28 Փետրվար 2014 - 13:49 AMT
Մարդկանց ողբերգական մահվան դեպքերը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հերթական անգամ հիշեցնում է, որ հակամարտությունը չի կարող ուժային լուծում ունենալ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին: Ըստ նրա, միայն երկարաժամկետ ու խաղաղ կարգավորումը կարող է կայունություն բերել տարածաշրջանին, բարգավաճում ու հաշտեցում: «ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, կշարունակի աշխատանքը երկու կողմերի հետ խաղաղության հաստատելու նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Փետրվարի 25-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեցարիայի արտգործնախարար Դիդիե Բուրկհալտերն ողջունել է ԵԱՀԿ-ի՝ Եվրոպայի ձգձգված հակամարտությունների հարցում լուծումներ գտնելու երկարատև պարտավորություններն ու առաջնությունները:
«Միջազգային հանրությունը չպետք է թույլ տա, որ Վրաստանի ստատուս քվոն, կամ Լեռնային Ղարաբաղի և մերձդնեստրյան հակամարտությունը հարատևի: Հարավային Կովկասի և Մոլդովայի հատուկ երկու ներկայացուցիչները պետք է աջակցեն այս հակամարտությունների կողմերին բացահայտել և իրականացնել քայլեր, որոնք կնպաստեն խաղաղ ճանապարհով հակամարտությունը կարգավորելուն: ԱՄՆ-ն ԵԱՀԿ-ի ամենաակտիվ անդամն է և մենք լիովին հավատարիմ ենք դրա կարևոր աշխատանքին: ԵԱՀԿ-ի ջանքերը՝ շարունակվող և վերականգնվող երկխոսության հարցում ամենակարևորն է, և մենք ողջունում ենք այդ նպատակներն ու գործողությունները, որը կոորդիանցվում է ՄԱԿ-ի կողմից»,-նշել է նա:
Փետրվարի 22-ին Փարիզում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու շուրջ, տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպումից հետո ամերիկացի համանախագահը twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ գոհ է նախարար Նալբանդյանի հետ բանակցութունների շարունակությամբ. «Պիտի աշխատենք խաղաղության հասնելու համար»,- նշել է Ջեյմս Ուորլիքը: Փետրվարի 5-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Բաքվից ժամանել էին Երևան՝ հանդիպելու ՀՀ նախագահին, արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարներին: Մինչև այդ՝ փետրվարի 2-ին, ֆրանսիացի ու ամերիկացի համանախագահները Բաքվում էին: Հաջորդ օրը նրանց էին միացել նաև Իգոր Պոպովն ու Անջեյ Կասպրշիկը: Միջնորդները հանդիպել էին Ադրբեջանի նախագահին ու ԱԳ նախարարին: Կասպրշիկը նշել էր նաև, որ համանախագահները կշարունակեն բանակցություններն Երևանի ու Բաքվի հետ, նպատակ ունենալով կազմակերպել Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների նոր հանդիպում:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդիպեցին նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում: Դա վերջին երկու տարում երկու նախագահների առաջին հանդիպումն էր:
ՀՀ նախագահն ու համանախագահներն անդրադարձել էին նաև Հայաստանի հետ սահմանին և Ադրբեջանի ու Ղարաբաղի շփման գծում հաճախակի դարձած զինադադարի խախտման դեպքերին՝ նման միջադեպերը մտահոգիչ համարելով բանակցային գործընթացի հետագա առաջընթացի համար: Կողմերը հայտարարել էին, որ մտադիր են ամրապնդել հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու խուսափել իրավիճակի հետագա էսկալացիայից, ինչը հատկապես վերաբերում է Սոչիի առաջիկա օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամկետին:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն զինված հակամարտությունների մասնակիցներին կոչ էր արել խաղերի ընթացքում «օլիմպիական զինադադար» հայտարարել, անկախ երկրից:
Հունվարի վերջին թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում էր հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը: Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել է Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել են Բերդի հոսպիտալ
Հունվարի 28-ին հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված գնդակից զոհվեց զինծառայող Կարեն Գալստյանը: Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով զինծառայոդղը հետմահու պարգևատրվել էր «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

28 Февраль 2014 - 13:25 AMT
Трагическая гибель людей в зоне карабахского конфликта в очередной раз напоминают о том, что конфликт не может быть решен силовым путем. Об этом на брифинге заявила официальный представитель Госдепартамента США Джен Псаки. По ее словам, лишь долгосрочное и мирное урегулирование может принести региону стабильность, процветание и примирение. «США, как страна-сопредседатель МГ ОБСЕ, привержены работе с обеими сторонами для достижения мира», – сказала Псаки.
На состоявшемся в Нью-Йорке 25 февраля заседании Постоянного совета безопасности ООН действующий председатель ОБСЕ, глава Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтер приветствовал долгосрочные обязательства и приоритеты ОБСЕ в вопросе поиска путей решения затяжных конфликтов в Европе.
«Международное сообщество не должно допустить, чтобы статус-кво Грузии, карабахский или приднестровский конфликт затягивались. Двое специальных представителей по Южному Кавказу и Молдове должны содействовать сторонам конфликтов предпринять меры, способствующие урегулированию конфликта. США – самый активный член ОБСЕ и мы остаемся верны миссии этой организации. Усилия ОБСЕ в вопросе продолжающегося и восстанавливающегося диалога являются самыми важными и мы приветствуем эти цели и действия, координируемые ООН», – подчеркнул он.
22 февраля в Париже состоялась встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США), Жаком Фором (Франция), а также с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. В ходе встречи были продолжены обсуждения вопроса достижения прогресса в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Позже Джеймс Уорлик на своей странице в микроблоге Twitter прокомментировал состоявшуюся в Париже встречу. «Я доволен продолжением переговоров по Карабаху с министром иностранных дел Армении. Должны работать над достижением мира», – написал он.
2-6 февраля сопредседатели МГ ОБСЕ находились с очередным визитом в регионе. В Ереване они встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой МИД Эдвардом Налбандяном и министром обороны Сейраном Оганяном.
Как говорилось в пресс-релизе ОБСЕ по итогам визита посредников, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика в регион, сопредседатели Минской группы ОБСЕ продолжат переговоры с Ереваном и Баку, направленные на организацию встречи президентов Армении и Азербайджана.
Президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев встретились 19 ноября 2013 в Вене. Это была первая за последние два года встреча глав двух государств.
Как отмечалось в сообщении, на встречах с официальными представителями Армении и Азербайджана посредники выразили обеспокоенность эскалацией на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана и армяно-азербайджанской границе и призвали к сдержанности в заявлениях и действиях. Стороны заверили, что приложат усилия по соблюдению режима прекращения огня и предотвращению еще большей эскалации ситуации, особенно в преддверии стартующих 7 февраля Олимпийских игр в Сочи.
Ранее МИД России призвал в связи с Олимпиадой в Сочи установить перемирие во всех конфликтах, происходящих на планете.
Посредники на встречах в Ереване и Баку подчеркнули необходимость прогресса в переговорах по урегулированию карабахского конфликта и организации встречи сторон на высшем уровне.
На протяжении всего времени, прошедшего с визита посредников в регионе, и, несмотря на договоренность об олимпийском перемирии, азербайджанская сторона в период проведения Олимпийских игр в Сочи и после них продолжала постоянно нарушать режим перемирия, обстреливая не только передовые позиции ВС Армении и Нагорного Карабаха, но и приграничную территорию Армении, в том числе населенные пункты.