Ռուսական novate.ru կայքը հրապարակել է «21-րդ դարում վանդալիզմի ենթարկված արվեստի 5 նշանակալի գործերի» ցուցակը՝ ներառելով նաև Նախիջևանի Հին Ջուղայի խաչքարերը:
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, «երկար ժամանակ հայերը կազմել են այժմ Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջևանի մարզի բնակչության զգալի մասը: Սակայն 21-րդ դարի սկզբում այդ ներկայության մասին հիշեցնում են միայն հայ ճարտարապետության ավերակներն ու բազմաթիվ գերեզմանոցները, որից ամենամեծը գտնվում էր Ջուղա քաղաքի մոտ»:
«20-րդ դարի վերջում այդ գերեզմանոցում պահպանվել էին շուրջ 2 հազար խաչքարեր: Դրանք ոչնչացնելու առաջին փորձը տեղի ունեցավ 1998 թվականին, սակայն կասեցվեց համաշխարհային հանրության կտրուկ բացասական արձագանքի պատճառով: Վանդալիզմի ևս մեկ զանգվածային գործողություն տեղի ունեցավ 2002 թվականին, իսկ վերջնականապես «հայկական հարցը» Ջուղայում «լուծվեց» 2005-ին, երբ ադրբեջանցի զինվորները ամբողջությամբ քանդեցին ու ավերակների վերածեցին խաչքարերը, իսկ տեղում հրաձգարան հիմնեցին: Պաշտոնական Ադրբեջանը, անկախ բազմաթիվ ապացույցներից, ժխտում է վանդալիզմի փաստը, ինչպես և Նախիջևանի հայկական պատմությունն ընդհանուր առմամբ»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Խաչքարերի զանգվածային ոչնչացումը սկսվեց Հին Ջուղայում դեռ 1998 թվականին, երբ ադրբեջանցի զինվորները բուլդոզերներով հարթեցրին հայկական գերեզմանոցի տարածքը: Այդ գործողությունները, որ կասեցվել էին միջազգային բողոքի ալիքի պատճառով, վերսկսվեցին 2003-ին: Շատ խաչքարեր հողին հավասարեցվեցին, մնացին հողի տակ, մյուսները ջարդեցին ու գցեցին Արաքս գետը: 2005-2006 թթ. հայկական գերեզմանոցն ոչնչացվեց ամբողջությամբ: ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը ԱՄՆ Արևմտյան ափի Համահայկական կրթական ու մշակութային ասոցիացիայի հետ համատեղ փաստաթուղթ է ներկայացրել շուրջ 5000 հազար միջնադարյան խաչքարերի ոչնչացման մասին: Ըստ Հուշարձանների ու տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհրդի, խաչքարերի ոչնչացումը կազմակեպել էին Ադրբեջանի իշխանությունները:
Ադրբեջանի կազմում Նախիջևանի գտնվելու տարիներին ոչնչացվել են VII-XIX դարերի հայկական մշակութային ժառանգության 27 հազար նմուշներ՝ եկեղեցիներ, վանքեր, մատուռներ, խաչքարեր, որոնք համամարդկային արժեք ունեն: Փաստորեն Ադրբեջանում պետական մակարդակով իրականացվում է Նախիջևանի հայկական պատկանելության բոլոր վկայությունների ոչնչացման քաղաքականություն:
2006 թվականին Երևանում ցուցադրվեց «Ջուղա՝ ընդհատված մեղեդի» փաստագրական ֆիլմը, որը պատմում է Նախիջևանի հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձանների մասին: Ֆիլմի հեղինակ ու ռեժիսոր, հայագետ Արգամ Այվազյանն այն նկարահանել է 2003 թվականին՝ Ջուղա այցելության ժամանակ: Ֆիլմում առանձնակի տեղ է հատկացված խաչքարերին ու հայկական եկեղեցիներին:

3 Март 2014 - 09:36 AMT
Novate.ru: Хачкары в Старой Джульфе вошли в список 5 значимых произведений искусства, подвергшихся вандализму
Российский сайт novate.ru опубликовал список «5 значимых произведений искусства, подвергшихся вандализму в 21 веке», в который включил и уничтоженные азербайджанцами древние армянские хачкары в Старой Джуге (Джульфе) в Нихичеване.
Как отмечается в публикации, «долгое время армяне составляли значительную часть населения нынешней Нахичеванской области в составе Азербайджана. Но в начале третьего тысячелетия об этом былом присутствии напоминали лишь остатки армянской архитектуры и многочисленные кладбища, самым крупным из которых являлся погост около города Джульфа».
«К концу 20 века на этом кладбище сохранилось более двух тысяч хачкаров. Первая попытка их уничтожить случилась в 1998 году, но была пресечена резкой реакцией мировой общественности. Еще один массовый акт вандализма случился в 2002 году, а окончательно «армянский вопрос» в Джульфе был решен в 2005, когда азербайджанские солдаты полностью расчистили кладбище и обустроили на его территории стрельбище. При этом сам официальный Азербайджан, несмотря на многочисленные доказательства, отрицает факт вандализма, как и армянскую историю Нахичевани в целом», – отмечается в публикации.
Массовое разрушение хачкаров, которые были позже включены в список культурного наследия ЮНЕСКО, началось в Старой Джуге в 1998 году, когда азербайджанские солдаты бульдозерами выровняли обширную территорию старых армянских кладбищ. После осуждения мировым сообществом действий Азербайджана разрушения приостановились, возобновившись в 2003 году. Многие хачкары были погребены под землей, остальные разрушены и сброшены в реку Аракс. На рубеже 2005-2006 годов древнее армянское кладбище было уничтожено полностью. Согласно Международному совету по сохранению памятников и достопримечательных мест (ИКОМОС), западным СМИ и армянским источникам, уничтожение памятников архитектуры было организовано именно властями Азербайджана.
В целом за годы нахождения Нахичевана в составе Азербайджана 27 тысяч очагов армянского культурного наследия VII-XIX веков – церквей, монастырей, часовен и надгробных хачкаров, представляющих общечеловеческую историческую и культурную ценность, были уничтожены. Фактически в Азербайджане на государственном уровне осуществляется политика уничтожения этнических свидетельств армянской принадлежности Нахичевана.
В 2006 году в Ереване прошел показ документального фильма “Джуга – прерванная мелодия”, посвященного армянским архитектурно-историческим памятникам и культурным ценностям на территории Нахичевана. Автор и режиссер фильма, арменовед Аргам Айвазян снял его в 2003 году, посвятив городу Джуга, его культуре, истории и хачкарам. В фильме уделено особое внимание армянским хачкарам и церквям, уничтоженным со стороны азербайджанских властей в 1998-2003 гг.
По словам Айвазяна, картина является первым фильмом из серии шести запланированных фильмов под названием “Заточенная армянская страна”, которые будут посвящены армянским культурным памятникам по всей территории Нахичевана. Фильм “Джуга – прерванная мелодия”, кроме Армении, был показан также в США, России, Иране, Греции, Ливане.