27 Փետրվար 2014 - 09:08 AMT
Ռուսաստանը կարող է պարզեցնել քաղաքացիություն ստանալու կարգն ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների համար: Օրինագիծը պատրաստվում է, դրա վրա աշխատում են ոչ միայն Պետդումայի պատգամավորներն, այլև նախագահի աշխատակազմի ու կառավարության անդամները, լրագրողներին հայտնել է ստորին պալատի առաջին փոխխոսնակ Ալեքսանդր Ժուկովը:
«Այդ հարցը մշակվում է, իրոք, այն քննարկվում է և նախագահի աշխատակազմում, և կառավարությունում»,- ասել է Ժուկովը՝ հավելելով, որՊետդումայում այդ թեմայով ներկայացված օրինագծերը «բավականաչափ լավ ու խորը մշակված չեն»:
Ավելի վաղ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Իլյա Դրոզդովը օրինագիծ էր ներկայացրել Պետդումա, համաձայն որի Ուկրաինայի ռուս քաղաքացիներն իրավունք ունեն պարզեցված կարգով ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ:
Կոմկուսի խմբակցության անդամն օրինագիծ է ներկայացրել ԽՍՀՄ նախկին երկրներում բնակվող ռուսալեզու քաղաքացիների համար ՌԴ քաղաքացիության տրամադրման ժամկետը կրճատելու մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Օրերս Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կարող է մեղմացնել միգրացիոն քաղաքականությունը ՀՀ քաղաքացիների համար: «Այս պահի դրությամբ կողմերը պայմանավորվածության են հասել միջգերատեսչական աշխատանքային խմբեր ստեղծելու մասին, այդ խնդրին սեղմ ժամկետում լուծում տալու համար»,- ասել էր Բաղդասարյանը Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի նիստի ավարտին:
Հունվարի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ էին մտել միգրանտների մասին օրենքի ուղղումները: Համաձայն դրանց, մուտքի արտոնագիր չունեցող քաղաքացիները կկարողանան ՌԴ տարածքում մնալ 90 օրից ոչ ավելի: Ընդ որում, նրանք կարող են կրկին երկիր այցելել 180 օրից: Մինչ այս օտարերկրյա քաղաքացիներն 90 օր անցկացնելով Ռուսաստանում, կարող էին մեկնել հայրենիք, և մի քանի օրից կրկին մուտք գործել ՌԴ: Դաշնային միգրացիոն ծառայությունը հայտարարել է, որ այս քայլը թույլ կտա կրճատել ապօրինի միգրանտների հոսքը երկիր, որոնց քանակն արդեն հասնում է 3,5 մլն:
Նա հայտնել էր նաև, որ աշխատանքային խմբերի առաջին հանդիպումը տեղի կունենա առաջիկա օրերին: Հայաստանն ու Ռուսաստանը վերանայում են առանց մուտքի արտոնագրերի մասին 2000 թվականի երկկողմ համաձայնագիրը։ Ինչպես գրում է ռուսական REX գործակալությունը,
Համաձայնագրում փոփոխությունները ենթադրում են, որ մուտք գործելուց 5 ամիս անց լքելով Ռուսաստանը, վերադառնալ կթույլատրվի արդեն մեկ ամսից։ Այդ փոփոխությունները կատարելու մասին արձանագրությունն այժմ հաստատվում է ՀՀ ու ՌԴ համապատասխան մարմիններում։
Օրերս ՌԴ կառավարությունն առաջարկում է խստացնել պահանջներն այն գործատուների հանդեպ, որոնք աշխատանքի են ընդունում աշխատանքային ներգաղթյալների: Ըստ մշակված օրինագծի, «գործատուն ու աշխատանքների պատվիրատուն ապահովում են օտարերկրյա քաղաքացու նյութական, բժշկական ու բնակարանային ապահովման երաշխիքների իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցները: Դա վերաբերում է առանց մուտքի արտոնագրի ՌԴ ժամանած աշխատանքային միգրանտին»: Կառավարությունը նաև առաջարկում է «մուտքի արտոնագիր չպահանջող կարգով ՌԴ ժամանած օտարերկրյա քաղաքացու պարտավորությունների ցանկ սահմանել, որը կտրվի աշխատանքի թույլտվության կամ աշխատանքային թույլտվության երկարացման փաստաթղթի հետ միասին»,-ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակված է ՌԴ կառավարության կայքում: Նշվում է, որ այդ պահանջը իրավաչափ է միայն այն աշխատանքի թույլտվության ու թույլտվության երկարացման համար, որը պահանջում է մասնագիտության առկայություն, հատուկ գիտելիքներ կամ հատուկ նախապատրաստում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ Պետդումա է ներկայացվել նաև օրինագիծ, որի համաձայն միգրանտներին չի տրվի աշխատանքի թույլտվություն, եթե նրանք չնշեն, որ հենց աշխատանքային գործունեությունն է ՌԴ այցելության պատճառը: Նախաձեռնության հեղինակը Դումայի Անվտանգության ու հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի նախագահ Իրինա Յարովայան է «Միասնական Ռուսաստանից»: Մասնավորապես, առաջարկվում է օրենքում արձանագրել, որ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար ներգաղթյալը պետք է նաև միգրացիոն քարտ ներկայացնի, որտեղ որպես այցի նպատակ նշված է աշխատանքը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունն օրինագիծ էին մշակել, որով առաջարկվում է Ռուսաստանի քաղաքացիություն տրամադրել այն օտարերկրացիներին, որոնք մինչև 10 մլն ռուբլի են ներդրել ՌԴ էկոնոմիկայի մեջ, ինչպես նաև ՌԴ քոլեջներն ու բուհերն ավարտած օտարերկրացի շրջանավարտներին, որոնք առնվազն 3 տարի աշխատել են Ռուսաստանում։ Այժմ պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու համար հիմնականում կարող են դիմել կամ այն օտարերկրացիները, որոնց ամուսինը ՌԴ քաղաքացի է, կամ նրանք, ովքեր ծնվել են նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք են: ՌԴ քաղաքացիության համար, օրինակ, կարող են հավակնել այն գործարարները, որոնք առնվազն 3 տարի աշխատել են ՌԴ-ում, եթե նրանց ամսական հասույթը 10 մլն ռուբլուց պակաս չի եղել:
Բացի այդ, քաղաքացիություն կկարողանան ստանալ այն ներդրողները, որոնց բաժնեմասը ՌԴ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում առնվազն 10 տոկոս է: Ընդ որում կանոնադրական կապիտալը պետք է կազմի առնվազն 100 մլն ռուբլի:
Մեկ այլ նորամուծությունը վերաբերում է օտարերկրացի ուսանողներին, որոնք 2002-ի հուլիսի 1-ից մասնագիտական կրթություն են ստացել և քաղաքացիության համար դիմելու պահին արդեն առնվազն 3 տարի աշխատել են ՌԴ-ում:
2013-ին Հայաստանի 670 հազար քաղաքացի էր մտել Ռուսաստան: Դա 20%-ով ավելի էր 2012-ի ցուցանիշից՝ 540 հազարից: Ըստ նախորդ տարվա տվյալների, ՌԴ-ում պաշտոնապես աշխատել է մոտ 130 հազար Հայաստանի քաղաքացի, ինչը 4%-ով ավելի է 2012-ի թվերից: Նույն ժամանակահատվածում ՌԴ-ում աշխատելու համար հայաստանցիները 37,2 հազար աշխատանքի թույլտվություն ու 92,5 հազար պատենտ են ձևակերպել:

В России готовят проект по упрощению получения гражданства гражданами СНГ. Единый законопроект об упрощенной процедуре получения гражданства РФ для граждан СНГ готовится, над ним работают не только депутаты Государственной Думы, но и в администрации президента, и в правительстве, сообщил журналистам первый вице-спикер нижней палаты Александр Жуков.
"Этот вопрос прорабатывается, действительно, и в администрации президента, и в правительстве проработка этого вопроса идет", – сказал Жуков.
По его мнению, уже внесенные в Госдуму законопроекты по этой теме "не являются достаточно хорошо и глубоко проработанными".
Ранее депутат от ЛДПР Илья Дроздов внес в Госдуму законопроект, согласно которому граждане Украины русской национальности могут иметь право на получение гражданства РФ в упрощенном порядке.
Член фракции КПРФ внес законопроект о сокращении срока предоставления гражданства РФ русскоязычным гражданам, проживающим в странах бывшего СССР и подвергающимся дискриминации, сообщает РИА Новости.
На днях секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян заявил журналистам, что Россия может смягчить миграционную политику для армянских граждан. «На данный момент стороны достигли договоренности о формировании межведомственных рабочих групп в Армении и России для изучения данной проблемы в самые сжатые сроки», – сказал Багдасарян по итогам заседания членом консультативной группы ЕС в Армении.
С 1-го января 2014 года в России вступили в силу поправки к закону о мигрантах. Так, согласно поправкам, мигрантам, не получившим визу, будет разрешено находиться на территории РФ не более 90 дней в течение 180 суток. Ранее после пребывания в России 90 дней иностранные граждане могли вернуться домой и совершить повторный въезд спустя всего несколько дней. В начале февраля Артур Багдасарян направил своему российскому коллеге Николаю Патрушеву письмо, в котором выразил надежду, что Россия пересмотрит визовый режим в отношении Армении. На сегодняшний день Ереван не вводит никаких запретов в отношении России.
Секретарь Совбеза подчеркнул, что в России проживает несколько сот тысяч армян, которых непосредственно касается данная проблема, и поэтому она должна быть решена в кратчайшие сроки.
Он сообщил также, что первая встреча рабочих групп намечена на ближайшие дни.
Как ранее сообщало ИА REX, Армения и Россия пересматривают соглашение от 2000 года о взаимных безвизовых поездках.
В частности принято решение внести изменения в статью 4 соглашения и разрешить гражданам Армении и России временно находиться на территории указанных государств 150 суток в течение 180 дней. Протокол о внесении дополнений в Соглашение фактически отменяет действующее с 1 января 2014 года правила о временном проживании иностранцев в России.
Изменения в Соглашении с Арменией предполагают, что выехав из России по истечении 5 месяцев, вернуться в страну можно будет уже через месяц. Протокол о внесении дополнений в Соглашение в данный момент проходит согласование в профильных ведомствах России и Армении.
На днях правительство РФ предложило ужесточить требования к работодателям, которые принимают на работу трудовых мигрантов. Согласно разработанному законопроекту, "работодатель и заказчик работ обеспечивают меры по реализации гарантий материального, медицинского и жилищного обеспечения иностранного гражданина, прибывшего для осуществления трудовой деятельности в РФ в порядке, не требующем получения визы, в период его пребывания в РФ".
В правительстве также предлагают "установить обязанность иностранного гражданина, прибывшего в РФ в порядке, не требующем получения визы, представлять одновременно с заявлением о выдаче ему разрешения на работу или о продлении срока действия разрешения на работу документ о профессиональном образовании", – отмечается в документе. При этом уточняется, что это требование правомерно в случае приема на работу или при продлении срока действия разрешения на работу только по профессии, требующей специальных знаний или специальной подготовки.
В Госдуму России также внесен законопроект, согласно которому мигрантам не будут выдавать разрешение на работу, если они не укажут, что именно трудовая деятельность являлась целью их визита в РФ. Автором инициативы выступила председатель думского комитета по безопасности и противодействию коррупции Ирина Яровая ("Единая Россия").
В частности, предлагается зафиксировать в законе о правовом положении иностранных граждан в РФ, что мигрант, желающий получить разрешение на работу, должен предъявить в том числе миграционную карту с указанной целью визита – "работа".
Ранее глава комитета внесла еще один законопроект о повышенной ответственности за нарушение сроков пребывания в России.
До того Российская Федеральная миграционная служба и Минэкономики России разработали законопроект, предлагающий предоставлять российское гражданство иностранцам, вложившим до 10 млн руб. в экономику РФ, и зарубежным студентам, закончившим в РФ колледжи и вузы, при этом проработавшим в России не менее трех лет.
Поправки к ст. 14 закона "О гражданстве РФ", касающиеся упрощенного порядка предоставления гражданства, уже прошли обсуждение в правительстве и, скорее всего, вскоре будут внесены в Госдуму РФ. Как говорится в пояснительной записке, поправки разработаны в рамках реализации концепции государственной миграционной политики на 2012-2015 годы. Согласно концепции, одной из задач является "переселение на постоянное место жительства специалистов разного профиля, предпринимателей и инвесторов, а также стимулирование молодежи, имеющей востребованные профессии и специальности".
Сейчас на получение гражданства в упрощенном порядке в основном могут претендовать либо те иностранцы, чей супруг является гражданином РФ, либо те, кто родился на территории бывшего СССР и является лицом без гражданства. В документе предлагается воспользоваться европейским опытом при предоставлении гражданства по упрощенной схеме. Например, на него смогут претендовать индивидуальные предприниматели, проработавшие в РФ не менее трех лет, если их ежегодная выручка составляет не меньше 10 млн руб. Кроме того, получить гражданство смогут инвесторы, чья доля в уставном капитале российского юрлица составляет не менее 10%. При этом уставный капитал должен составлять не менее 100 млн руб.
Другое нововведение касается иностранных студентов, которые, начиная с 1 июля 2002 года, получили профессиональное образование и к моменту обращения за гражданством проработали на территории РФ три года.
По данным Государственной миграционной службы Армении, в первом полугодии 2013 года Число граждан РА, поставленных на миграционный учет по месту пребывания в территориальных органах ФМС России, составило 275 169 человек.