3 Մարտ 2014 - 12:24 AMT
Պաշտոնական Բաքվին «դուր չի եկել» ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հերթական գրառումը Twitter-ի էջում:
Twitter-ի հանդեպ ոչ անտարբեր ամերիկացի դիվանագետի հերթական գրառումը վերաբերում էր Սումգայիթում հայերի ջարդերի տարելիցին: «Մենք նաև հիշում ենք Սումգայիթը: Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանը պետք է նպաստեն հանդուրժողականության ու վստահության զարգացման ծրագրերին»,-գրել է նա:
Ինչպես հայտնում է «ԱՊԱ»-ն, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում չեն վարանել մեկնաբանել Ուորլիքի կարծես թե «անվնաս» գրառումը: «Սումգայիթյան իրադարձությունները եղել են, սակայն դրանց պատճառները, համատեքստն, ու ընդհանուր առմամբ, իրողությունը միանգամայն այլ բնույթի են»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Արազ Ազիմովը:
Ազիմովը հայտարարել է, որ Ուորլիքը նաև իր կարծիքն է հայտնել Twitter-ի էջում այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» վերաբերյալ՝ նշելով, որ «Twitter-ը Խոջալուի քննարկման տեղը չէ»:
Խոջալուի իրադարձությունների կապակցությամբ, որոնք ադրբեջանական կողմը, կեղծելով պատմական փաստերը, համառորեն անվանում է «ցեղասպանություն», Ջեյմս Ուորլիքը գրել է. «Խոջալուի ողբերգության տարելիցի օրը մենք հիշեցնում ենք, որ բռնությունը պատասխան չէ: Բոլոր կողմերը պետք է ջանադրաբար աշխատեն խաղաղության հասնելու համար»: «Ես չեմ կարողանա այս ամենն ասել պարոն Ուորլիքին Twitter-ում, քանի որ այնտեղ կարելի է ընդամենը 120 տառից բաղկացած ուղերձ զետեղել: Պարոն Ուորլիքը վերջերս է նշանակվել այդ պաշտոնում և պետք է ավելի լավ ծանոթանա հակամարտության իրողություններին»,-ասել է Ազիմովը:

3 Март 2014 - 11:44 AMT
Официальному Баку “не понравилась” очередная запись американского сопредседателя Минский группы ОБСЕ Джеймса Уорлика на своей странице в микроблоге Twitter.
Очередной пост неравнодушного к Twitter американского дипломата касался годовщины погрома армян в Сумгаите. “Мы также вспоминаем Сумгаит. И Армения, и Азербайджана должны содействовать программам по развитию толерантности и доверия”, – написал он.
Как сообщает АПА, в МИД Азербайджана не преминули прокомментировать на первый взгляд безобидную запись Джеймса Уорлика. «Сумгаитские события произошли, но их причины, контекст, и в целом, реалии совершенно другого рода», – сказал замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов.
А.Азимов заявил, что Дж.Уорлик также выразил свое мнение на странице Twitter в связи с так называемым “Ходжалинским геноцидом”, отметив, что “Twitter не место для обсуждения Ходжалу”.
В связи с событиями в Ходжалу, которые азербайджанская сторона, фальсифицируя исторические факты, упорно называет “геноцидом”, Джеймс Уорлик написал: “В день годовщины Ходжалинской трагедии мы напоминаем, что насилие не есть ответ. Все стороны должны усерднее работать над достижением мира”.
«Я не смогу всего этого сказать господину Уорлику в Twitter. Потому что там можно разместить месседж всего в 120 букв. Господин Уорлик недавно назначен на эту должность, и должен получше ознакомиться с реалиями конфликта», – отметил А.Азимов.