Հարավային Դակոտայի Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է պատմական փաստերը խեղաթյուրող հակահայկական բանաձևը, որ ներկայացրել էին Ադրբեջանի լոբբիստները: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA-WR), բուռն քննարկումներից հետո բանաձևի հեղինակներից մեկը՝ Լենս Ռասսելը հետաձգել է քվեարկությունը, իսկ հետո պաշտոնապես հանել այն քննարկումից:
«Շատ ափսոս, որ այդ բանաձևը հայտնվեց մեր Պալատում, սակայն դրական կողմն այն է, որ կա 105 օրենսդիր, որոնք իրական պատկերացում ստացան քրիստոնյա հայերի աղետալի վիճակի մասին»,- հայտարարել է նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Սթիվ Հիքքին:
«Խորապես բավարարված ենք այն հանգամանքով, որ ԱՄՆ ևս մեկ նահանգի ընտրյալ առաջնորդները դիմակայեցին նավթով հարուստ ու կոռումպացված նախագահին:Ադրբեջանական կողմի ջանքերը, որոնք միտված էին հայատյացության արտահանմանը ԱՄՆ նահանգների խորքերը, ձախողվեցին: Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում ժողովրդի և Հարավային Դակոտայի սկզբունքային առաջնորդների հետ միասին, որոնք իրենց կարեկցանքն են հայտնում հայ ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության ժամանակներից ի վեր»,- ասել է ANCA-WR գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը:
HCR 1020 բանաձևի քվեարկությանը նախորդող օրերին ANCA-WR աշխատել է տեղական համայնքների ու ակտիվիստների հետ, օրենսդիրներին Խոջալուի հարցն օգտագործելու Ադրբեջանի ջանքերի մասին զգուշացնելու ու Հարավային Դակոտայի աջակցությունը ստանալու համար, ինչպես նաև թույլ չտալու, որ Հայաստանը դեպի ծով ելք ստանաու դուրս գա շրջափակումից:
Փետրվարի 13-ին Հավայան կղզիների նահանգի օրենսդիրները ևս մերժել էին Ադրբեջանի նախաձեռնած հակահայկական միջոցառումները, որը ֆինանսավորում էր Բաքուն, փորձելով ստանալ ԱՄՆ օրենսդիրների աջակցությունը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիվ արշավում:
Նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը, Վետերանների միջազգային և մշակույթի ու կրթության կոմիտեն մերժել են հակահայկական բանաձևերը, որոնց հեղինակն էր Կոմիտեի նախագահ Մարկ Տակաին: Օրինագծերը վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, դրանց նախաձեռնողն ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովն է:
Civil Beat թերթը գրում է, որ Հավայան կղզիների բնակիչները որոնում են այդ բանաձևերի դրդապատճառները: Դա կարող է լինել անցյալ տարվա մայիսին Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Կաբանիլի ու նախագահ Տակաիի Բաքու այցելության արդյունքը, որոնք միացան տարբեր նահանգներից մոտ 300 օրենսդիր, գրում է թերթը՝ նշելով, որ երկու կոնգրեսականների այցն Ադրբեջանից 8000 դոլարի ծախս է պահանջել:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը բաց նամակով դիմել էր ամերիկացի օրենսդիրներին Ադրբեջանում կոռուպցիայի և Իլհամ Ալիևի կողմից ժողովրդավարության ճնշման վերաբերյալ: Նամակում մասնավորապես ասվում է, որ Իլհամ Ալիևը ճնշում է գործադրում ԱՄՆ նահանգների օրենսդիր մարմինների վրա հայերին առնչվող հարցերում վերջիններիս դիրքորոշման պատճառով:
Ադրբեջանն Ալիևների ընտանիքի կառավարման տակ է:Գործող նախագահը, որը ՊԱԿ գեներալի որդի է, միլիարդատեր է դարձել պետական պաշտոնում և հաճախ հիշատակվում է որպես աշխարհի ամենաանժողովրդավարական առաջնորդ: Նրա անձնական կարողությունն ու կառավարության կոռուպցիան ցուցադրվել են CNBC-ի «Ալիևների ընտանիքն Ադրբեջանում» հաղորդման մեջ:

Палата представителей Южной Дакоты отклонили антиармянскую резолюцию, представленную лоббистами Азербайджана, в которой искажаются исторические факты. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки Западного региона (ANCA -WR), после бурных обсуждений в Капитолии штата, один из авторов резолюции Лэнс Рассел отложил голосование, а затем официально снял резолюцию.
«Очень жаль, что эта резолюция появилась у нас в Палате, но положительная сторона в том, что существует 105 законодателей, которые получили реальное представление о бедственном положении армян – христиан», – заявил член Палаты представителей штата, пастор Стив Хикки.
«Мы глубоко удовлетворены тем, что избранные лидеры еще одного штата США встали против богатого нефтью и коррумпированного президента. Усилия азербайджанской стороны по экспортированию антиармянской кампании ненависти в американскую глубинку потерпели крах. Мы разделяем нашу глубокую благодарность с народом и принципиальными лидерами Южной Дакоты, штата, который высказал сострадание армянской нации со времен Геноцида армян», – отметила исполнительный директор ANCA- WR Элен Асатрян.
В дни, предшествующие голосованию по HCR 1020, ANCA- WR работал с лидерами местных общин и активистами, чтобы предупредить законодателей об усилиях Азербайджана использовать вопрос Ходжалу и заручиться поддержкой Южной Дакоты в яростной кампании против выхода Армении к морю и снятию блокады.
13 февраля законодатели штата Гавайи отклонили инициированные Азербайджаном антиармянские меры, финансируемые Баку, который пытается заручиться поддержкой законодательных органов штатов США в агрессивной кампании против Армении и Нагорного Карабаха.
Комитет ветеранов, по международным делам и культуре и образованию Палаты представителей штата отклонил антиармянские резолюции, внесенные автором законопроектов, председателем Комитета Марком Такаи. Законопроекты касались признания Геноцида армян и были инициированы посолом Азербайджана в США Элином Сулеймановым. Газета Civil Beat также сообщила, что гавайцы ищут мотивы внесения таких маловероятных резолюций в штате Гавайи. Это может быть результатом поездки члена Палаты представителей Кабанилла и председателя Такаи в Баку, в мае прошлого года, которые присоединились к 300 другим законодателям от разных штатов, пишет газета, подчеркивая, что поездка двух конгрессменов обошлась Азербайджану в $8000.
Армянский Национальный Комитет Америки Западного региона является крупнейшей и наиболее влиятельной армянской Американский массовая организация пропаганды в западной части Соединенных Штатов. Работая в координации с сетью представительств и сторонников по всей западной части Соединенных Штатов и дочерних организаций по всей стране, ANCA- WR продвигает проблемы армянской общины США по широкому кругу вопросов.