5 Մարտ 2014 - 08:57 AMT
Կանադայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCC) ներկայացուցիչները հանդիպել են Կանադայում Շվեյցարիայի դեսպան Ուլրիխ Լեհների հետ: Հանդիպմանը նրանք հայտարարել են, որ Շվեյցարիայի կառավարությունն իրավունք ունի բողոքարկելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշումը «Փերինչեկն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով: Նրանք նաև հայտնել են կանադահայերի ու ողջ հայության խորը մտահոգությունն այն փաստի առնչությամբ, որ ՄԻԵԴ 2013թ. դեկտեմբերի 17-ի որոշումը փաստորեն չեղյալ է համարում շվեյացարական դատարանի 2007 թվականի որոշումը, որի համաձայն Դողու Փերինչեկը պետք է պատիժ կրեր Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար Շվեյցարիայի Քրեական օրեսնդրության համաձայն, հայտնում է Asbarez-ը:
ANCC ներկայացուցիչները մատնանշել են մի շարք փաստացի ու իրավաբանական սխալները ՄԻԵԴ որոշման մեջ:
ANCC կոչ է արել Շվեյցարիային չնահանջել իր սկզբունքային դիրքորոշումից Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատժի հարցում: «Բազմաթիվ գիտական ու փորձագիտական կարծիքներ կան, որոնք կարող են լուրջ հիմք ծառայել ՄԻԵԴ որոշման բողոքարկման համար, ինչը Եվրոպային ուղղված յուրօրինակ ուղերձ կլինի առ այն, որ Եվրոպական դատարանի դատավճռի ընդունումը ոչ միայն կխոչընդոտի Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, այլ նաև լուրջ հարված կլինի մյուս ցեղասպանությունների ժխտման դեմ պայքարին»,- հայտարարել է Հրայր Բասմաջյանը:
Փերինչեկը դիմեց ՄԻԵԴ, հղում կատարելով որ իր իրավունքները ոտնահարվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք հոդվածներով, մասնավորապես. 7 հոդվածով՝ պատիժ բացառապես օրենքի հիման վրա, 10՝ կամքի ազատ արտահայտում: ՄԻԵԴ-ը, քննելով նրա բողոքը, հայտնաբերեց 10-րդ հոդվածի խախտում, որևէ դրամական փոխհատուցում չնշանակելով: «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չի հանդիսանում», -ասվում է դատարանի որոշման մեջ: «ՄԻԵԴ դեկտեմբերի 17-ի որոշումը պետք է դատապարտվի, քանի որ այն դուռ է բացում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար խոսքի ազատության խախտման քողի տակ: Որոշումը կարող է վատ օրինակ ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար: Այն փաստը, որ դատարանի որոշոմը չի եղել միաձայն, վկայում է, որ կան իրավական նորմեր որոշումը վերանայելու համար: Մենք պետք է մեր ջանքերն ուղղենք դրան»,-ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ: ՄԻԵԴ որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել երեք ամսվա ընթացքում:

5 Март 2014 - 08:20 AMT
ANCC призвал Швейцарию не отступать от своей позиции и обжаловать решение ECHR по делу Догу Перинчека
Представители Армянского Национального Комитета Канады (ANCC) встретились с послом Швейцарии в Канаде Ульрихом Лехнером. В ходе встречи представители ANCC заявил о праве правительства Швейцарии обжаловать постановление Европейского суда по правам человека (ECHR) по делу «Перинчек против Швейцарии». Также они выразили серьезную обеспокоенность армян Канады и всего мира тем фактом, что постановление ECHR от 17 декабря 2013 фактически отменило решение швейцарского суда от 2007 года, согласно которому Догу Принчек должен был в соответствии с Уголовным кодексом Швейцарии понести наказание за отрицание Геноцид армян, сообщает Asbarez.
Также представители ANCC указали на ряд фактических и юридических ошибок в решении ECHR.
ANCC призвал Швейцарию не отступать от своей принципиальной позиции в вопросе наказания за отрицание Геноцида. «Существует достаточно научных и экспертных мнений, которые могут послужить серьезным основанием для обжалования Швейцарией постановления ECHR, что станет своеобразным мессиджем, направленным Европе, о том, что принятие вердикта Европейского суда не только воспрепятствует процессу признания Геноцида армян Турцией, но и станет серьезным ударом по борьбе с отрицанием других геноцидов и их предотвращению в будущем», – заявил президент ANCC Грайр Басмаджян.
17 февраля видные ученые, специализирующиеся по Геноциду армян, направили открытое письмо в Европейский суд по правам человека (ECHR) относительно вердикта по делу «Догу Перинчек против Швейцарии». Авторы письма, ученые с мировым именем считают, что вердикт вынесен с историческими и концептуальными ошибками.