27 Փետրվար 2014 - 13:11 AMT
Փետրվարի 26-ին Բելգիայի Հայ Դատի հանձնախումբը հանրահավաք էր կազմակերպել Բրյուսելում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ՝ հարգելով Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում, Մինգեչաուրում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի մյուս քաղաքներում հայկական ջարդերի զոհերի հիշատակը:
Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դրոշներով ցուցարարները ֆրանսերեն, անգլերեն, ռուսերեն ու հայերեն խոսել են Ադրբեջանի արյունոտ անցյալի ու ներկայի մասին հիշելու անհրաժեշտության մասին, 1988-ի հայկական ջարդերի, Հունգարիայում 2004-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ու 2014-ին Արմեն Հովհաննիսյանի հերոսական մահվան մասին:
Ադրբեջանի դեսպանությանը հասցեագրված նամակն ընթերցելուց հետո ցուցարարները երթով անցել են դեպի Բրյուսելում Հայոց ցեղասպանության հուշարձան: Դրա մոտ էին ՀՀ ՊՆ ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, Բելգիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցը, ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Արմեն Եդիգարյանն ու հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչներ: Մասնակիցները ծաղկեպսակներ են դրել հուշարձանի մոտ:

27 Февраль 2014 - 12:53 AMT
26 февраля Армянский Национальный Комитет Бельгии провел митинг перед посольством Азербайджана в Брюсселе, почтив память армянских жертв азербайджанских погромов в Сумгаите, Баку, Мараге, Мингечауре, Кировабаде и других городах Азербайджана.
Держа в руках флаги Армении и Нагорного Карабаха, демонстранты говорили на французском, английском, русском и армянском языках о необходимости помнить о кровавом прошлом и настоящем Азербайджана, о погромах в 1988 году, убийстве лейтенанта Гургена Маргаряна в Венгрии в 2004 году и о героической смерти сержанта Армена Ованнисяна в 2014 году.
После прочтения письма, адресованного посольству Азербайджана, протестующие прошли маршем к мемориалу жертв Геноцида армян в Брюсселе. У памятника уже были министр обороны РА Сейран Оганян, посол Армении в Бельгии Авет Адонц, представитель Армении в НАТО Армен Едигарян и представители армянской общины. Участники мероприятия возложили венки к мемориалу.