Աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը նշանակում է նպաստել վերջնական խաղաղության հաստատմանը Հարավային Կովկասում, ասվում է Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի, Ռենե Ռուքեի և Գի Տեսյեի համատեղ հոդվածում, որը զետեղվել է հեղինակավոր ֆրանսիական Le Monde օրաթերթում:
Ըստ հրապարակման, շուտով կլրանա 20 տարին այն օրվանից ի վեր, երբ 1994 թվականի մայիսի 12-ին համաձայնագիր կնքվեց հրադադարի մասին, որը կասեցրեց տևական և դաժան պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում: Հանուն անկախության այդ պատերազմի արդյունքում նոր պետություն ծնվեց, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հայկական հողերում, ռուսական, թուրքական և իրանական մշակույթների խաչմերուկում:
«Քսան տարին մի ողջ սերունդ է: Երիտասարդ ադրբեջանցիների ու ղարաբաղցիների սերունդ, որը պետք է միայն խաղաղություն տեսնի, և որի կյանքի ու անվտանգության իրավունքը պետք է ճանաչվի: Սակայն ստիպված ենք արձանագրել, որ եթե պատերազմն ավարտված է, ապա խաղաղությունը դեռ պետք է հաստատվի. հրադադարը խախուտ է փոխադարձ ճանաչման մասին փաստաթղթի և նույնիսկ կողմերի միջև անմիջական երկխոսության բացակայության պայմաններում: Ուստի Ադրբեջանը, ինչպես և Լեռնային Ղարաբաղը, զրկված են նորմալ և խաղաղ զարգացման հեռանկարից»,-նշում են խորհրդարանականները:
Ըստ նրանց, խաղաղության է պետք հասնել: Դա նշանակում է, որ հարկավոր է ճանաչել առկա իրողությունները ու գիտակցաբար, կամավոր նախաձեռնել թափանցիկ երկխոսություն, որի վերջնական նպատակը կլինի կատարված սխալների շտկումը: Սակայն դրա համար անհրաժեշտ են բազմակարծություն ու ժողովրդավարություն երկրներից յուրաքանչյուրում:
«Մենք՝ Ֆրանսիա-Ղարաբաղ խմբի անդամներս, հանդես ենք գալիս հանուն խաղաղության Հարավային Կովկասում՝ կոչ անելով կողմերին իրատես ու պրագմատիկ լինել. ոչ սպառնալիքները, ոչ ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ոչ ռազմական գործողությունները չեն համոզի նախկին գաղութին՝ Ղարաբաղին, վերադառնալ Ադրբեջանի «գիրկը»: 20 տարի անց հրադադարի հաստատումից հետո, գրեթե ամեն ամիս շարունակվում են սադրանքները, որոնք հանգեցնում են զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց մահվան ադրբեջանական զինվորների կրակոցներից, որոնց հարձակումները չեն կասեցվում: Մեզ համար ճանաչել Ղարաբաղն ամենևին չի նշանակում թշնամանալ Ադրբեջանի հետ: Մենք, ինչպես և Ղարաբաղ այցելած մյուս մարդիկ, անցանկալի անձ ենք ճանաչվել ադրբեջանական ռեժիմի կողմից: Դա ծիծաղելի ու ապակառուցողական վարքագիծ է»,-ասվում է նյութում:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականները նշել են, որ խաղաղության հաստատումն առաջին հերթին նշանակում է անցյալի վերքերի բուժում: Ղարաբաղյան հակամարտության ժամանակ կատարվել են հանցագործություններ, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն: Դրանց զոհ գնացին հայերը Սումգայիթում, Կիրովաբադում ու Մարաղայում ու մեսխեթցիները՝ Խոջալուում:
«1988 թվականի փետրվարի 27-ի սումգայիթյան ջարդերը, որոնց զոհ գնացին հարյուրավոր մարդիկ, հակամարտության պատճառ դարձան: Դա, անշուշտ, հանգեցրեց ձերբակալությունների ու դատավճիռների խորհրդային իշխանությունների կողմից, սակայն պատժվեցին բացառապես կատարողները: Իրական կազմակերպիչները չենթարկվեցին պատասխանատվության, և այն հանգամանքը, որ սպանությունները կանխամտածված էին, անտեսվեց: Դրանում է ժողովրդավարության հզորությունը՝ վստահ լինել հնարավորությունների առումով, հիմնել անհրաժեշտ հանձնաժողովներ, որոնք կբացահայտեն պատասխանատուներին ու կդատապարտեն իրական մեղավորներին՝ մեղմացնելով ցավն ու նպաստելով հաշտեցմանը»,-նշել են հայտարարության հեղինակները:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «լինելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ակնհայտ առաջընթացի վկաները՝ իրենք ուրախ են տեղեկանալու, որ ոչ կառավարական Freedom House կազմակերպությունը մարդու իրավունքների ու ազատությունների եզրափակիչ զեկույցում գնահատել է այն որպես մասնակիորեն ազատ»:
«Մենք համամիտ ենք ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ, որը վերջերս նշեց, որ «հակամարտության կարգավորման նպատակը ոչ միայն թշնամանքից պաշտոնապես հրաժարվելն է, այլ նաև ժողովրդների պատմական հաշտեցման հասնելը…կանխելու համար հետագա հակամարտությունները, և որ քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումները կարող են ուղի հարթել»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Խորհրդարանականները հույս են հայտնել, որ իրենց կոչը արձագանք կգտնի ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության շրջանում, որ «նոր ուժերը, որոնք ծնվում են այնտեղ, կկարողանան հրաժարվել ատելության քարոզից ու դեպի ապագան նայեն»:
«Եթե այդ ուժերը հայտնվեն, եթե երկխոսության ու շփումների նախաձեռնություններ հայտնվեն, ապա թող նրանք վստահ լինեն, որ մեր համեստ խումբը հենարան ու զինակից կլինի իրենց համար»,-ասվում է Ռոշբլուանի, Ռուքեի ու Տեսյեի ուղերձում, հայտնում է Panorama.am-ը:
ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու կոչերը, ինչպես նաև բուն ճանաչումը գնալով ավելի մեծ տարածում են ստանում տարբեր երկրներում: Հունվարի 28-ին Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանը հավանություն տվեց ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին ու ճանաչեց Արցախի անկախությունը: Բանաձևը ներկայացրել էր Խորհրդի անդամ Փոլ Քրեքորյանը: Բանաձևում քաղաքական խորհուրդը հաստատեց իր հավատարմությունը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը:
Հունվարի 6-ին Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի անդամ Մայք Գատտոն բանաձև ներկայացրեց ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու մասին: AJR 32 բանաձևում ասվում է ինքնորոշման ու ժողովրդավարական զարգացման իրավունքի մասին: Ըստ Գատտոյի, որը նաև Հայոց ցեղասապնության ճանաչման մասին բանաձևի համահեղինակներից մեկն է, Կալիֆորնիայի ժողովուրդն ու հայ համայնքը միասնական են ԼՂՀ անկախությանն աջակցության հարցում:
2012 թ. հոկտեմբերի 24-ին Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի օրենսդիր խորհուրդը միաձայն բանաձև է ընդունել ԼՂՀ ճանաչման մասին, որն անկախություն հռչակեց 20 տարի առաջ: Բանաձևով Ավստրալիայի կառավարությանը կոչ է արվում պաշտոնապես ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունն ու հարաբերություններ հաստատել նրա հետ:
2013 թվականի ապրիլի 23-ին Ֆրեսնոն դարձավ Կալիֆորնիայի առաջին շրջանը, որը ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը: Ընդունվեց բանաձև, որի հեղինակն էր Խորհրդի ղեկավար Անդրեաս Բորգեսը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է, որ ԼՂՀ-ն պատմական և ազգային հայկական տարածք է, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևը կոչ է անում Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
2013 թ. ապրիլի 10-ին ԱՄՆ Մեն նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը համատեղ բանաձև ընդունեցին ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու մասին, որով կոչ է արվում ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին աջակցել ԼՂՀ կառուցողական ներգրավմանը երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման գործին ռազմավարական կարևորություն ունեցող տարածաշրջանում:
2012 թվականի օգոստոսի 6-ին ԱՄՆ Մասաչուսեթսի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը նմանատիպ բանաձև ընդունեց:
2012 թ. մայիսին այդպիսի բանաձև ընդունեց ԱՄՆ Ռոդ Այլենդի նահանգը, որով կոչ է արվում նախագահին ու Կոնգրեսին ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչպես նաև կոչ է անում ԼՂՀ ժողովրդին շարունակել ազատ ու անկախ ժողովրդի իր զարգացումը:

27 Февраль 2014 - 09:58 AMT
Поддержать Нагорно-Карабахскую Республику означает способствовать установлению окончательного мира на Южном Кавказе, говорится в совместной статье членов французского парламента Франсуа Рошблуана, Рене Руке и Ги Тесье, размещенной на страницах авторитетного французского ежедневного издания Le Monde.
Согласно публикации, скоро исполнится 20 лет с тех пор, как 12-го мая 1994 года было подписано соглашение о перемирии, остановившее долгую и жестокую войну в Нагорном Карабахе. В результате этой войны за независимость родилось новое государство, расположенное между Арменией и Азербайджаном, на армянских территориях, на перекрестке российской, турецкой, иранской культуры.
«Двадцать лет – это целое поколение. Поколение молодых азербайджанцев и карабахцев, которые должны были видеть только мир, и неотъемлемое право на жизнь и безопасность которых должно было быть признано. Однако вынуждены констатировать, что если война и окончена, то мир еще нужно обрести: перемирие крайне шаткое в условиях отсутствия документа о взаимном признании и даже прямого диалога между сторонами. Поэтому Азербайджан, так же как и Нагорный Карабах, лишен перспективы нормального, мирного развития», – отмечают парламентарии.
По их мнению, мира следует добиться. Это означает, что нужно признать существующие факты и осознанно, добровольно инициировать прозрачный диалог, окончательной целью которого будет исправление совершенных ошибок. Однако для этого необходимы плюрализм и демократия в каждой из стран.
«Мы, члены группы дружбы Франция-Карабах, выступаем за мир на Южном Кавказе, призывая стороны проявить реализм и прагматизм: ни угрозы, ни милитаристская риторика, ни военные действия не убедят бывшую колонию, Карабах, вернуться в «лоно» Азербайджана. Спустя 20 лет после установления режима прекращения огня почти каждый месяц повторяются провокации, которые приводят к гибели военных и гражданских лиц в Карабахе от выстрелов азербайджанских солдат, чьи нападения пресекаются. Повторения подобных трагедий с каждым днем отдаляют перспективу мирного сосуществования. Для нас признание Карабаха вовсе не означает стать врагом Азербайджана. Мы, как и другие посетившие Карабах люди, признаны персонами нон грата со стороны азербайджанского режима. Это смешное и деструктивное поведение», – говорится в материале.
Французские парламентарии заметили, что обретение мира в первую очередь означает излечение ран прошлого. В ходе нагорно-карабахского конфликта были совершены преступления, на которые нужно пролить свет. Их жертвами стали армяне – в Сумгаите, Кировабаде и Мараге, и месхетинцы – в Ходжалу.
«Сумгаитские погромы 27-го февраля 1988 года, жертвами которых стали сотни людей, явились причиной конфликта. Это, конечно, привело к арестам и судебным приговорам со стороны советских властей, однако были наказаны исключительно исполнители. Реальные организаторы не были привлечены к ответственности, и то обстоятельство, что эти убийства были преднамеренными, было проигнорировано. В этом сила демократии – быть уверенным в своих возможностях, основать необходимые комиссии, которые разоблачат ответственных и осудят реальных виновников, смягчив боль и способствуя примирению», – подчеркнули авторы заявления.
Они отмечают, что «будучи свидетелями явного прогресса, достигнутого Нагорно-Карабахской Республикой, они рады узнать, что неправительственная организация Freedom House в заключительном докладе по правам и свободам человека оценила ее как частично свободную».
«Мы полностью солидарны с бывшим президентом НКР, Аркадием Гукасяном, который недавно отметил, что “цель урегулирования конфликта не только в официальном отказе от вражды, но и в достижении исторического примирения между народами…, для предотвращения дальнейших конфликтов” и что контакты между гражданскими обществами могут наметить путь», – говорится в заявлении.
Парламентарии выразили надежду, что их призыв найдет отклик в азербайджанском гражданском обществе, что «новые силы, которые рождаются там, смогут отказаться от пропаганды ненависти и взглянуть в будущее».
«Если эти силы появятся, если родятся инициативы диалога и контактов, то пусть они будут уверены, что наша скромная группа будет их опорой и соратником», – заключили Рошблуан, Руке и Тесье, передает Panorama.am.
Призывы признать независимость НКР и непосредственно сам процесс признания находят все большее распространение в разных странах. Так, 28 января городской Совет Лос-Анджелеса одобрил резолюцию о праве народа НКР на самоопределение и признал независимость Арцаха. Резолюция была внесена членом Совета Полом Крекоряном. В резолюции городской Совет подтвердил свою приверженность признания независимости Республики Арцах.
6 января член Ассамблеи Калифорнии Майк Гатто представил резолюцию о признании независимости НКР. В резолюции AJR 32 напоминается о правах людей на самоопределение и демократическое развитие. По словам Гатто, который был был одним из соавторов резолюции о признании Геноцида армян, народ Калифорнии и армянская община едины в поддержке признания независимости НКР.
10 апреля 2013 года Палата представителей и Сенат американского штата Мэн приняли совместную резолюцию о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики. Резолюция также призывает президента и Конгресс США содействовать конструктивному вовлечению НКР в усилия международного сообщества по достижению долгосрочного мира в стратегически важном регионе. 6 августа 2012 года Палата представителей американского штата Массачусетс приняла резолюцию, в которой призвала президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха.