии». Авторы письма, ученые с мировым именем считают, что вердикт вынесен с историческими и концептуальными ошибками